Lampy w stylu industrialnym – do jakich wnętrz się nadają?

sponsorowany

Dobre oświetlenie wnętrz to podstawa, by w pomieszczeniach mieszkalnych można było się swobodnie i wygodnie przemieszczać oraz wykonywać rozmaite czynności. Dodatkowo lampy powinny stanowić też solidny punkt każdej modnej aranżacji.

Lampy w stylu industrialnym – do jakich wnętrz się nadają?
Lampy w stylu industrialnym – do jakich wnętrz się nadają?
GDAQ.PL Multimedia

Wybór produktów oświetleniowych jest obecnie niezmiernie rozbudowany, dzięki czemu bez trudu znajduje się lampy w zasadzie do każdej przestrzeni, dla różnych upodobań lub potrzeb. Jednym z dominujących trendów są dość minimalistyczne i proste lampy industrialne, na których chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym artykule. Kiedy warto zdecydować się na takie produkty?

Lampy industrialne – geneza tkwi w przemyśle

Styl industrialny powstał w Stanach Zjednoczonych tuż po II Wojnie Światowej jako odpowiedź na bieżące potrzeby, by zapewnić mieszkania dla większej liczby obywateli. W efekcie do celów mieszkaniowych zaczęto adaptować dawne pomieszczenia gospodarcze, magazyny i fabryki, o specyficznej architekturze.

Lokale wyróżniały się przestronnością i brakiem wydzielenia poszczególnych pomieszczeń. Zamiast tego uzyskiwało się otwarte wnętrze z kilkoma strefami funkcjonalnymi, jak część sypialna, dzienna i kuchnia.

W takich wnętrzach świetnie sprawdzały się proste elementy wyposażenia, często również o industrialnym rodowodzie. To właśnie w tym momencie we wnętrzach mieszkalnych zadomowiły się metalowe szafy i regały oraz lampy, przypominające praktyczne oświetlenie wprost z zakładów pracy.

Jakie są lampy industrialne?

Lampy industrialne, związane z architekturą loftową, to niezmiernie proste konstrukcje, wykonane z trwałych materiałów (zwłaszcza z metalu), o naturalnym kolorze lub pomalowanych na jaskrawe barwy. Ich podstawową cechą ma bowiem być odporność na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie rozmaitych czynników.

Nie oznacza to jednak, że oprawy tego typu nie mogą wyróżniać się dekoracyjnością. Jest to jednak design niezmiernie ascetyczny i oparty na najprostszych bryłach geometrycznych.

Miłośnicy stylu industrialnego mogą zdecydować się na oryginalne produkty przemysłowe, przystosowane do użytkowania w domach, albo wybrać nowoczesne rozwiązania, stylizowane na ascetyczne oprawy, wywodzące się wprost z zakładów produkcyjnych. Sporo takich ciekawych rozwiązań oferuje między innymi sklep Azzardo.

W stylu industrialnym produkuje się w zasadzie wszystkie typy opraw oświetleniowych, które mogą się przydać do funkcjonalnego i efektownego oświetlenia domowego wnętrza.

Pojawiają się zatem lampy wiszące, również w formie rozbudowanych żyrandoli. Do najpopularniejszych modeli zaliczają się tak zwane lampy-pająki. W tym przypadku cała oprawa ogranicza się do długich przewodów, podpiętych na suficie w dekoracyjne układy, na których końcach znajdują się nieosłonięte żarówki.

Lampy industrialne to także szeroki wybór produktów zadaniowych. Dużą popularnością cieszą się modele stojące (podłogowe lub stołowe) na prostej nodze lub trójnogu. Oprócz nich stosuje się lampy w formie reflektorów, montowanych na szynoprzewodach, dla optymalnego doświetlenia każdego zakamarka.

W tak oświetlonej przestrzeni warto dodatkowo wykorzystać kinkiety, czyli oświetlenie boczne, które dopełnia aranżację oraz pozwala uzyskać przyjemne światło, idealne do pomieszczeń rekreacyjnych. Zazwyczaj mają one skrajnie prostą formę, wykonaną z metalu lub drewna. Niekiedy źródło światła osłania się tylko drucianą siatką, choć zdarzają się modele z efektownymi osłonami z chropowatego, surowego betonu.

Nie tylko wnętrza loftowe – gdzie wykorzystać lampy industrialne?

Tak duże zróżnicowanie produktów oświetleniowych w stylu industrialnym sprawia, że lampy tego typu wykorzystuje się chętnie nie tylko we wnętrzach loftowych, do których teoretycznie są przeznaczone.

Coraz chętniej wprowadza się je do innych typów aranżacji, którym nadają zadziorny charakter. Przy ich pomocy można choćby nieco ożywić sztampowe mieszkania klasyczne lub dodać nietuzinkowego wyrazu do skandynawskiego salonu.

Lampy w stylu industrialnym to zatem świetnie narzędzie do eksperymentów oświetleniowych w modnych wnętrzach, w których oświetlenie ma być nie tylko w pełni funkcjonalne, ale też naprawdę efektowne i przykuwające spojrzenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Lampy w stylu industrialnym – do jakich wnętrz się nadają?