Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lampy w sypialni - jakie wybrać?

Redakcja

Sypialnia stanowi rodzaj schronienia, gdzie odpoczywamy i relaksujemy się po trudnym dniu w pracy, oddając się wieczornemu relaksowi z ulubioną książką bądź filmem. Kluczowym czynnikiem wpływającym na atmosferę każdego wnętrza jest właściwie dobrane oświetlenie. Podpowiadamy, jak wyselekcjonować najlepsze lampy do sypialni, aby cieszyć się unikalnym nastrojemm oraz zapewnić sobie doskonałe warunki do wypoczynku.

Lampy w sypialni - jakie wybrać?
Lampy w sypialni - jakie wybrać?
bmphotographer/Shutterstock

Jak wybrać lampy do sypialni?

Często bagatelizujemy znaczenie lamp w sypialni, skupiając się przede wszystkim na kwestiach takich jak wygodne łóżko, dobór koloru ścian czy rozmieszczenie mebli, a dopiero potem zwracamy uwagę na rodzaj oświetlenia. Tymczasem właściwie dobrane oświetlenie w sypialni ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego warto rozważyć, jakie lampy pomogą nam osiągnąć spokój i relaks, jednocześnie podkreślając charakter wnętrza.

Wybór właściwego oświetlenia do sypialni nie należy do łatwych czynności. Z jednej strony światło powinno umożliwiać swobodne korzystanie z pomieszczenia i nawiązywać do stylu wnętrza. Z drugiej – przynosić ulgę zmęczonym oczom i pozwolić na ukojenie nerwów oraz ułatwiać zasypianie. Oto kilka aspektów, które pomogą w wyborze lampy do sypialni.

Rodzaje lamp do sypialni

Odpowiednio dobrane oświetlenie w sypialni odgrywa gigantyczną rolę – podkreśla styl pomieszczenia, pomaga ukryć mankamenty czy oświetlić konkretną przestrzeń. Możemy je podzielić na kilka kategorii:

  • Lampy sufitowe, lampy wiszące – stanowią główne źródło światła w pomieszczeniu,
  • Lampy stojące, lampy podłogowe – umieszczane najczęściej w rogu sypialni, pełnią funkcję oświetlenia dodatkowego,
  • Oświetlenie punktowe – niektóre modele pozwalają na nakierowania źródła światła w dowolną stronę,
  • Lampki nocne, lampki stołowe – rozświetlają niewielką przestrzeń, np. do wieczornego czytania książki.
Lampy w sypialni
Lampy w sypialni
Hotel Art Photography/Shutterstock

Odpowiednia barwa światła

Dokonując selekcji oświetlenia, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na barwę światła – zbyt intensywna powoduje szybkie zmęczenie oczu i bóle głowy. Dlatego w sypialni dobrą decyzją będzie postawienie na lampę o ciepłej barwie w żółtej tonacji w przedziale 2200-2700 K. Takie światło sprzyja relaksowi i wyciszeniu myśli po męczącym dniu, a także zwiększa wydzielanie hormonu snu – melatoniny.

Możemy także postawić na źródła światłą w nieco zimniejszej barwie 3500 K – np. punktowe reflektory sufitowe lub kinkiety o dłuższych wysięgnikach, które umożliwiają zmianę kierunku padania światła. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne przeglądanie garderoby w szafie czy komodzie.

Dużą popularnością cieszą się lampy ze zmienną barwą światła – designerskie kinkiety, industrialne żyrandole czy nowoczesne plafony. Wygodna regulacja pozwala na jej dostosowanie w zależności od wykonywanych czynności – np. przy czytaniu książki, nauce na egzamin, oglądaniu telewizji.

Lampy w sypialni
Lampy w sypialni
anon_tae/Shutterstock

Wielkość sypialni

Jeśli pokój, w którym nocujesz, jest niewielki – postaw na lampy sufitowe. Nie zabierają dużo przestrzeni i są bardzo praktyczne – jednocześnie oświetlą łóżko, szafę i pozostałe meble. Dodatkowo możesz ustawić lampkę nocną lub zamontować kinkiet na ścianie przy łóżku, o ile dysponujesz wolnym miejscem.

W przypadku dużych sypialni warto zastanowić się nad oświetleniem podłogowym. Wystarczy postawić je obok łóżka lub fotela, by móc odprężyć się przy wciągającej lekturze. Idealnym rozwiązaniem będą także lampy sufitowe z abażurem – zwłaszcza w przypadku sypialni urządzonych w stylu skandynawskim lub industrialnym.

Wysokość pomieszczenia

Czy sypialnia z niskim sufitem oznacza mniejszy wybór lamp? Bynajmniej! Wystarczy jedynie unikać rozłożystego oświetlenia o zbyt masywnym kształcie. Jeśli chcemy, by światło dominowało w pomieszczeniu, pomyślmy o lampach przysufitowych z dużym efektownym kloszem. Możemy także pokusić się o kinkiety z abażurem, jednak nie przesadzajmy z rozmiarem lampy, by nie blokowała dostępu np. do szafy z ubraniami.

Dysponując wysoką sypialnią, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Aby dobrze oświetlić takie pomieszczenie, potrzebujemy kilku punktów światła – tutaj najlepiej sprawdzą się żyrandole lub lampy wiszące w stylu loftowym. Jeśli nie chcemy cały czas korzystać z głównego oświetlenia – warto zdecydować się na funkcjonalne lampy stołowe. Niektóre modele posiadają ruchomy klosz z możliwością zmiany kąta padania światła.

lampy w sypialni
Oświetlenie sypialni
anon_tae/Shutterstock
Oświetlenie sypialni
Oświetlenie sypialni
alexandre zveiger/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Lampy w sypialni - jakie wybrać?