Miękkie panele na ścianę
Efektowne zdobienie ścian to już nie tylko kwestia wyboru pięknego koloru farby czy modnych dekoracji, takich jak tapeta, mural czy lamele. Zyskują popularność produkty, które oprócz waloru estetycznego są również funkcjonalne - panele tapicerowane i akustyczne.
Miękkość i komfort - tapicerowana ściana
Pusta ściana prezentuje się mało atrakcyjnie, do tego często jest zimna i nieprzyjemna w dotyku. Jak można sobie poradzić z tym problemem? Wykorzystać tapicerowane panele ścienne. Elementy różnej wielkości, pokryte miękką tkaniną, umożliwią stworzenie ciekawej dekoracji ściany, która sprawi, że aranżacja wnętrza stanie się bardziej przytulna. Panele są wykonane z płyty meblowej i pianki, przy czym można zamówić podwójną grubość tej drugiej, jeśli zależy nam na większej miękkości paneli. Na koniec każdy panel jest obszywany tkaniną - a tutaj mamy cały wachlarz produktów do wyboru.
Panele tapicerowane - mnogość kształtów i kolorów
Producenci oferują panele ścienne w wielu rozmiarach i kształtach: kwadratowe, prostokątne, trójkątne czy heksagonalne. Można z nich układać na ścianach najróżniejsze wzory, od klasycznych, prostych układów z takich samych elementów, po bardziej wyszukane kompozycje składające się z odmiennych wzorów. Poszczególne kształty możemy też nabyć w różnych rozmiarach - i uzyskać inny efekt w zależności czy zależy nam na zagęszczonym efekcie pikowania czy raczej na bardziej minimalistycznej powierzchni z mniejszą liczbą łączeń. Warto pamiętać, że wielu producentów oferuje możliwość personalizacji paneli tapicerowanych - i stworzenie produktów dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Zastosowanie paneli tapicerowanych
Miękkie panele możemy wykorzystać do zabudowania całej ściany lub jej fragmentu. Popularne rozwiązania to panele tapicerowane w sypialni na szerokość łóżka (i do sufitu) oraz na całej szerokości ściany za łóżkiem, ale do wysokości np. 130 cm. Takie rozwiązania doskonale zastępują klasyczny zagłówek łóżka, więc w aranżacji sypialni możemy zastosować mebel pozbawiony zagłówka (świetna opcja do małego pomieszczenia). Panele dodają wnętrzu przytulności, ponadto je wyciszają, dlatego są tak popularne w urządzaniu sypialni. Bez problemu dopasujemy je do planowanego wystroju oraz samego łóżka. Możemy też zaprojektować taki układ elementów na ścianie, aby zostawić miejsce na lustro i pięknie wkomponować je w tapicerowane "otoczenie".
Tapicerowane panele warto rozważyć też przy wykańczaniu pokoju dla dziecka. Tutaj możemy umieścić je na dwóch ścianach, aby nie tylko pełniły funkcję zagłówka, ale i podnosiły komfort snu, jeśli łóżko jest ustawione przy zimnej ścianie również długością. Wśród tkanin używanych do produkcji miękkich paneli znajdziemy wzory i kolory dedykowane pokojom dziecięcym.
Miękkie panele na ścianę - z jakiego materiału?
Najważniejsze, aby wybrana tkanina była mocna i trwała. Dobrze nadaje się do tego poliester, który imituje szlachetne welwety czy wełenki, a jest od nich bardziej praktyczny użytkowaniu. Łatwiej się go czyści (wystarczy od czasu do czasu odkurzyć, a drobne plamki przetrzeć szmatką), nie chłonie tak wody jak szlachetniejsze materiały - i jest bardzo wytrzymały. Nawet po kilku latach nie zmechaci się, nie przetrze i nadal będzie wyglądał jak nowy.
Panele tapicerowane sprawdzają się w różnych stylach aranżacji. Możesz połączyć je na ścianie z betonem, tynkiem strukturalnym, tapetą czy lamelami – ciekawie wzbogacą wnętrze i sprawią, że nabierze ono charakteru. W przedpokoju możesz wyłożyć nimi ścianę nad siedziskiem i szafką na buty.
Akustyczne panele ścienne
Miękkie ekrany poprawiają akustykę we wnętrzu, tłumiąc dźwięki z zewnątrz i likwidując pogłos. Będą niezastąpione w pokoju dziecięcym, zwłaszcza jeśli sąsiaduje on z salonem, gdzie czasem do późnych godzin nocnych przebywają goście. Ponadto, ściany wyłożone miękkimi panelami stworzą przyjemny ciepły klimat, a w razie upadku czy potknięcia ochronią dziecko przed bolesnym uderzeniem. Panele wytłumią też dźwięki w pokoju przeznaczonym do pracy - domowym biurze. Jeśli chcesz, by w pomieszczeniu panowała stuprocentowa cisza, postaw na panele akustyczne. Są zrobione z ekologicznego filcu - ciepłego, miękkiego, przyjemnego w dotyku, który jak żaden inny materiał wspaniałe wycisza.
Nowoczesne modele paneli ściennych łączą udany design, niepowtarzalne wzory i właściwości akustyczne. Ułożone na ścianie nie tylko pięknie ją ozdobią, ale też fantastycznie wytłumią. Nie bez powodu używa się ich w studiach nagrań czy salach koncertowych. To również ochrona przed uciążliwym sąsiadem – wystarczy położyć panele akustyczne na ścianie, która graniczy z jego mieszkaniem, by uniknąć niekomfortowych sytuacji i pozbyć się problemu. Dostępne są, podobnie jak panie tapicerowane, w szerokiej gamie kolorystycznej i ciekawych graficznych wzorach.
Producenci polecają je nie tylko do wnętrz mieszkalnych, a także komercyjnych – biur czy gabinetów lekarskich. Dostępne są w różnych kolorach, wzorach i teksturach, dzięki czemu łatwo dostosujesz je do stylu urządzanego pomieszczenia. Montuje się je łatwo i szybko, przyklejając do wcześniej przygotowanej suchej powierzchni ściany, zatem cały proces można przeprowadzić samodzielnie.
- Więcej o:
- trendy 2024
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki
Kolor brązowy we wnętrzach
Dopamine colors - radosne kolory we wnętrzach
Royalcore w aranżacji wnętrz
Quiet luxury - cichy luksus jako trend w aranżacji wnętrz
Trendy w urządzaniu kuchni - modna kuchnia 2024
Biało-czarna łazienka - pomysły na aranżacje