Na jakie zlecenia budowlane był największy popyt w 2023?
Rok 2023 był czasem bardzo dynamicznym dla branży budowlanej w Polsce. Obejmował kilka kluczowych trendów, które będą impaktować na kształt i funkcjonowanie sektora w następnych latach. Jednym z nich była szybka adaptacja firm i specjalistów do zmieniających się potrzeb społecznych oraz gospodarczych. Ta branża nieustannie wprowadza innowacje i rozwiązania służące poprawie jakości życia - co wymuszają na niej przepisy m.in. Unii Europejskiej. Eksperci Oferteo.pl sprawdzili na jakie usługi budowlane był największy popyt w mijającym roku.
Tendencje z zapytań
Serwis Oferteo.pl w mijającym roku nadal notował wysokie zainteresowanie w obszarze zakupu oraz montażu OZE - głównie paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. To właśnie te zlecenia cieszyły się najwyższą popularnością - i zajmują pierwsze miejsce.
Popyt na OZE w Polsce nie przebrzmi tak szybko. W przyszłym roku również ta kategoria nie zejdzie z podium - pytanie tylko jaką pozycję zajmie. Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest napędzane głównie przez dostępność dofinansowań oraz chęcią obniżenia rachunków za energię elektryczną.
Zaraz po nich duży boom panował na wszelkiej maści usługi remontowo budowlane - od budowy domów począwszy, a na malowaniu skończywszy. Podium w przypadku Oferteo.pl zamyka montaż okien PVC. Patrząc na te dwie kategorie można zauważyć pewną zależność od rządowych programów finansowych, których celem było zwiększenie popytu na zakup mieszkań oraz budowę domów. W przypadku montażu okien - media i opinia publiczna wielokrotnie podkreślały, że niezbędnym elementem dbałości o efektywność energetyczną budynków są również szczelne okna - dlatego tak wiele podmiotów zdecydowało się na wymianę posiadanych dotychczas dwuszybowych rozwiązań na te trzyszybowe.
Sytuacja w kraju
W 2023 roku największy popyt zanotowano na zlecenia związane z modernizacją i termoizolacją budynków. Jak podają specjaliści z branży, zainteresowanie tymi usługami jest wynikiem rosnącej świadomości ekologicznej oraz pragnienia redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem.
To zjawisko jest efektem nie tylko sytuacji politycznej w Europie, ale także wymogów UE. Budynki, w tym domy jednorodzinne, są odpowiedzialne za wysoką emisję CO2. Zużywają także sporo energii, która pochodzi przeważnie ze źródeł nieodnawialnych. Jej ostatnia nowelizacja ma doprowadzić do modernizacji budynków - mają być efektywne energetycznie i niezależne od paliw kopalnych. Wzmocni to bezpieczeństwo energetyczne, obniży koszty energii i poprawi jakość powietrza. A to wszystko ma się wydarzyć do 2030 roku - stąd taki popyt na wspomniane usługi. Zainteresowanie takimi usługami ma również na celu poprawę efektywności energetycznej i komfortu cieplnego budynków, a tym samym poprawę jakości życia mieszkańców.
Na drugim miejscu w kraju znalazły się zalecenia dotyczące budowy konstrukcji stalowych, stanowiących fundamentalny element nowoczesnego przemysłu i architektury. Rosnący popyt w tym obszarze to sygnał, że powstaje coraz więcej hal magazynowych i produkcyjnych, a tym samym rozwija się sektor produkcyjny w Polsce. Trzecie miejsce zajęły zlecenia dotyczące budowy domów jednorodzinnych. Pomimo niepewności na rynku nieruchomości, nadal widzimy mocny trend w kierunku budowania własnych domów, co podkreśla chęć Polaków do posiadania prywatnej przestrzeni mieszkalnej.
Dane te podkreślają potrzebę ciągłej adaptacji i innowacji w branży budowlanej, poprzez opracowywanie i oferowanie rozwiązań służących zaspokajaniu rosnących i zmieniających się potrzeb klientów.
- Więcej o:
PAVA design i oszczędność - jak wybierać produkty przyjazne środowisku bez kompromisów
Blacha trapezowa na naszym dachu. Jak ją układać?
Kompletny system dachowy- gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa na lata
Dom wolny od ciężaru sezonu grzewczego – dlaczego warto postawić na prefabrykaty?
Wybierajcie świadomie - dla siebie i dla planety!
Kompletny system dachowy i Gwarancja Systemowa – optymalna oferta dla każdego inwestora
Czy tanie baterie łazienkowe mogą być dobre?
Kiedy warto wymienić okna w domu? 5 sygnałów, że czas na zmianę