Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lampy w stylu art déco do salonu

AS

Szalone lata 30. bynajmniej to nie tylko melodia odległej przeszłości. Ich wzornictwo przeszło bowiem choćby do kanonów eleganckiej aranżacji wnętrz. Wielką popularnością cieszą się choćby elementy wyposażenia w stylu art déco. Wiele osób wykorzystuje zwłaszcza oryginalne i piękne oprawy oświetleniowe, nawiązujące do ponadczasowych wzorów.

Lampy w stylu art déco do salonu
Lampy w stylu art déco do salonu
GDAQ.PL Multimedia

Co wyróżnia lampy w stylu art déco? Jak je najlepiej wykorzystać w domowych przestrzeniach, by zbudować wnętrza wygodne, a przy tym niezmiernie dekoracyjne?

Nie tylko minimalizm – efektowne oprawy art déco do salonu

Od kilku lat w trendach wnętrzarskich dominuje spokojny, geometryczny minimalizm. Bynajmniej nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, które można wprowadzić do modnych przestrzeni domowych.

Miłośnicy bardziej dekoracyjnych rozwiązań mogą natomiast postawić na spektakularne i luksusowe produkty art déco, które znów wracają do łask. Co wyróżnia ten nurt aranżacyjny? Przede wszystkim dominuje w nim spokojna symetria oraz prostota form, opartych na podstawowych bryłach geometrycznych. Chętnie stawia się na wysokiej jakości, luksusowe materiały, które stają się podstawową dekoracją.

Art déco to równocześnie styl kontrastów. Królują w nich zestawienia bieli i czerni, a także powierzchni matowych z elementami mocno wypolerowanymi lub pokrytymi lakierem na wysoki połysk. Dzięki temu uzyskuje się ciekawe efekty wizualne oraz buduje wrażenie luksusowości i blichtru w każdym wnętrzu.

Co wyróżnia lampy déco?

Lampy w stylu art déco oraz rozwiązania nimi inspirowane, jak te na stronie: Lampy.it, przede wszystkim odznaczają się mocną geometryzacją formy. Pod pewnymi względami stawianie na rozwiązania symetryczne, o harmonijnych proporcjach, łączy je zatem z nowoczesnym minimalizmem.

Co je odróżnia? Mimo prostoty formy o lampach artdecowskich nie można powiedzieć, że są surowe i nieozdobne. W ich przypadku dekoracyjność tkwi bowiem w zastosowanych materiałach. Chętnie łączy się w oprawach oświetleniowych mocno wypolerowane srebrzyste metale z mlecznobiałym szkłem. Sięga się także po wysokiej jakości drewno, najlepiej gatunki egzotyczne, które można połączyć z błyszczącymi kryształkami, tworzącymi efektowną grę świateł i cieni.

Lampy mają być okazałe, błyszczące i klasycznie eleganckie, stając się jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w całej aranżacji.

Jakie oprawy oświetleniowe wprowadzić do salonu w stylu art déco?

Art déco łączy style klasycznych z nowoczesnym minimalizmem. Jakie zatem rodzaje opraw oświetleniowych warto wykorzystać w takich wnętrzach? W pomieszczeniach rekreacyjnych, w tym zwłaszcza w salonach, nad zestawem mebli wypoczynkowych montuje się okazałe i efektowne żyrandole. Ich wielkość i kształt dopasowuje się do dostępnej przestrzeni, by uzyskać optymalny efekt.

Ozdobny żyrandol zazwyczaj spełnia rolę oświetlenia głównego lub strefowego. Wymaga oczywiście zastosowania innych lamp, ich oprawy powinny być jednak mniej rozbudowane. W innym razie łatwo uzyskać efekt dysharmonii i bałaganu, które kłócą się z podstawowymi zasadami stylu art déco.

Jakie inne lampy mogą się przydać? Świetnie sprawdzają się dyskretne kinkiety, służące jako oświetlenie boczne i dekoracyjne. Oprócz nich warto postawić na lampę podłogową, która zapewni wystarczająco światła do czytania lub budowania nastroju podczas spotkań towarzyskich w eleganckim salonie.

Klasyczne wzornictwo, nowoczesne oświetlenie

Stylowe i dekoracyjne oświetlenie art déco nawiązuje do rozwiązań stworzonych w latach 20. i 30. XX wieku. Chętnie odtwarza się dawne wzory lub używa ich jako inspiracji dla współcześnie tworzonych produktów.

Nie oznacza to jednak, że oferowane obecnie lampy art déco nie wykorzystują nowoczesnych technologii. Większość modnych rozwiązań może być bowiem używana z energooszczędnymi żarówkami LED, co obniża koszty oświetlenia w domach. Równocześnie źródła światła LED da się wpisać w inteligentne systemy Smart House. Dzięki temu wygodnie steruje się domowymi lampami za pośrednictwem pilota, telefonu lub komend głosowych. A to przekłada się na większy komfort, funkcjonalność oraz spore oszczędności dla domowników, przy zachowaniu klasycznego designu produktów oświetleniowych.

Oświetlenie jako dekoracja w salonie

Oświetlenie art déco ma wielu zwolenników. Łączy to, co najlepsze z opraw historycznych, czyli piękny wygląd i ponadczasowe, eleganckie wzornictwo, z nowoczesnymi technologiami. Tak powstają lampy, które wpisują się w wiele domowych aranżacji, stając się w nich elementem funkcjonalnym oraz efektowną dekoracją.

    Więcej o:

Skomentuj:

Lampy w stylu art déco do salonu