Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ochrona przeciwsłoneczna - w które produkty warto zainwestować?

Tekst: Monika Karda

Promienie słoneczne docierające do domu kontroluje się odpowiednio dobranymi zarówno do miejsca, jak i do potrzeb mieszkańców osłonami okiennymi. A możliwości jest wiele, począwszy od typowych rolet, a na tkaninach skończywszy.

ochrona przeciwsłoneczna
Funkcją osłon wewnętrznych jest ograniczanie nasłonecznienia pomieszczeń i ochrona przed ich przegrzewaniem. Mają one również zapewnić nam poczucie intymności. Ale na tym ich rola się nie kończy – osłony okienne mogą też być interesującym dopełnieniem wystroju wnętrz, Anwis
Anwis

Ochrona przeciwsłoneczna

Okna zamontowane w ścianach budynku lub wstawione w połać dachu mają za zadanie głównie zapewnić odpowiednią ilość naturalnego światła we wnętrzach. Jednak nawet przeszklenia o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej latem mogą przyczyniać się przegrzewania pomieszczeń. Aby wnętrza domu nadmiernie się nie nagrzewały, większość szyb trzeba wyposażyć w odpowiednio dobrane przesłony okienne, którymi reguluje się stopień nasłonecznienia i zapewnia ochronę wnętrz.

ochrona przeciwsłoneczna
Żaluzje wewnętrzne można zamontować, przykręcając je do sufitu lub ściany albo bezpośrednio do skrzydła okna, Jasno Shutters
Jasno Shutters

Ochrona przeciwsłoneczna z żaluzjami

Żaluzje poziome składają się z cienkich pasków (lamelek) o różnej szerokości (16-50 mm), wykonanych najczęściej z aluminium, a także z tworzywa sztucznego lub drewna czy tkaniny. Dzięki możliwości zmiany nachylenia lamelek w prosty sposób reguluje się stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Aluminiowe żaluzje mogą być perforowane lub dodatkowo pokryte od zewnątrz powłoką odbijającą promieniowanie słoneczne. Żaluzje nadal są bardzo często wybierane ze względu na klasyczny wygląd i wygodną możliwość dopasowania stopnia zaciemnienia do potrzeb. Do niedawna najbardziej popularne były te aluminiowe. I nadal mają wielu zwolenników, ponieważ producenci wciąż tworzą nowe wzory pasków.

Lamelki w żaluzjach aluminiowych mogą mieć dowolne kolory. Żaluzje aluminiowe można wyposażyć w prowadzenie żyłkowe, co się przydaje, gdy okno jest uchylone. W starszych typach żaluzji górna rynna była wkładana w uchwyty, obecnie częściej chowa się ją w estetycznej osłonie. Żaluzje drewniane wykonuje się ze specjalnie przygotowanych listewek w kilku naturalnych odcieniach oraz pomalowanych na biało czy szaro. Wiele odcieni drewna, pogłębionych naturalnymi przebarwieniami, komponuje się z innymi elementami wnętrza oraz ramami okiennymi. Do takich żaluzji można dobrać tzw. drabinki taśmowe, z wzorem i kolorem takim samym jak np. na zasłonach, obiciach mebli czy dywanach.

ochrona przeciwsłoneczna
Gdy żaluzje są zamknięte, ostatnia lamelka opada na dolną listwę, dzięki czemu nie powstają brzydkie zadrapania na parapecie, Jasno Shutters
Jasno Shutters
ochrona przeciwsłoneczna
Kąt nachylenia listew możemy zmieniać wedle uznania, wpuszczając do wnętrza mniej lub więcej światła oraz doświetlając wybraną powierzchnię, Jasno Shutters
Jasno Shutters
ochrona przeciwsłoneczna
Żaluzje drewniane, mimo stonowanego wystroju wnętrza, potrafią stworzyć w nim ciepły, niepowtarzalny klimat, Anwis
Anwis

Ochrona przeciwsłoneczna z roletami

Rolety wewnętrzne nazywa się tekstylnymi, a produkuje z bawełny, poliestru oraz mieszanek różnego rodzaju materiałów. Można też spotkać rolety bambusowe oraz drewniane. 

ROLETY STANDARDOWE. Charakteryzują się prostą obsługą oraz szeroką paletą kolorystyczną systemów i tkanin. Oferowane są tkaniny gładkie, żakardowe, przepuszczające światło, rozpraszające lub w pełni zaciemniające. Rolety mogą być wolno wiszące lub z bocznymi prowadnicami. Odmianą rolet wolno wiszących są rolety rzymskie. Materiał jest poprzedzielany równolegle biegnącymi listewkami. Podczas podciągania listewki unoszą się po kolei w górę i materiał składa się w harmonijkę. 

ROLETY „DZIEŃ I NOC”. Łączą funkcję żaluzji i rolety. Zrobione są z tkaniny w poziome pasy o różnej szerokości, naprzemiennie transparentnych i zaciemniających. Warstwy materiału można przesuwać między sobą. 

ROLETY PLISOWANE. Są dobrym rozwiązaniem do niewysokich okien z wąską niszą okienną, ogrodów zimowych, okien dachowych oraz okien o nietypowych kształtach. Ich zaletą jest to, że mogą być zsuwane zarówno od dołu, jak i od góry. Możliwe jest również zamontowanie w jednym oknie dwóch plis, różniących się barwą i funkcją tkaniny. 

ROLETY ŁĄCZONE. Do rolety standardowej lub zaciemniającej można też domontować materiał rolety plisowanej. Efekt to dwa rodzaje rolet w jednym oknie, bez montażu dwóch kaset. Zależnie od potrzeby okno można w całości przesłonić plisą lub roletą.

ochrona przeciwsłoneczna
Rolety zaciemniające idealnie nadają się do sypialni, bo całkowicie zaciągnięte mogą skutecznie zablokować wpadające światło, zapewniając doskonały sen, Velux
Velux
ochrona przeciwsłoneczna
Podczas urządzania wymarzonej przestrzeni na poddaszu nie można zapomnieć o osłonach, np. roletach wewnętrznych do okien dachowych, które nie tylko chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale także dodają pomieszczeniom charakteru, Fakro
Fakro
ochrona przeciwsłoneczna
Rolety rzymskie bardzo ładnie prezentują się na dużych powierzchniach.
Jasno Shutters

Ochrona przeciwsłoneczna z shuttersami

Shuttersy to wewnętrzne okiennice. Mają budowę żaluzjową, gdzie drewniana rama wypełniona jest lamelkami ustawionymi pod kątem. Listwy są ruchome, co umożliwia sterowanie kątem padania promieni słonecznych i regulację natężenia światła. Do sterowania lamelkami służy pionowa listwa biegnąca przez środek lub schowana z boku, w ramie okiennicy. Możliwe jest także zastosowanie mechanizmu zdalnego sterowania. Shuttersy najczęściej pojawiają się przy dużych oknach tarasowych lub przeszkleniach o nietypowych kształtach. Poszczególne panele okiennic są wówczas połączone ze sobą zawiasami, które w droższych modelach są ukryte, żeby nie rzucały się w oczy.

Otwierają się harmonijkowo, a po złożeniu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Muszą mieć jednak prowadnice zainstalowane pod sufitem lub w górnej części wnęki okiennej. Dostępne są też modele, które składa się na ścianę, bez prowadnicy. Pojedyncze panele otwierają się jak klasyczne okiennice, z tym że do wewnątrz. Są połączone zawiasami z wnękami okiennym lub przymocowane do ram skrzydeł okiennych (ale tak, że da się je zdejmować, żeby umyć szybę). Można też zamówić shuttersy przesuwne i wówczas każdy z paneli przesuwa się po osobnej prowadnicy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zasłon panelowych.

ochrona przeciwsłoneczna
Shuttersy to wyjątkowo funkcjonalne, stylowe i ponadczasowe okiennice, a także idealna ochrona przed słońcem do kontrolowania światła i prywatności, Jasno Shutters
Jasno Shutters
ochrona przeciwsłoneczna
Lamele w shuttersach można ustawiać do dowolnej pozycji lub całkowicie otworzyć panele, Jasno Shutters
Jasno Shutters

W wersji zewnętrznej

Przepuszczanie energii słonecznej do pomieszczeń opłaca się w okresie grzewczym. Może stać się jednak uciążliwe latem, gdyż prowadzi do przegrzewania pomieszczeń. Aby temu zapobiec, warto w tym czasie zacienić okna, tworząc barierę dla słońca. Można do tego wykorzystać osłony wewnętrzne, jednak nie zapobiegną one nagrzewaniu się szyb i promieniowaniu ciepła do środka. Bardziej skutecznym sposobem jest zastosowanie osłon zewnętrznych: rolet, markiz (refleksoli, screenów). Wybór wśród produktów techniki osłonowej jest dzisiaj ogromny i pozwala na zabezpieczenie się przed nadmiernym nasłonecznieniem w trudnych warunkach. Ważne, żeby planując szczególnie duże przeszklenia od razu przewidzieć jakieś rozwiązanie osłonowe, w przeciwnym razie latem przebywanie w domu stanie się nie do zniesienia.

ochrona przeciwsłoneczna
Zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, np. rolety, w istotny sposób ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń, a zarazem podkreślają nowoczesny styl elewacji, Drutex
Drutex
ochrona przeciwsłoneczna
Zmiany klimatu i rosnące ceny energii sprawiły, że żaluzje zewnętrzne są pożądanym elementem budynku, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń, MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA

Tkaniny na szybach

To samoprzylepne tkaniny przeznaczone do bezpośredniego naklejenia na okno. Sprawdzą się w przypadku okien o nietypowych kształtach i wszystkich tych, które nie mają wystarczającej przestrzeni na montaż systemów mocowań albo mogłyby oszpecić okna. Są alternatywą dla folii okiennych; naturalne w wyglądzie i w dotyku. Taka tkanina jest przezroczysta od wewnątrz, od zewnątrz ma zmniejszoną przezroczystość. Nie przepuszcza ciepła do wnętrza (do 1/3 promieni słonecznych jest odbijanych), nadaje się do pomieszczeń wilgotnych. Istnieje możliwość ściągania i ponownego zakładania tkaniny.

ochrona przeciwsłoneczna
Specjalna tkanina na szybie z jednej strony zapewni nam intymność, z drugiej zaś pozwoli cieszyć się widokami rozpościerającymi się na zewnątrz, Anwis
Anwis

Okna z widokiem na trendy

Architekci wnętrz uważają, że dekoracja okien to bardzo ważny element wykończenia. Odpowiednio dobrane firanki, zasłony czy rolety, to wisienka na torcie. Dlatego producenci osłon i dekoracji okiennych dużą wagę przywiązują nie tylko do jakości swoich produktów, lecz także do ich wyglądu, by śmiało mogły podążać za trendami. 

  • Wiodącym trendem obowiązującym obecnie w świecie projektowania wnętrz jest minimalistyczny styl doceniający piękno przemijalności i starzenia się w zgodzie z naturą – WABI-SABI – styl, który akceptuje niedoskonałości, skromność i prostotę. 
  • Drugi trend, który ostatnio pokochali mieszkańcy wielkich miast to JAPANDI. To z kolei połączenie skandynawskiej funkcjonalności z japońskim minimalizmem. Japandi sprzyja wyciszeniu się i kontemplacji duchowości. 
  • Czasem uważany jest za filozofię życia, podobnie jak doskonale znane duńskie HYGGE, czy nieco mniej popularny szwedzki LAGOM. 
  • Kolejnym bardzo widocznym trendem we współczesnej architekturze wnętrz jest moda na styl MID-MODERN-CENTURY, zarówno w polskim wydaniu, który potocznie nazywamy VINTAGE, jak i w wersji światowej, dużo elegantszej, nawiązującej do estetyki lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W jednej i w drugiej wersji RETRO do wykończenia aranżacji niezbędne są dekoracje okienne, np. rurowe karnisze i zasłony z weluru lub delikatnej wełny
ochrona przeciwsłoneczna
Wykorzystywane przez projektantów materiały to naturalny len i bawełna oraz tkaniny pochodzące z recyclingu, wpisujące się w trend proekologiczny, Marcin Dekor
Marcin Dekor
ochrona przeciwsłoneczna
Współczesne dekoracje okienne są skromne, w palecie kolorów ziemi – bezpiecznych, stonowanych i ponadczasowych, Marcin Dekor
Marcin Dekor
ochrona przeciwsłoneczna
Obowiązujące trendy w osłonach okiennych mają przede wszystkim wprowadzać do wnętrz prostotę i harmonię oraz sprzyjać wypoczynkowi, Jackmeister
Jackmeister

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Ochrona przeciwsłoneczna - w które produkty warto zainwestować?