Ogień w domu - kominki, piece i piecokominki
Wielu z nas marzy o kominku. Nic w tym dziwnego, bo nie tylko daje on ciepło, ale tworzy w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Jest też bardzo efektownym elementem wystroju wnętrza.
Oprócz tradycyjnych otwartych kominków mamy rożne urządzenia, które mogą być zarówno wydajnym źródłem ciepła, jak i niezaprzeczalną dekoracją. Kozy, wkłady kominkowe oraz piecokominki pozwalają stworzyć wyjątkową atmosferę w domowej przestrzeni.
Decydując się na klimatyczny czar ognia w domu trzeba pamiętać, że kominki, wkłady kominkowe piece wolno stojące oraz piecokominki muszą spełniać surowe normy unijne pod względem emisyjności spalin i efektywności energetycznej. Przepisy te mają pomóc w walce ze smogiem oraz przeciwdziałać zmianom klimatu i degradacji środowiska. Czołowi producenci wyszli jednak naprzeciw tym zmianom i oferują nowoczesne, wysokiej jakości urządzenia, spełniające normy ekologiczne.
Tradycyjne kominki
Palenisko otwarte aranżuje niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Niestety, tradycyjne kominki są mało wydajne – taki sposób rozchodzenia się ciepła sprawia, że wprawdzie szybko rozgrzejemy zmarznięte ręce, ale na ogrzanie całego wnętrza będziemy musieli długo czekać. Otwarte palenisko sprawia, że wraz z uchodzącym do komina dymem, zasysana jest duża ilość już ogrzanego powietrza z wewnątrz pomieszczenia, co zmniejsza efektywność ogrzewania. Również możliwość regulacji mocy cieplnej jest niewielka. Możemy jedynie zmniejszyć lub zwiększyć ilość płonącego drewna oraz dostosować do tych warunków stopień otwarcia przepustnicy (szybra) na wylocie spalin do komina.
Wkłady kominkowe
Wkład kominkowy pełni funkcję zamkniętego paleniska. Powietrze do spalania doprowadzane jest z zewnątrz specjalnym kanałem. Zamknięta żaroodporną szybą komora spalania zapewnia bezpieczeństwo oraz sprawia, że w większym stopniu możemy kontrolować proces oraz intensywność spalania paliwa.
Wkłady kominkowe mogą być żeliwne lub stalowe. Wkłady powietrzne ogrzewają pomieszczenia w sposób konwekcyjny, te z płaszczem wodnym podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania w domu.
Oprócz walorów grzewczych, wkład odpowiada także za trwałość i w dużej mierze za estetyczny wygląd kominka. Na rynku dostępne są wkłady kominkowe w różnych stylach wykończenia, z dużymi przeszkleniami lub bocznymi drzwiczkami.
Piece wolno stojące
Koza to popularna alternatywna dla klasycznego kominka. To także efektywny sposób na okazjonalne wsparcie głównego źródła ogrzewania, bez względu na porę roku. Nie bez znaczenia jest również atrakcyjny wygląd tych urządzeń, dzięki któremu tego typu piece mogą stanowić oryginalną aranżację pomieszczenia. Niektóre modele trzeba umieścić w ozdobnej zabudowie, inne zaś mogą być autonomiczną dekoracją wnętrza.
Kozy na drewno lub pelety mają wiele innych zalet, np. stosunkowo nieskomplikowany montaż. Na pewno musimy zadbać o podłączenie pieca do przewodu kominowego. Warto jednak pamiętać, że jeśli takiej możliwości nie ma, wystarczy zdecydować się na komin zewnętrzny, czyli konstrukcję mocowaną do ściany budynku.
Piece wolno stojące mogą być wykonane ze stali lub żeliwa i dodatkowo obudowane zdobioną ceramiką, kaflami, cegłą lub kamieniem. Zdarza się, że korpus pieca malowany jest proszkowo. Z przodu pieca wolno stojącego zamontowana jest szyba lub przeszklone drzwiczki, dzięki czemu możemy cieszyć żywym ogniem, podobnie jak w tradycyjnym kominku.
Piecokominki
Współczesny piec pokojowy może być niezależnym systemem grzewczym, który zapewnia optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, a przy tym daje niepowtarzalny urok z żywego ognia.
Piecokominki to nowoczesne urządzenia, do budowy których wykorzystuje się najnowszej generacji materiały akumulacyjne oraz innowacyjne rozwiązania technologii zduńskich. Dotyczy to zwłaszcza konstrukcji samego paleniska bezrusztowego, które zapewnia, że nie tylko rozpalanie, ale cały proces spalania odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze. Gwarantuje to dobre dopalanie wszystkich cząstek węglowych, dzięki czemu powstaje niezauważalną ilość benzo(α)pirenu czy innych szkodliwych związków. Dzięki temu mamy możliwość niezależnego i ekologicznego ogrzewania, gdyż spalanie drewna odbywa się w sposób całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Poza tym obsługa tego typu urządzenia nie jest uciążliwa, gdyż wystarczy jednorazowy, ewentualnie dwukrotny załadunek opału w ciągu doby.
- Więcej o:
Drzwi składane w zabudowie meblowej
Projektowanie wnętrz, które wpływają na zdrowie
Dekoracje na Halloween - inspiracje, aranżacje
Praktyczny przewodnik po rodzajach dywanów
Podłoga w różnych pomieszczeniach
Jak zaaranżować mieszkanie na wynajem?
Jesienny nastrój we wnętrzach
Jak dobrać kolor drewnianej podłogi do stylu wnętrza?