Marka Ćmielów ma 225 lat. Wybraliśmy najpiękniejsze wzory (nie tylko historyczne)
W kieleckim Muzeum Narodowym trwa wystawa "Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach". Wybraliśmy kilkanaście eksponatów, które zrobiły na nas największe wrażenie!
Ćmielów to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek porcelany w Polsce. Nic dziwnego, bowiem fabryka w Ćmielowie jest najstarszą działającą do dziś polską wytwórnią porcelany. Jej początki sięgają przełomu XVIII i XIX stulecia.
Jej początki sięgają 1790 roku, kiedy to garncarz Wojtas założył w Ćmielowie manufakturę produkującą gliniane garnki i fajanse. Pierwszą porcelanę rozpoczęto tu produkować w 1838 roku. Do dziś fabryka w Ćmielowie funkcjonuje jak wielka manufaktura. Dlaczego? Każdy jeden porcelanowy przedmiot, zanim stanie się gotowym produktem, przechodzi przez co najmniej 14 rąk!
2015 rok to wielki jubileusz - fabryka w Ćmielowie obchodzi 225 lecie istnienia. Częścią obchodów jest wystawa "Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach". To pierwsza w Polsce tak duża ekspozycja ćmielowskiej porcelany, na którą składa się ponad 1400 eksponatów z muzealnych zbiorów. Wystawę można oglądać w kieleckim Muzeum Narodowym.
Na wystawie prezentowane są m.in. XIX-wieczne naczynia fajansowe, porcelana z czasów Druckich Lubeckich oraz majolika. Można oglądać serwisy z dwudziestolecia międzywojennego (np. Kula czy Kaprys), stanowiące kwintesencję stylu art déco. Fajni słynnych ćmielowskich figurek również będą zadowoleni - na wystawie znalazły się przykłady figurek z różnych okresów historycznych. Nie zabrakło również przykładów najmłodszych kolekcji m.in. porcelany od Ćmielów Design Studio - najmłodszej marki w portfolio spółki "Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież SA".
Wystawa "Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach" potrwa do 29 listopada 2015 roku. Byliśmy i polecamy!
Wybraliśmy dla Was kilkanaście przedmiotów, które zrobiły na nas największe wrażenie.
- Więcej o:
Must have 2015 - najlepiej zaprojektowane polskie przedmioty
Zwiedziliśmy fabrykę porcelany w Ćmielowie i Ćmielów Design Studio
Porcelanowe drobiazgi od Ćmielów Design Studio
Bolesławiec - tradycyjna ceramika w nowej odsłonie
Polski design na prezent - inspiracje
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract
Nawer, Konopacka, Zień i Koziara dla Grupy Tubądzin - kolekcje płytek stworzone przez wybitnych twórców
O nagrodach, inspiracjach, trendach - wywiad z twórcami Grynasz Studio