Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na jakie zlecenia budowlane był największy popyt w 2023?

Artykuł sponsorowany

Rok 2023 był czasem bardzo dynamicznym dla branży budowlanej w Polsce. Obejmował kilka kluczowych trendów, które będą impaktować na kształt i funkcjonowanie sektora w następnych latach. Jednym z nich była szybka adaptacja firm i specjalistów do zmieniających się potrzeb społecznych oraz gospodarczych. Ta branża nieustannie wprowadza innowacje i rozwiązania służące poprawie jakości życia - co wymuszają na niej przepisy m.in. Unii Europejskiej. Eksperci Oferteo.pl sprawdzili na jakie usługi budowlane był największy popyt w mijającym roku.

Na jakie zlecenia budowlane był największy popyt w 2023?
Na jakie zlecenia budowlane był największy popyt w 2023?
Oferteo

Tendencje z zapytań

Serwis Oferteo.pl w mijającym roku nadal notował wysokie zainteresowanie w obszarze zakupu oraz montażu OZE - głównie paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. To właśnie te zlecenia cieszyły się najwyższą popularnością - i zajmują pierwsze miejsce.

Popyt na OZE w Polsce nie przebrzmi tak szybko. W przyszłym roku również ta kategoria nie zejdzie z podium - pytanie tylko jaką pozycję zajmie. Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest napędzane głównie przez dostępność dofinansowań oraz chęcią obniżenia rachunków za energię elektryczną.

zauważa Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo.pl.
.
.
Oferteo

Zaraz po nich duży boom panował na wszelkiej maści usługi remontowo budowlane - od budowy domów począwszy, a na malowaniu skończywszy. Podium w przypadku Oferteo.pl zamyka montaż okien PVC. Patrząc na te dwie kategorie można zauważyć pewną zależność od rządowych programów finansowych, których celem było zwiększenie popytu na zakup mieszkań oraz budowę domów. W przypadku montażu okien - media i opinia publiczna wielokrotnie podkreślały, że niezbędnym elementem dbałości o efektywność energetyczną budynków są również szczelne okna - dlatego tak wiele podmiotów zdecydowało się na wymianę posiadanych dotychczas dwuszybowych rozwiązań na te trzyszybowe.

Sytuacja w kraju

W 2023 roku największy popyt zanotowano na zlecenia związane z modernizacją i termoizolacją budynków. Jak podają specjaliści z branży, zainteresowanie tymi usługami jest wynikiem rosnącej świadomości ekologicznej oraz pragnienia redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem.

To zjawisko jest efektem nie tylko sytuacji politycznej w Europie, ale także wymogów UE. Budynki, w tym domy jednorodzinne, są odpowiedzialne za wysoką emisję CO2. Zużywają także sporo energii, która pochodzi przeważnie ze źródeł nieodnawialnych. Jej ostatnia nowelizacja ma doprowadzić do modernizacji budynków - mają być efektywne energetycznie i niezależne od paliw kopalnych. Wzmocni to bezpieczeństwo energetyczne, obniży koszty energii i poprawi jakość powietrza. A to wszystko ma się wydarzyć do 2030 roku - stąd taki popyt na wspomniane usługi. Zainteresowanie takimi usługami ma również na celu poprawę efektywności energetycznej i komfortu cieplnego budynków, a tym samym poprawę jakości życia mieszkańców.

mówi Marta Kaleta-Domaradza z Oferteo.pl

Na drugim miejscu w kraju znalazły się zalecenia dotyczące budowy konstrukcji stalowych, stanowiących fundamentalny element nowoczesnego przemysłu i architektury. Rosnący popyt w tym obszarze to sygnał, że powstaje coraz więcej hal magazynowych i produkcyjnych, a tym samym rozwija się sektor produkcyjny w Polsce. Trzecie miejsce zajęły zlecenia dotyczące budowy domów jednorodzinnych. Pomimo niepewności na rynku nieruchomości, nadal widzimy mocny trend w kierunku budowania własnych domów, co podkreśla chęć Polaków do posiadania prywatnej przestrzeni mieszkalnej.

Dane te podkreślają potrzebę ciągłej adaptacji i innowacji w branży budowlanej, poprzez opracowywanie i oferowanie rozwiązań służących zaspokajaniu rosnących i zmieniających się potrzeb klientów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Na jakie zlecenia budowlane był największy popyt w 2023?