Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

AZ

Odbiór mieszkania to chwila, na którą długo czekałeś. Z pewnością towarzyszy Ci wiele pozytywnych emocji. Nie daj się im ponieść. Na spotkanie z deweloperem najlepiej wybierz się wraz z inspektorem nadzoru budowlanego. Zyskasz wówczas pewność, że odbierane mieszkanie spełnia wymagane standardy. Co jednak, kiedy zauważysz nieprawidłowości? Sprawdź, jak przebieg odbiór techniczny mieszkania.

Mieszkania od dewelopera
Mieszkania od dewelopera
DOMD.PL

Termin odbioru mieszkania

Termin odbioru mieszkania wyznacza deweloper. Proponuje on przeważnie konkretny dzień, jak również godzinę. W jaki sposób otrzymasz powiadomienie o odbiorze mieszkania? Najczęściej przyjdzie ono pocztą na Twój adres domowy, który podałeś podczas podpisywania umowy deweloperskiej. Niekiedy możesz je otrzymać także pocztą elektroniczną lub telefonicznie.

Co jednak kiedy nie zjawisz się w wyznaczonym terminie? Czy to oznacza, że mieszkanie automatycznie zostaje zatwierdzone? Nic bardziej mylnego. Deweloper ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej tylko w przypadku, gdy na odbiór nie stawisz się dwukrotnie. Co więcej, zawiadomienie powinno zostać złożone pisemnie. Jeśli więc dwukrotnie nie zjawisz się na spotkaniu, które zostało umówione telefonicznie, nie ma to dla Ciebie prawnych konsekwencji. Oczywiście w Twoim interesie jest przybycie na odbiór mieszkania. To moment, w którym możesz zażądać wykonania poprawek przeprowadzonych prac. Propozycję odbioru mieszkania w godzinach wieczornych lepiej odrzucić. W świetle dziennym łatwej dojrzysz wszelkie mankamenty, jak np. nierówno położony tynk.

Odbiór mieszkania z inspektorem nadzoru budowlanego

Jeśli nie jesteś ekspertem budowlanym, to na odbiór mieszkania wybierz się z inspektorem nadzoru budowlanego. Koszt takiej usługi wynosi ok. 200 złotych. Specjalista z pewnością lepiej zweryfikuje, czy gotowe mieszkanie jest w takim stanie, jak uwzględnia to umowa. Na odbiór techniczny warto zabrać ze sobą podstawowy sprzęt, czyli poziomicę, metrówkę czy próbnik. Miej przy sobie także umowę deweloperską oraz projekt mieszkania. Na jego podstawie zweryfikujesz, czy wszystkie prace zostały zrealizowane zgodnie z umową.

Odbiór techniczny mieszkania - co sprawdzić?

Co dokładnie powinieneś sprawdzić podczas odbioru mieszkania deweloperskiego? Na pewno będzie to:

  • metraż lokalu - musisz mieć na względzie, że może on się różnić do maksymalnie 3% od powierzchni deklarowanej;
  • układ instalacji - należy porównać go z projektem. Sprawdź dokładnie gniazdka, jak również podłączenia pod zlew czy wannę. Zweryfikuj także, czy w gniazdkach płynie prąd. Aby to zrobić musisz użyć próbnika;
  • równość ścian i podłóg;
  • materiały zastosowane do wykończenia mieszkania (porównaj je z tymi opisanymi w umowie);
  • montaż okien i drzwi balkonowych,
  • stan szyb (porysowania, zabrudzenia, szczelność),
  • drzwi zewnętrzne,
  • działanie wentylacji.

Co jeszcze może mieć znaczenie? Przyjrzyj się dokładnie, czy na ścianach lub podłogach nie ma widocznych wybrzuszeń lub pęcherzyków powietrza. Sprawdź, czy drzwi się nie zacinają, a ich model pokrywa się z tym, który uwzględniała wcześniejsza umowa/projekt. Podczas odbioru mieszkania zweryfikuj również stan piwnicy, komórki czy miejsca postojowego (o ile je wykupiłeś).

Co gdy wady wykończenia wykryjesz później?

Nie wszystkie niedoskonałości wykończenia mieszkania od razu rzucają się w oczy. Może się np. okazać, że po kilku tygodniach tynk na ścianach zaczyna pękać. Co wtedy? Nie po to kupiłeś mieszkanie deweloperskie żeby je zaraz remontować. Szczególnie, że koszt zakupu mieszkania w Warszawie czy innych większych miastach sięga dużych sum. Nie musisz przejmować się na zapas - deweloper odpowiada za wszystkie uchybienia, które wyjdą na jaw w ciągu 5 lat od odebrania mieszkania. Niektóre z elementów mieszkania są także objęte gwarancją, jak chociażby drzwi czy okna. Usterki musisz zatem zgłosić. Deweloper powinien je naprawić bądź dokonać rekompensaty.

Odbiór a wydanie mieszkania

Odbioru technicznego nie należy mylić z wydaniem mieszkania. Ten pierwszy ma za zadanie potwierdzić, że akceptujesz stan lokalu i stwierdzasz jego zgodność z umową. Wydanie mieszkania to chwila, w której otrzymujesz do niego klucze.

    Więcej o:

Skomentuj:

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?