Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mała kuchnia

Artykuł sponsorowany

Aranżacja niewielkiej kuchni może być ogromnym wyzwaniem. Jeśli jednak dobrze rozplanujesz dostępną przestrzeń oraz sięgniesz po ergonomiczne i praktyczne rozwiązania, zyskasz komfortową przestrzeń do realizowania swoich kulinarnych planów. Dowiedz się, jak urządzić małą kuchnię i jak ją wyposażyć.

Mała kuchnia
Mała kuchnia
Pepco

Dokładny pomiar i dobry plan to podstawa udanej aranżacji

Urządzanie każdej kuchni warto zacząć od bardzo dokładnych pomiarów przestrzeni. Zmierz powierzchnię podłogi oraz każdej ze ścian. Rozrysuj je i nanieś na plan istniejące elementy instalacji oraz drzwi i okna. Pamiętaj, by zmierzyć również dokładną wysokość pomieszczenia – w małej kuchni warto wykorzystać pełny potencjał ścian.

Dysponując wymiarami pomieszczenia, można zacząć planować ustawienie mebli oraz ich estetykę. Poszukaj inspiracji w sieci, programach telewizyjnych lub w prasie. Odwiedź kilka sklepów meblowych i salonów z meblami na wymiar. Dzięki takiemu rozeznaniu łatwiej odnajdziesz swój ulubiony styl.

Aranżacja małej kuchni

Nawet najmniejsza kuchnia powinna oferować kilka podstawowych stref:

  • Strefę przechowywania – to właśnie w niej zmieścisz produkty spożywcze oraz naczynia. W tej strefie powinna znajdować się więc lodówka, a także szafki z półkami lub szufladami.
  • Strefę zmywania i przygotowywania – to w niej będzie można myć warzywa, obierać je, przygotowywać kanapki lub miksować ciasto. W strefie tej musi się znaleźć zlew, a także blat roboczy, kosze i koszyki.
  • Strefę gotowania – czyli przestrzeń, w której odbywa się właściwy proces gotowania. W strefie tej nie może zabraknąć kuchenki i piekarnika.

Im mniejszy metraż do dyspozycji, tym poszczególne strefy będą ciaśniejsze – ważne jednak, by całą dostępną przestrzeń rozplanować możliwie jak najbardziej ergonomicznie. Kluczowe znaczenie ma więc zastosowanie podziału na strefy, gdyż wygodnie jest posiadać lodówkę niedaleko blatu roboczego, a zlew w miarę blisko blatu i kuchenki.

Kompaktowe rozwiązania do małej kuchni

Kompaktowe rozwiązania do małej kuchni
Kompaktowe rozwiązania do małej kuchni
Pepco

Mała kuchnia to pojęcie względne – dla każdego oznacza to coś zupełnie innego. Niektórzy są zdania, że osobna kuchnia z oknem o powierzchni 14 metrów kwadratowych jest niewielka. Inni mają do dyspozycji zaledwie aneks w salonie lub przedpokoju albo kilkumetrowe pomieszczenie. Tak naprawdę nie ma sensu szukać definicji określenia „mała kuchnia”, lepiej skupić się na tym, co można zrobić, by posiadaną przestrzeń zaaranżować w sposób praktyczny. Idealną opcją są rozwiązania kompaktowe – dedykowane do małych kuchni. Świetnym przykładem takiej opcji są dwupalnikowe płyty grzewcze, zmywarki o szerokości 45 centymetrów albo lodówki do montażu pod blatem. Jeśli miejsca jest za mało na dużą zmywarkę, nie warto całkiem z niej rezygnować – lepiej zamontować wersję slim i nieco częściej ją uruchamiać.

Mała kuchnia z dużym potencjałem – wykorzystaj powierzchnię ścian

Zamiast martwić się małą ilością miejsca w kuchni, rozważ wykonanie zabudowy wykorzystującej całą wysokość pomieszczenia. Bez problemu zamówisz takie rozwiązanie na wymiar albo skonstruujesz z mebli modułowych.

Pionowa rozbudowa kuchni ma ogromny sens, ponieważ w szafkach położonych wyżej można przechowywać przedmioty rzadziej używane, ale jednak potrzebne. Jeśli obawiasz się efektu przytłoczenia nadmiarem szafek, zastosuj prosty trick – wybierz szafki górne w kolorze ściany, na której wiszą, a dolne w ciemniejszym kolorze. Efekt będzie lekki i subtelny.

Wyposaż swoją kuchnię tylko w to, co niezbędne

W wielu kuchniach brak miejsca nie wynika z mikroskopijnego metrażu, ale z nadmiaru przedmiotów. Zastanów się, ile naczyń, akcesoriów i blaszek do pieczenia rzeczywiście potrzebujesz. Nowoczesne garnki i patelnie, które znajdziesz w Pepco są ergonomiczne i praktyczne. Niektóre modele z łatwością przechowasz ułożone jedne na drugich, co pozwoli zaoszczędzić mnóstwo miejsca.

Wybór kosza na śmieci
Wybór kosza na śmieci
Pepco

Zadbaj o dobrą organizację wewnątrz szafek i szuflad

Przechowywanie kuchennych drobiazgów oraz produktów spożywczych w taki sposób, by nie tracić cennej przestrzeni, wymaga kilku prostych akcesoriów, jak choćby przegródki i organizery do szuflad. Ułatwią one uporządkowanie zawartości szafek. Kolejny sposób na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni to przechowywanie produktów spożywczych (w szczególności sypkich) w specjalnych pojemnikach, które można układać jeden na drugim i bardzo blisko siebie. Takie pojemniki na żywność i napoje znajdziesz w Pepco w świetnej cenie.

Czytaj także: Nowoczesna kuchnia – jak ją zaaranżować i wyposażyć?

Pamiętaj o sztuczkach optycznych

Czy wiesz, że niektóre kolory i wzory mogą sprawić, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne? Tak działają jasne powierzchnie oraz meble o lekkim połysku, które odbijają światło. Podobny efekt zapewni również lustro ścienne, które odbija fragment wnętrza i powoduje, że wydaje się ono większe. Jasne, dobrze oświetlone kuchnie zawsze będą sprawiały wrażenie przestronniejszych niż takie same, w których zastosowano ciemniejsze kolory. Nic też nie wpływa tak korzystnie na odbiór wnętrza, jak porządek – im mniej przedmiotów będzie poustawianych na blacie i na otwartych przestrzeniach w małej kuchni, tym będzie się ona wydawała większa.

Aranżacja niewielkiej kuchni nie musi być trudna. Wykorzystaj jej potencjał w pełni. Sięgnij po wygodne akcesoria i naczynia z Pepco, by stworzyć przestrzeń na miarę swoich potrzeb.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mała kuchnia