Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aranżacja mieszkania w starej kamienicy. Oryginalne, niekonwencjonalne i oszczędne rozwiązania

Tekst: Ewa Staręga

Wizyta w mieszkaniu Kasi i Grzegorza to inspirująca podróż przez nietypowe, odległe od popularnych trendów wnętrza. Jego buntowniczy charakter wynika z dążenia do znalezienia osobistego, prawdziwego miejsca, w którym właściciele czują się swobodnie i mogą odpoczywać po codziennych trudach.

Aranżacja salonu z białą cegłą na ścianie
Odważne materiały i ciekawe pomysły na wykończenie wnętrza to cechy wyróżniające mieszkanie Kasi i Grzegorza.
Zdjęcia Mariusz Purta, stylizacja: Jolanta Musiałowicz

Szukałam wymarzonego mieszkania przez kilka lat – opowiada Kasia. – Stara Ochota była mi bliska od zawsze, tu się urodziłam i wychowałam. Paradoks tej dzielnicy polega na tym, że znajdując się w zasadzie w centralnej części Warszawy, pozostaje dość cicha i zielona, a jej mieszkańcy niespecjalnie przejmują się szybkim tempem miasta, w którym żyją. Mieszkanie kupiłam od pierwszych właścicieli. Rozstanie z rodzinnym domem było dla nich trudne i wzruszające. Zostawili nam w prezencie stół. Nadal znajdują się na nim naklejki, które przyklejali, będąc dziećmi. Nigdy nawet nie próbowaliśmy ich zdjąć, zostały jako element historii tego miejsca.

Lokal miał typowy dla budynków z tego okresu rozkład: łazienka naprzeciwko wejścia, po prawej wąska kuchnia z przylegającą do niej małą sypialnią, po lewej duży salon, a wszystko spięte długim, ciemnym korytarzem. W trakcie remontu układ funkcjonalny został zmieniony w całości, tak że zyskał dużo przestrzeni i światła dziennego w głębi. Sypialnię przeniesiono w miejsce salonu, a on sam znalazł się w otwartej po wyburzeniu ściany strefie połączonej z kuchnią. Na środku przestrzeni dziennej stanęła garderoba.

Oszczędna aranżacja mieszkania w starej kamienicy - pomysły

Mocnymi akcentami, które tworzą klimat tego mieszkania, są nietypowe pomysły na wykończenie ścian, podłogi oraz jego wyposażenie. – Inspiracją były pomysły czerpane z własnych potrzeb, a nie podszyte aktualnymi trendami czy dostępnością wyposażenia w sklepach – podkreśla właścicielka.

I tak podłoga w całym mieszkaniu, łącznie z cokołami, została wykończona płytami OSB. – To świetne i dość ekonomiczne rozwiązanie – przekonuje Kasia. – Płyta została wycyklinowana i trzykrotnie polakierowana, tak jak tradycyjny parkiet. Bardzo istotne było spasowanie poszczególnych płyt i wypełnienie szczelin między nimi, co zapobiegło kruszeniu czy podsiąkaniu materiału. Płyta OSB znajduje się w całym mieszkaniu, łącznie z obudową wanny. Po kilku latach nadal jestem zadowolona z tego rozwiązania.

W salonie główną ścianę odkuto z tynku, eksponując malowaną na biało fakturę oryginalnych cegieł ceramicznych. W łazience natomiast zamiast szafki umywalkowej stanął ceramiczny piec, w którym zamontowano umywalkę. Właścicielka wylicytowała go na aukcji internetowej. Wspomina: – Nasz wykonawca, pan Leszek, znalazł spawacza, który wyciął elementy grzewcze ze środka pieca, usunął palenisko oraz pokrywę i zabezpieczył mebel od środka. Umywalkę cudem znalazłam za 200 zł w markecie budowlanym, pasowała idealnie.

Kuchnia, podobnie jak reszta mieszkania, miała być oryginalna, ale jednocześnie mocno budżetowa. Została zakupiona w sklepie IKEA, ale – by nadać jej ciekawszy charakter – zamiast drzwiczek zamontowano obrazy. Namalowała je ciocia właścicielki, malarka Beata Polak-Pela. Sportretowała na nich ukochaną kotkę Warsię, która mieszka tu razem z Kasią i Grzegorzem.

– Pomysły na niestandardowe rozwiązania przychodziły same i myślę, że to nie koniec zmian – przyznaje właścicielka. – Komfort, swoboda i prawdziwość tego miejsca to cechy, które wciąż przyciągają tu naszych znajomych.

Aranżacja kuchni otwartej na salon
Szafki kuchenne z obrazem zamiast drzwiczek, płyta OSB w zastępstwie parkietu lub paneli, huśtawka w salonie, na której każdy gość chce się umościć czy piec w miejscu szafki umywalkowej – to niestandardowe rozwiązania, które nadają mieszkaniu charakter raczej niskobudżetowy, ale autentyczny i interesujący.
Zdjęcia Mariusz Purta, stylizacja: Jolanta Musiałowicz
Półki na książki w salonie
Książki, gry czy ozdobne słoje z przyprawami przywożone z podróży stoją na białych, wysokich półkach. Są rozmieszczone w różnych miejscach w przestrzeni salonu, kuchni i sypialni. Zawsze pod ręką.
Zdjęcia Mariusz Purta, stylizacja: Jolanta Musiałowicz
Półki na przyprawy
Zawartość białych półek tworzy nieliczne akcenty kolorystyczne, które znajdziemy we wnętrzu.
Zdjęcia Mariusz Purta, stylizacja: Jolanta Musiałowicz
Świetlik do łazienki w pionowej ścianie
Przeszklenie na ścianie w kuchni jest faktycznie świetlikiem prowadzącym do łazienki. Dzięki temu rozwiązaniu z przestrzeni dziennej do ciemnego pomieszczenia wpada naturalne światło. W drewnianej ramie zamontowano mleczne szyby, które przepuszczają światło, ale nie są przezroczyste.
Zdjęcia Mariusz Purta, stylizacja: Jolanta Musiałowicz
Półki na książki w sypialni
W sypialni atmosferę spokoju i odpoczynku tworzą jasne kolory. Biele oraz szarości działają kojąco i wyciszająco.
Zdjęcia Mariusz Purta, stylizacja: Jolanta Musiałowicz
Piec kaflowy jako oryginalna szafla umywalkowa
Stary, ceramiczny piec służy za podbudowę do umywalki oraz do przechowywania kosmetyków. Wygląda intrygująco w zestawieniu z surową podłogą z płyty OSB. Lakierowana płyta drewnopochodna znajduje się na podłodze w całym mieszkaniu, łącznie z obudową wanny. Właściciele zapewniają, że przyjemnie chodzi się po niej boso. Nie widać też na niej brudu, choć trudno dostrzec kolczyk czy spinkę, która spadła na ziemię.
Zdjęcia Mariusz Purta, stylizacja: Jolanta Musiałowicz
Oryginalne lustro w przedpokoju
Na ścianie w przedpokoju wisi lustro z ramą wykonaną z wielu pociętych fragmentów kolorowych ram.
Zdjęcia Mariusz Purta, stylizacja: Jolanta Musiałowicz
Ciekawa aranżacja przedpokoju
Ciekawym akcentem wyposażenia przedpokoju jest fontanna ogrodowa. Jak zapewnia właścicielka, sprawdza się idealnie na klucze, rachunki, rękawiczki
Zdjęcia Mariusz Purta, stylizacja: Jolanta Musiałowicz
Rzut mieszkania 50 m2 - aranżacja wnętrz
Rzut mieszkania w Warszawie na Starej Ochocie o powierzchni 50 m2.
Rys. Delfina Grzelak

Skomentuj:

Aranżacja mieszkania w starej kamienicy. Oryginalne, niekonwencjonalne i oszczędne rozwiązania