Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Od szafy po garderobę

Tekst: Edyta Jabłońska

Przechowywanie ubrań, sprzętów i akcesoriów to ważna kwestia podczas projektowania wnętrz. Jeśli dobrze zaplanujesz tę przestrzeń, codzienne funkcjonowanie będzie dużo prostsze.

Garderoba w sypialni
Garderoba w sypialni
Shutterstock

Poczucie straty czasu i irytacja – to zazwyczaj czujemy, gdy w czeluściach niefunkcjonalnych szaf czy komód szukamy konkretnego ubrania. O ile przyjemniej mógłby zacząć się dzień, gdyby strój był widoczny i łatwo dostępny. To jeden z powodów, dla którego warto przestrzeń służącą do przechowywania zaplanować starannie i wybrać meble idealne nie tylko pod względem designu, ale przede wszystkim funkcjonalności. Urządzanie tego miejsca warto zacząć od zdefiniowania ilości i rodzaju rzeczy, które chcemy schować w meblu. Jeśli jest ich niewiele, można zdecydować się na standardową szafę ubraniową. Większą ilością odzieży i akcesoriów łatwiej zarządzać, gdy zaplanujemy dla nich zabudowę na wymiar lub garderobę.

Szafa ubraniowa
Szafa ubraniowa
Woood

Uniwersalna szafa

Standardowe szafy wolno stojące, które oprócz półek lub szuflad mają również drążek na wieszaki, to najprostsze rozwiązanie. Z pewnością ich dużą zaletą jest łatwa dostępność, zazwyczaj można kupić je od ręki. Kusi też duży wybór różnych modeli, z których część ma ciekawy design, mogący uatrakcyjnić wygląd wnętrza i podkreślić jego charakter. Wadą może być nieduża pojemność i brak możliwości indywidualnego zaplanowania wnętrza, które jest narzucone przez producenta (niektóre modele mają możliwość regulacji wysokości półek). Wydaje się, że taka szafa to idealny wybór do pokoju dziecięcego lub salonu.

Warto się na nią zdecydować, jeśli mamy niewiele ubrań lub gdy dysponujemy dodatkową przestrzenią do przechowywania. Alternatywą dla najprostszych modeli mogą być szafy modułowe. W ich przypadku kupujemy pojedyncze elementy będące częścią większego zestawu, które możemy dostosować do własnych potrzeb i wymiarów oraz kształtu pomieszczenia. Wnętrza takich szaf często też można indywidualnie zaplanować, wybierając wyposażenie z dostępnej oferty. Jednak mają one zawsze określone odgórnie wymiary zewnętrzne oraz ograniczoną kolorystykę.

1. Blanca, drewno, 107 x 51 cm, wys. 211 cm, 9790 zł, miloohome.pl  2. Kare, drewno, płyta meblowa i stal, 120 x 55 cm, wys. 180 cm, 7769,50 zł, sfmeble.pl
1. Blanca, drewno, 107 x 51 cm, wys. 211 cm, 9790 zł, miloohome.pl 2. Kare, drewno, płyta meblowa i stal, 120 x 55 cm, wys. 180 cm, 7769,50 zł, sfmeble.pl
Fot. producenci
Szafy ubraniowe
Szafy ubraniowe
Fot. producenci

Zabudowa na miarę

Dużo więcej możliwości daje zabudowa na wymiar. Tu oprócz organizacji wewnętrznej możemy dostosować wymiary zewnętrzne idealnie do własnych potrzeb i kształtu pomieszczenia. Większy jest też wybór wewnętrznego wyposażenia, materiałów i dekorów, więc jej wygląd z pewnością będzie odpowiadał gustom domowników, a wnętrze ich potrzebom. Zakup takiego mebla zazwyczaj odbywa się w taki sposób, że przyjeżdża do domu projektant/sprzedawca, który analizuje nasze potrzeby – ilość i rodzaj rzeczy, które ma pomieścić zabudowa, wymiary i kształt miejsca, które ma zająć oraz preferencje wykończenia wewnątrz i na zewnątrz mebla. Na tej podstawie przygotowany zostaje projekt (lub kilka projektów). Po jego akceptacji musimy poczekać kilka tygodni na realizację. Jest to więc opcja dla osób cierpliwych. Jednak ostateczny mebel jest zazwyczaj bardziej funkcjonalny i lepiej dostosowany do potrzeb domowników. Stanie się tak, gdy dostosujesz wymiary półek i drążków do ubrań, które posiadasz. Jeśli mają znaleźć się w niej płaszcze i sukienki, przynajmniej jeden z drążków warto zamocować na wysokości 180-200 cm, dla garniturów, koszul i bluzek zaplanuj drążek na wysokości ok. 110 cm.

Półki dostosuj do wielkości złożonych ubrań, czyli na głębokość od 35 cm (np. dla koszulek) do 55 cm (m.in. dla swetrów). Korzystanie z takiej zabudowy ułatwi też dodatkowe wyposażenie, np. wysuwane kosze, szuflady, pantografy (ruchome drążki) oraz organizery, które posegregują mniejszą odzież i galanterię. Wewnątrz szaf warto też zainstalować oświetlenie.

Drzwi zabudowy często przybierają formę dekoracji – tu wyglądają jak tapeta.
Drzwi zabudowy często przybierają formę dekoracji – tu wyglądają jak tapeta.
Remos Exclusive Doors/ Galeria Wnętrz Domar
Meble do przechowywania ubrań
Meble do przechowywania ubrań
Fot. producenci

Wymarzona garderoba

Jeśli dysponujesz niedużym pomieszczeniem (min. 3 m2 ) lub masz możliwość jego wydzielenia, urządź w nim garderobę. To z pewnością najwygodniejsza opcja przechowywania ubrań. Zagospodarowanie wnętrza jest podobne do tworzenia przestrzeni w zabudowie na wymiar, chociaż tu jest więcej możliwości, więc warto je wszystkie przemyśleć. Przede wszystkim należy pamiętać, że swobodną komunikację wewnątrz zapewni odpowiednia odległość pomiędzy poszczególną zabudową – otóż warto pozostawić ok. 120 cm wolnej przestrzeni, wówczas będzie można się po niej poruszać bez przeszkód.

Jeśli masz do dyspozycji większe wnętrze, zaplanuj w nim miejsce do siedzenia lub toaletkę. Nie może tu zabraknąć też dobrego oświetlenia, które powinno docierać do wszystkich zakamarków i dokładnie oświetlać strefę z lustrem, którego również nie może zabraknąć. Garderoba to też dobre miejsce na przechowywanie takich sprzętów jak żelazko, deska do prasowania, a nawet odkurzacz (ten jednak powinien znaleźć się w zamykanej szafce, by do ubrań nie przedostawał się kurz).

Wyposażenie garderoby
Wyposażenie garderoby
Fot. producenci
Wyposażenie garderoby
Wyposażenie garderoby
Fot. producenci
    Więcej o:

Skomentuj:

Od szafy po garderobę