Łazienka dla singla, pary i rodziny
Urządzanie własnego mieszkania lub domu to niezwykle wciągający i przyjemny proces, choć czasem może nas przyprawić o nerwowy zawrót głowy. Dotyczy to między innymi łazienki, która dziś coraz częściej zaczęła pełnić również funkcję strefy odpoczynku i relaksu, a nawet domowego SPA.
Zaczęliśmy przykładać dużą wagę do aranżacji tego wnętrza, czerpiąc inspiracje na przykład z programów telewizyjnych, internetu czy czasopism. Uczymy się tego, że znaczenie ma tu każdy element i detal, począwszy od wyboru kolorów, materiałów, płytek, a na armaturze kończąc. Wszystko po to, aby przestrzeń ta tworzyła spójną całość, w której zarówno domownicy, jak i goście będą mogli czuć się wyjątkowo, a przy tym komfortowo.
Nowe spojrzenie na łazienkę
Łazienka już dawno temu przestała być miejscem, w którym tylko myjemy ręce albo bierzemy prysznic. Coraz częściej „pozbywamy się” też z niej pralki, ponieważ staramy się wygospodarować miejsce na saunę albo po prostu ważna jest dla nas i wanna, i prysznic i w tej sprawie nie chcemy iść na kompromis. Jedno jest pewne – to, jak zaaranżujemy łazienkę, będzie zależało zarówno od wielkości przestrzeni, jaką dysponujemy, jak i od tego, czy ta przestrzeń będzie przeznaczona dla jednej osoby, dla pary, czy dla rodziny z dziećmi. I oczywiście od tego, czy w domu lub mieszkaniu mamy do dyspozycji jedną łazienkę, łazienkę i osobną toaletę, a może kilka łazienek.
Łazienka dla singla
Singiel XXI wieku to osoba niezależna, pragmatyczna i samodzielna, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Taka jest też najczęściej jego łazienka – funkcjonalna, praktyczna i przede wszystkim z wizualnym efektem WOW. Przy urządzaniu tego typu łazienki można puścić wodze fantazji tak, żeby przestrzeń w pełni odzwierciedlała charakter i upodobania właściciela.
Łazienka dla singla najczęściej jest skupiona wokół strefy kąpielowej. Zazwyczaj jest to prysznic, choć oczywiście duża część osób decyduje się na wannę. Jeśli zdecydujemy się na prysznic, świetnie sprawdzi się kabina typu walk-in. Szklany parawan fantastycznie wytycza nam granicę między miejscem do mycia się a pozostałą częścią łazienki. Jeśli do tego zrezygnujemy z brodzika i dodamy odpływ liniowy, zyskamy nowoczesny i przyciągający uwagę element.
Jest jeszcze jedna kwestia, którą należy przemyśleć na etapie planowania każdej łazienki, nie tylko tej dla singla. Jak utrzymać łazienkę w perfekcyjnym porządku? W przypadku łazienki dla jednej osoby jest to o tyle łatwe, że najczęściej mamy do czynienia z mniejszą liczbą kosmetyków i akcesoriów, niż w przypadku rodziny z dziećmi. Jednak bez względu na to, z jakiego typu łazienką mamy do czynienia, bardzo dobrze sprawdzi się szafka łazienkowa, gdzie na blacie mamy umywalkę, a poniżej szuflady, w których możemy poukładać i uporządkować wszystkie niezbędne akcesoria. Zabiegiem, na który decyduje się część inwestorów jest też zabudowanie przestrzeni nad zestawem podtynkowym z toaletą. Zyskujemy w ten sposób niewielkie półki o głębokości około 10-12 cm, zaczynające się nad obudową zestawu podtynkowego, a kończące pod samym sufitem. Wydawać by się mogło, że taka głębokość jest niewielka, jednak w przypadku kosmetyków i detergentów w łazience jest zupełnie wystarczająca.
Rodzinna łazienka
Rodzinna łazienka wymaga uwzględnienia potrzeb kilku osób. Dlatego na wstępnym etapie aranżacji trzeba podjąć strategiczne decyzje. Czy decydujemy się na wannę, czy prysznic, a może mamy miejsce i na to, i na to? Czy jesteśmy w stanie uwzględnić w projekcie dwie umywalki i czy mamy miejsce na bidet? A co z pralką i suszarką? Zaprojektowanie rodzinnej łazienki to wyzwanie! Pamiętajmy, że szczególnie o poranku łazienka jest centralnym i najważniejszym miejscem w domu. Każdy z domowników potrzebuje przestrzeni, żeby przygotować się do wyjścia. Mycie zębów, makijaż, golenie się – wszystkie te czynności odbywają się nad umywalką. Dlatego, jeśli mamy na tyle miejsca, zaaranżujmy dwie umywalki. Oczywiście wiąże się to z potrzebą dwóch szafek do przechowywania pod umywalkami, potrzebą zamontowania dwóch luster lub jednego dużego obejmującego całą przestrzeń umywalkową. Ważna informacja w tej sytuacji jest taka, aby umieścić umywalki w odległości co najmniej 20 cm od siebie. Powoli to na komfortowe korzystanie jednocześnie z obu umywalek przez dwie osoby i daje przestrzeń do ustawienia kosmetyków oraz innych łazienkowych akcesoriów na blacie obok.
Rodzinna łazienka to jeszcze jeden trudny wybór – wanna czy prysznic? Cudownie, jeśli rodzina się ze sobą zgadza i preferuje ten sam styl toalety. Ale co jeśli nie? Tutaj wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Najfajniej jest, jeśli możemy zaaranżować i prysznic, i wannę. Jeśli jednak musimy „oszczędzać” przestrzeń, warto wziąć pod uwagę zamontowanie wanny ze szklanym, najczęściej ruchomym panelem prysznicowym. Takie rozwiązanie 2w1 świetnie się sprawdza w takich sytuacjach.
Miejmy na uwadze to, że pary, małżeństwa, rodziny zazwyczaj dzielą się wszystkim. Z jednym tylko wyjątkiem. Nie dotyczy to przestrzeni w łazience! Tutaj każdy chce mieć swoją autonomię, swoją szufladę, swoją półkę i swoje miejsce na ulubiony szampon i żel pod prysznic. Dlatego aranżując rodzinną łazienkę z dużą dbałością warto przemyśleć kwestię przechowywania. W przypadku rodziny mamy sporą ilość kosmetyków – jedne dla dzieci, inne dla mamy, a jeszcze inne dla taty. Dlatego warto jest wykorzystać każdy fragment łazienki na półki i szafki.
Łazienka dla pary – master bedroom z łazienką w tle
Master bedroom to typ aranżacji przestrzeni przeznaczonej najczęściej dla małżeństwa lub pary. To nic innego jak jedna duża przestrzeń z wydzieloną częścią sypialni, garderoby i łazienki. Moda na master bedroom przywędrowała do nas zza oceanu i bardzo często wybierają ją inwestorzy budujący domy. Takie podejście zapewnia tak ważną w związku intymność. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą mieć swoją prywatną przestrzeń w domu, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał w czasie porannej toalety i wieczornego relaksu.
Jeśli możemy pozwolić sobie na wydzielenie tak dużej przestrzeni w naszym domu, warto jest zadbać o to, aby wygospodarować w łazience miejsce zarówno na wannę, jak i na prysznic. Zniknie wówczas potrzeba dyskusji i podejmowania decyzji, co wybrać. Można też rozważyć już bardzo nowoczesne podejście i w łazience umieścić tylko prysznic, a wannę zaaranżować w sypialni. Jest to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej inwestorów, szczególnie tych budujących dom.
Dobre rady łazienkowe
- Dobrym pomysłem, który zawsze sprawdzi się w każdej łazience, niezależnie od wielkości, jest zawieszenie dużego lustra. Lustra odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń.
- Komfort w łazience zależy także od rozlokowania i optymalnego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Jedną z pomocnych metod jest rozrysowanie poszczególnych elementów na podłodze. To pozwoli nam ocenić odległości między poszczególnym elementami wyposażenia.
- Dużą uwagę w tym pomieszczeniu przykuwa również ceramika. Wybierając wannę, bidet czy miskę sedesową, zadbajmy o to, aby były dopasowane nie tylko pod względem formy, ale i koloru. Liczy się też kształt – bardzo dobrze będą prezentować się np. lekkie bryły, miękkie linie i cienkie krawędzie ceramiki.
- Poza tym elementem, który bezapelacyjnie wpływa na wizualny odbiór każdej łazienki jest armatura. Producenci oferują ogromną mnogość form i rozwiązań. Możemy się zdecydować albo na klasyczny zestaw prysznicowy, albo też wybrać nowoczesny i prosty. Styl łazienki możemy także podkreślić, decydując się na armaturę w czarnym kolorze lub – na tak ostatnio modną – złotą lub w miedzianym odcieniu.
- Aranżując łazienkę, pamiętajmy o zasadzie – „im mniej, tym lepiej″. Mamy tu na myśli schowanie wszystkich kosmetyków i akcesoriów w szafkach i szufladach. To daje nam od razu poczucie czystości i uporządkowania przestrzeni. A przecież na tym najbardziej nam zależy.
- Więcej o:
Hydroizolacja łazienki. Dlaczego jest tak ważna i jak prawidłowo ją wykonać?
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament
Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego
Funkcjonalne systemy spłukiwania AQUA dopasowane do łazienki
Remont łazienki: 10 najczęściej zadawanych pytań o stelaże