Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lampy solne w wystroju wnętrz. Co daje lampa solna? Właściwości

Redakcja Pressland

Popularność lampy solnej nadal rośnie w zakresie wykorzystania jej podczas aranżacji wnętrz. Czy rzeczywiście warto ją wybrać? Czy wykazuje właściwości prozdrowotne? Co warto o niej wiedzieć?

Lampy solne
Lampy solne
Sachiczko/Shutterstock

Czym są lampy solne?

Lampa solna to najczęściej polski produkt, który wraca do łask z uwagi na dużą popularność naturalnych dodatków w tworzeniu aranżacji wnętrz. Lampy solne idealnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, ale też we wnętrzach klasycznych czy też w pracowniach boho. Największą grupą osób doceniających lampy solne są fani naturalnych materiałów, ale też osoby pasjonujące się feng shui czy też odpowiedniej, jakości powietrzem w mieszkaniu. Lampa solna ma nie tylko właściwości dekoracyjne, ale też jest dobra dla zdrowia. Umieszczając lampę solną we wnętrzach wpływamy na jonizację powietrza oraz ograniczenie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jak wygląda lampa solna?

Lampa solna to kawałek naturalnej bryły soli. Każda z lamp jest produktem w 100 proc. naturalnych, posiada unikatowy kształt i teksturę. Dekoracyjne jak i lecznice lampy solne wydobywane są m.in. w Wieliczce. Najczęściej wykonuje się je z kryształu soli wydobywanego z głębokości około 600 metrów. Kryształy soli znajdujące się na tej głębokości powstały w wyniku procesów geologicznych zachodzących wiele milionów lat temu. W wydrążonej bryłce soli umieszcza się element elektryczny w postaci żarówki i oprawki, które montuje się na metalowej sprężynie. Powstała lampa rozświetla pomieszczenie pięknym, pomarańczowo-różowym światłem.

Lampa solna
Lampa solna
Fot. Shutterstock

Jak działa lampa solna? Co daje?

Jak już wspomniano, lampa solna to naturalny jonizator powietrza. Jej zadaniem jest podniesienie ilości jonów ujemnych. Efekt jonizacji potęguje się w wyniku nagrzania bryłki soli poprzez znajdującą się w jej wnętrzu żarówkę. Lampa solna jest więc idealnym uzupełnieniem roślin wykazujących jonizujące właściwości, a w konsekwencji wpłynie pozytywnie na samopoczucie mieszkańców.

Emitowane przez lampę jony ujemne pomagają oczyszczać powietrze w pomieszczeniu, a w konsekwencji pozytywnie wpływają zarówno na układ krążenia jak i układ oddechowy oraz, co ważne, wzmacniają układ odpornościowy organizmu. W soli zawarte są liczne minerały, które również wpływają korzystnie na górne drogi oddechowe. Wiele osób uważa, że umieszczenie lampy w sypialni pozwala obniżyć ryzyko alergii, ale też zminimalizować jej objawy. Co więcej – lampy solne w sypialni pozwalają poprawić, jakość snu. Wszystko za sprawą jonów ujemnych, dzięki którym do mózgu dociera większa ilość tlenu.

Jaką lampę wybrać?

Wybierając lampę solną warto kierować się jej niepowtarzalnym kształtem i wyglądem. Specjaliści zalecają jednak wybór lampy proporcjonalnie do wielkości pomieszczenia, gdyż tylko tak będzie można korzystać w pełni z jej prozdrowotnych właściwości. Lampa o wadze 5-7 kg zalecana jest do pomieszczeń o powierzchni do 15 m kw., natomiast lampa około 3 kg idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 12 m kw.

Lampa solna
Lampa solna
Fot. Shutterstock

Zobacz także:

Świeczniki: dekoracja z gipsu DIY

Cotton balls: zrób to sam. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać te modne lampki

Modna lampa, którą wykonasz sam

Świąteczny lampion ze słoików

Zrób to sam: lampa z miedzi

Zrób to sam: orientalna lampka z tykwy

Zrób to sam: lampka z butelki po winie

Lampy solne
Lampy solne
Marcin Roszkowski/Shutterstock
lampy solne
Lampa solna
Sachiczko/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Lampy solne w wystroju wnętrz. Co daje lampa solna? Właściwości