Odświeżamy wnętrza: malowanie ścian, płytek, podłóg i grzejnika
Nie ma lepszego sposobu na odświeżenie mieszkania niż generalne porządki, a następnie odnowienie ścian, sufitów i innych elementów wystroju wnętrza. Wbrew pozorom samodzielne pomalowanie pokoju, kuchni czy przedpokoju nie stanowi większego problemu i zajmuje tylko kilka dni. Kluczem do sukcesu jest dobre zaplanowanie wszystkich czynności oraz wybór odpowiednich produktów. Projekt pod nazwą „odświeżamy nasze 4 kąty” możemy podzielić na kilka etapów.
- Przede wszystkim musimy zdecydować, jakie pomieszczenia wymagają odnowienia. Czy odświeżamy wyłącznie ściany i sufity, a może także inne elementy wystroju jak np. kafelki w łazience lub blat kuchenny? Ile czasu możemy poświęcić i jaki przeznaczamy budżet? Jakie mamy preferencje kolorystyczne? Gdy już mamy wizję i plan działania pora na wybór farby. Współczesne farby mają tak cudowne właściwości, że właściwie dobrane, pokryją każdą powierzchnię.
- Jak wybrać farbę odpowiednią do naszych potrzeb? Najlepiej wybierać farby dobrze kryjące, matowe, odporne na zabrudzenia i o jak najdłuższym okresie trwałości. W praktyce oznacza to, że przeznaczenie i właściwości farby powinny odpowiadać docelowemu miejscu przeznaczenia. Warto zwrócić uwagę na kluczowe cechy dobrej farby: łatwość aplikacji, szybkie schnięcie, mocne krycie i trwałą powłokę.
- Zaopatrzmy się w niezbędne akcesoria do malowania, czyli narzędzia malarskie: pędzle, wałki, kuwety, folie, taśmy itp.
- Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do malowania co prawda zajmie trochę czasu ale zapewni płynny przebieg prac malarskich. Trzeba wynieść lub zabezpieczyć folią meble i inne elementy wystroju, zakryć podłogę, zdjąć firanki i zasłony, oprawki z gniazdek, wysłonić drzwi, uzupełnić ubytki i pęknięcia na ścianach oraz dokładnie odkurzyć wszystkie powierzchnie.
- Malowanie pomieszczenia zaczynamy od sufitu. Dzięki temu kropelki farby spadną na niepomalowane powierzchnie, z których łatwo będzie je usunąć. Po suficie przychodzi czas na ściany, stolarkę okienną i inne elementy wystroju. Jeśli planujesz ściany w dwóch kolorach wykorzystaj taśmę papierową do „odcięcia” krawędzi.
- Sprzątanie po malowaniu można zacząć dopiero gdy farba całkowicie wyschnie. Lepiej się nie spieszyć! Czas schnięcia zależy od rodzaju farby – warto zastosować się do wskazówek producenta.
Iluzje optyczne
Kolory mają niesamowitą zdolność tworzenia iluzji optycznych. Potrafią zmienić proporcje pomieszczenia, ocieplić wnętrze, podkreślić lub ukryć wybrane elementy, zmienić nastrój i charakter wystroju. Warto wykorzystać ich możliwości i nie ograniczać się wyłącznie
do neutralnej bieli. Osoby lubiące styl naturalny będą się dobrze czuły w pokoju pomalowanym farbami w delikatnych odcieniach ziemi: beżach, szarościach, jasnych brązach i zieleniach, delikatnych błękitach. Miłośnikom stylu glamour z pewnością spodobają się ciemnozielone, granatowe czy złote akcenty, a fani wnętrz eklektycznych mogą puścić wodze fantazji i dostosować kolorystykę do swoich indywidualnych preferencji.
Kuchnia i łazienka
Farby dedykowane ścianom i sufitom w kuchni i łazience zabezpieczają ściany w pomieszczeniach narażonych na kontakt z parą, wilgocią i substancjami powodującymi częste zabrudzenia. Idealnie przylegają do powierzchni zapobiegając wnikaniu brudu, a niektóre produkty można stosować na powierzchniach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą.
Farby do zadań specjalnych
Odnowienie i pomalowanie ścian i sufitów to tylko jeden ze sposobów na odświeżenie mieszkania. Farby potrafią o wiele więcej. Przy ich pomocy odświeżymy stare szafki i blaty kuchenne, niemodne płytki łazienkowe, zniszczone podłogi, porysowane panele, wysłużone grzejniki. Służą do tego farby renowacyjne dedykowane konkretnym materiałom np. do renowacji metalu czy drewna oraz specjalistyczne akcesoria.
Farby z mieszalnika
Gotowe farby występują w ograniczonej gamie kolorystycznej, a tobie marzy się ściana w kolorze głębokiego błękitu lub pudrowego różu? Rozwiązaniem są farby z mieszalnika kolorów. Wystarczy wybrać odpowiedni odcień z wzornika kolorów i zamówić odpowiednią ilość farby. Aby kolor ściany był identyczny z wybranym kolorem z wzornika wybierz odcień o ton jaśniejszy. Warto też zobaczyć próbkę w naturalnym świetle dziennym.
Akcesoria do malowania
Każdy, nawet najmniejszy remont w mieszkaniu, nie uda się bez odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Odpowiednio dobrane walki malarskie, pędzle, kuwety oraz folie ochronne, taśmy itp. ułatwią pracę i spowodują, że końcowy efekt spełni nasze oczekiwania.
Farby i ekologia
Wiele farb posiada europejski certyfikat „Ecolabel”, który promuje technologie produkcji farb redukujące negatywny wpływ na środowisko naturalne. Oznaczenie „Ecolabel” posiadają między innymi serie farb Luxens do ścian i sufitów, plamoodporne i przeznaczone do kuchni i łazienki. Stosowne oznaczenia znajdują się na opakowaniu farby.
Farby i akcesoria do malowania znajdują się w każdym sklepie stacjonarnym i internetowym Leroy Merlin. Jeśli wolimy oddać malowanie w fachowe ręce, możemy w trakcie wizyty w sklepie Leroy Merlin zamówić usługę malowania.
Więcej informacji i podpowiedzi na leroymerlin.pl.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach