Mały salon w bloku ze stołem
Salon to miejsce, w którym spotykają się domownicy. Tu toczy się życie rodzinne. Trzeba nie lada wysiłku, aby zaprojektować wnętrze przyjazne dla każdego członka rodziny. Jak stworzyć mały salon w bloku ze stołem?
Kolejnym utrudnieniem jest stworzenie pokoju wielofunkcyjnego, bo salon to pokój dzienny, pokój telewizyjny, aneks jadalny, bawialnia, a często też sypialnia. A kiedy jeszcze ogranicza nas powierzchnia, to urządzenie salonu może okazać się niezłą łamigłówką. Istnieją jednak zasady, które ułatwiają urządzenie niewielkiego salonu.
Mały salon w bloku ze stołem — meble
W małym salonie sprawdzą się meble wielofunkcyjne, czyli np. ława- skrzynia ze schowkiem, sofa z funkcją spania, stół pełniący funkcję biurka. Ważny jest rozmiar: im mniejsze, tym lepsze. Zamiast ciężkich, drewnianych form wybierzmy lekkie, przezroczyste, nowoczesne, proste. Dobrym rozwiązaniem są rozkładane meble. Istnieją również firmy specjalizujące się w meblach łatwo zmieniających swoją funkcję.
Stół w zależności od aktualnych potrzeb może być rozłożony lub złożony, na co dzień przeznaczony dla dwóch osób, a w wyjątkowych sytuacjach dla czterech czy sześciu osób. Dzięki temu zaoszczędzimy cenną przestrzeń. Warto zakupić do takiego stołu krzesła, które nieużywane, schowamy jedno w drugie, lub złożymy i schowamy.
Meble na kółkach pozwolą łatwo i lekko przemieszczać je po salonie, ułatwiając np. zrobienie miejsca na rozłożenie sofy do spania czy stołu do kolacji w szerszym gronie niż zazwyczaj.
Antresola w salonie
Antresola pozwoli wykorzystać przestrzeń pod sufitem. Zazwyczaj antresolę buduje się w wysokich wnętrzach, takich jak stare kamienice. W mieszkaniu o standardowej wysokości można pomyśleć o podeście, wewnątrz którego przechowamy wiele przedmiotów. Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie mebli do małego salonu na wymiar, zaprojektowane do naszego wnętrza. Jednak takie rozwiązanie zawsze niesie za sobą wyższe koszty niż zakup gotowych mebli. Zatrudnienie architekta wnętrz przy remoncie czy adaptacji mieszkania znacznie ułatwi funkcjonalne zagospodarowanie niewielkiego salonu. Również wiąże się to z kosztami, ale w skali wydatków na gruntowny remont wnętrza jest to znikoma część.
Szkło i lustro w aranżacji salonu
Lustra, szkło i błyszczące powierzchnie, np. szaf, są naszym sprzymierzeńcem w małym salonie, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń. Jeżeli musimy postawić ściankę, najlepiej sprawdzi się szklana lub ażurowa. A może wystarczy parawan lub niski mebel, jak komoda, do podzielenia przestrzeni na strefy.
Niewielki salon — oświetlenie i światło
Aby nie tracić naturalnego światła i przestrzeni, w małym salonie należy unikać ciężkich, ciemnych zasłon. Lepiej wybrać lekkie materiały, w oknie zastosować rolety lub żaluzje.
Kolory i faktury w salonie
W niewielkim salonie sprawdzą się jasne kolory, pastele, różne odcienie bieli, płaszczyzny powierzchni utrzymane w tej samej kolorystyce. Mocniejsze kolory umiejętnie zastosowane mogą pomóc optycznie powiększyć mały salon. Dodatki w mocnym kolorze, poduchy, zasłony, elementy dekoracyjne, nadadzą charakteru wnętrzu.
Ważne jest unikanie eksponowania zbyt wielu przedmiotów. Nie chodzi o stworzenie sterylnych wnętrz, ale przejrzystej i uporządkowanej przestrzeni. Dlatego w małym mieszkaniu i salonie idealnie sprawdzają się zamknięte szafy, zabudowane garderoby. Najważniejsze jest to, aby wnętrze było funkcjonalne, dopasowane do indywidualnych potrzeb i charakteru domowników.
Salon ze stołem — inspirująca aranżacja
- Więcej o:
Czarno-biały salon: propozycje aranżacji
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
Szafki RTV w stylu skandynawskim
Nowoczesny szezlong - funkcjonalna ozdoba wnętrza
Ulubiony mebel wypoczynkowy
Fotele do salonu - jak wybrać idealny model?
Meble tapicerowane na wymiar – czy warto wybrać tę opcję?
Jadalnia w małym mieszkaniu