Niezastąpiony stół
Wspólne posiłki, a podczas nich długie rozmowy, scalają więzi rodzinne, dlatego wygodny stół, przy którym zmieści się cała rodzina, to ważny element w każdym domu. Nie rezygnuj z niego, nawet jeśli trudno znaleźć odpowiednie miejsce.
To prawda, że potrzebuje dużo miejsca, dlatego czasem rezygnujemy ze stołu na rzecz dużej rozkładanej ławy w salonie lub wyspy w kuchni. Jednak nie zastąpią one wygodnej jadalni, przy której można usiąść nie tylko od święta, ale i na co dzień. Stół nie musi być ogromny, czasem wystarczy mniejszy, rozkładany model.
Jak duży powinien być stół?
Wielkość blatu zależy od liczby domowników. Przyjmuje się, że na jedną osobę potrzebny jest fragment o wymiarach 60 x 40 cm, czyli dla czteroosobowej rodziny optymalnym meblem będzie stół mierzący 120 x 80 cm. Oczywiście nie oznacza to, że tylko tyle miejsca potrzebujesz na kącik jadalniany, ponieważ wokół stołu musi być wystarczająco dużo przestrzeni na krzesła i siedzących na nich ludzi. Wygodę siedzącemu oraz swobodną komunikacją zapewni odległość ok. 70 cm – tyle miejsca zostaw za stołem. Wiedząc, jak duży mebel jest potrzebny i ile miejsca zajmie kącik jadalniany, można zastanowić się, gdzie go umieścić.
Wygodna jadalnia
Z pewnością najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest osobna jadalnia. Gdy przestrzeń nas nie ogranicza, możemy wstawić duży mebel na więcej osób niż jest domowników – wówczas nawet gdy niespodziewanie przyjdą goście, każdy się zmieści. W jadalni oprócz stołu i krzeseł przyda się kredens lub komoda na zastawę stołową, tekstylia i przekąski, które można przechowywać w temperaturze pokojowej. Nad stołem warto zawiesić lampę oświetlającą cały blat. Jeśli wyposażymy ją w żarówkę o współczynniku oddawania barw ok. 80 Ra (informacja ta znajduje się na opakowaniu produktu), potrawy będą miały naturalne kolory.
Jemy w salonie
To zazwyczaj największe pomieszczenie w mieszkaniu, więc łatwo w nim wygospodarować miejsce na stół. Być może nie zmieści się duży mebel, dlatego warto wybrać model rozkładany i w razie potrzeby, np. świątecznej kolacji, go powiększyć. Wśród stołów rozkładanych są też meble z okrągłym blatem – idealne do gier karcianych, więc jeśli domownicy lubią w ten sposób spędzać czas, warto zastanowić się właśnie nad takim stołem.
Kącik w kuchni
Gdy nie mamy wolnego pomieszczenia, w którym można urządzić jadalnię, najprostszym rozwiązaniem jest stworzenie kącika jadalnianego w kuchni. Jest to dość pragmatyczne podejście, ponieważ z posiłkami nie trzeba daleko chodzić. To też dobre miejsce na szybki posiłek, np. śniadanie przed wyjściem do pracy. W dużej kuchni warto ustawić stół, przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy. Niestety nie zawsze mamy aż tyle miejsca – w takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest model z opuszczanym blatem, ustawiony np. przy ścianie.
Wspólna przestrzeń
Moda na otwarte wnętrza, gdzie przestrzeń dzienna stanowi całość i nie ograniczają jej ani ściany, ani drzwi spowodowała, że mamy więcej swobody i miejsca na urządzenie poszczególnych stref. Jadalnia w tym przypadku często stanowi granicę pomiędzy kuchnią a salonem, jest niejako strefą przejściową. Bliskość kuchni powoduje, że wszystko, co w tym miejscu jest potrzebne, mamy pod ręką, natomiast fakt, że tuż obok jest salon sprawia, że osoby przebywające w poszczególnych strefach mają ze sobą kontakt wzrokowy. Urządzając jadalnię w takim miejscu, trzeba pomyśleć nad zaplanowaniem dobrej komunikacji. Stół, a przede wszystkim siedząca przy nim osoba, nie powinna przeszkadzać w swobodnym przejściu z kuchni do salonu i na odwrót, dlatego stół maksymalnie odsuń od innych mebli i ścian.
- Więcej o: