Kuchnia w stylu klasycznym - inspiracje i aranżacje
Klasyczne meble kuchenne urzekają elegancją i wysublimowanymi detalami. Dodatki w stylu retro pozwalają we własnej kuchni stworzyć jedyną w swoim rodzaju aranżację, która będzie cieszyła oczy przez długie lata. O czym jeszcze należy pamiętać, aby urządzić kuchnię klasyczną?
Meble kuchenne klasyczne
Dzięki wdzięcznym kształtom, symetrycznym liniom, powściągliwej palecie kolorów, kuchnia w stylu klasycznym zawsze będzie budziła zachwyt. Klasyka była podstawą wielu nowoczesnych trendów w designie, a jednocześnie sama do dziś pozostaję poza konkurencją. Oprócz atrakcyjności wizualnej kuchnie klasyczne są wygodne, funkcjonalne i pod względem wyposażenia technicznego wcale nie ustępują tym nowoczesnym. Zgrabna i praktyczna klasyka idealnie wpasuje się we wnętrza zarówno małych kuchni, jak i przestronnych pomieszczeń. Klasyki cechuje symetria, dlatego klasyczna kuchnia charakteryzuje się dominacją ścisłych geometrycznych kształtów i wyraźnych prostych linii.
Kuchnia - styl klasyczny. Jasne i jednolite kolory
Kuchnia w stylu klasycznym to meble utrzymane w jednej gamie kolorystycznej bez kontrastujących akcentów. Mogą być jasne lub ciemne. Najważniejszymi kolorami są różne odcienie bieli, piasku, orzecha, brązu, beżu, stonowane odcienie błękitu i zieleni, a także terakota, pistacja, cegła i szarość. Przy dobrym naturalnym świetle meble z blatem roboczym powinny być w utrzymane w jasnych kolorach.
Naturalne materiały w klasycznej kuchni
Klasyczne kuchnie są eleganckie, głównie za sprawą naturalnych i drogich materiałów wykończeniowych. Stosuje się: drewno, kamień, ceramikę. MDF to tańsza alternatywa dla litego drewna. Jedną z najważniejszych cech kuchni klasycznej jest wykorzystanie naturalnego drewna na frontach meblowych (również w postaci fornirów) - lub imitacja jego faktury. Takie meble są zawsze modne, wyglądają solidnie, a także pięknie się starzeją. Często meble kuchenne w stylu klasycznym projektuje się z drewnianym blatem, który jest alternatywą dla kamiennego.
Klasyczne meble kuchenne - stylowe uchwyty, frezowane fronty szafek
Oprócz wykorzystania naturalnych materiałów kuchnia klasyczna charakteryzuje się różnorodnością zastosowanych detali: sztukaterią, witrażami, wykwintnymi uchwytami z miedzi lub brązu, ażurowymi detalami mebli oraz stylizowanym projektem w postaci portyków i kolumn. Często stosowane są też przeszklenia w szafkach. Kuchnia zawierająca tak dobrane drewniane elementy (i nie tylko) nawiązuje do klasycznej architektury. Popularny wystrój kuchni klasycznej obejmuje również patynowanie powierzchni meblowych, aby dodać im nieco antycznego charakteru.
Meble stylizowane - fronty z frezowaniem. W kuchni klasycznej powinny się pojawić dekoracje - tę funkcję świetnie spełni frezowanie na frontach szafek. Ciekawym pomysłem są też bardziej złożone wzory reliefowe: charakterystyczne motywy wycinane na gzymsach, pilastrach i kolumnach w obrębie zabudowy meblowej.
Wybieramy zlew do kuchni w stylu klasycznym
Decydując o tym, jaki zlewozmywak wybrać do klasycznej kuchni, należy zadbać, aby był on wysokiej jakości, funkcjonalny i idealnie pasował do wnętrza. Odpowiedni zlew będzie spełniał szereg wymagań: musi być pojemny, odporny na wysokie temperatury, mechaniczne uszkodzenia i chemię gospodarczą, a także łączony z baterią. Zlew i kran powinny pasować do innych elementów wyposażenia wnętrza. Bateria może nawiązywać wykończeniem na przykład do uchwytów meblowych (kolor mosiądzu lub złota, a także stylizowane formy).
Materiał w tradycyjnym stylu. Ponieważ zlew i bateria muszą harmonijnie pasować do klasycznego stylu, najlepiej nadaje się tu zlew ceramiczny lub zlew z kamienia. Te zlewozmywaki są twarde i trwałe, pięknie się prezentują, wymagają sporadycznej konserwacji. Kamień naturalny jest kosztowny i ma dużą wagę - trzeba wziąć to pod uwagę przy planowaniu budżetu i mebli kuchennych (muszą stanowić solidną podstawę dla kamiennego zlewu). Pojemny zlew jest wygodny, ale powinien być dopasowany do wielkości samej kuchni.
Funkcjonalność klasycznej kuchni. Urządzenia AGD
W klasycznej kuchni wszystko powinno być przemyślane w najmniejszym szczególe, zwłaszcza tak ważny element, jak sprzęt AGD. Musi nie tylko być funkcjonalny, ale także stanowić dopełnienie projektu kuchni w stylu klasycznym. A tu z "pomocą" przychodzi estetyka stylu retro - urządzenia w niej utrzymane stanowią idealne rozwiązanie, które pięknie uzupełni kuchnię klasyczną.
Zasada trójkąta w aranżacji kuchni. Komfort przygotowywania posiłków
Pojęcie trójkąta pracy w kuchni klasycznej obejmuje miejsce przygotowywania potraw. Zlewozmywak, kuchnia grzewcza oraz lodówka powinny znajdować się na jego wierzchołkach - takie ustawienie gwarantuje wygodę przygotowywania posiłków i codziennej pracy w kuchni. Zlew powinien być zainstalowany w pobliżu przyłącza wody (a tuż obok również zmywarka, jeśli ją planujemy). Powierzchnia robocza w kuchni powinna wynosić od 60 do 90 cm pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni