Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodowe trendy 2010

Agnieszka Duc

Ogród jest dopełnieniem wnętrza domu. A jakie ogrody będą modne w tym roku? Zimą i wiosną 2010 architekci zieleni będą czerpać inspiracje z ostatniej wystawy Chelsea Flower Show - jednej z najbardziej prestiżowych imprez ogrodniczych.

Według zaobserwowanych na wystawie trendów można wywnioskować, że minimalizm w projektowaniu zieleni powoli się kończy, a naprawdę modny staje się styl ekologiczny. Ale wszyscy, którzy zachwycili się prostotą i elegancją czystych kształtów i barw nie muszą się martwić - proste linie, jeszcze długo będą na czasie. Może tylko warto wprowadzić do ogrodu więcej kolorów i roślin przystosowanych do lokalnych warunków? Przede wszystkim jednak, ogród musi być utrzymany w konkretnym stylu.

Minimalizm odchodzi

Sądząc po zaprezentowanych na wystawie Chelsea Flower Show 2009 pracach, w projektowaniu ogrodów na Zachodzie wciąż panuje minimalizm. Ale w wydaniu klasycznym - z zastosowaniem roślin typu bukszpan czy cis i raczej jako trend kończący się. Dlaczego? Bo mimo, że stosunkowo niewielkim nakładem pracy można uzyskać jasność i czytelność kompozycji, styl ten wymaga bardzo regularnego i intensywnego pielęgnowania roślin. Wszystko w takim ogrodzie jest szczegółowo zaplanowane, a każda z roślin (których nie ma zbyt wiele) ma swoją wyraźną funkcję w kompozycji. Dlatego nawet niewielki spadek formy pojedynczych roślin jest niedopuszczalny.
Styl ten cechuje niezwykła oszczędność w stosowaniu wszelkich dodatków i ozdobników. Rośliny przyjmują kształty  pionowych i poziomych płaszczyzn, kubików czy wielometrowych, monochromatycznych nasadzeń.

Styl ekologiczny...

...jest zdecydowanie bardziej trendy. Jeśli projektowany jest w mieście i przy nowoczesnej architekturze, może być nadal wykonany w duchu minimalistycznym, ale przy użyciu innych roślin. To ważne zwłaszcza w polskich warunkach, gdzie jeden ostry przymrozek potrafi zniszczyć wiele roślin.
Kompozycja wciąż może oprzeć się na prostym, geometrycznym podziale: taras-trawnik-kwatery z roślinami, ale te ostatnie dobieramy tak, by nie wymagały zbyt absorbującej pielęgnacji i podlewania, i były odporne na większość chorób i szkodników. Najlepiej sadzić rodzime gatunki, nawet te niedoceniane z powodu swojej pospolitości. Jeśli będą miały elegancką oprawę - eleganckie nawierzchnie, ogrodzenie, meble, dodatki i oświetlenie, staną się ekskluzywną kompozycją.
Trend ekologiczny dopiero dociera do Polski, a będzie powszechny wtedy, gdy ekologia stanie się faktycznym stylem życia. Wówczas taki ogród nie będzie odczytywany jako realizacja tymczasowa, ale jako manifestacja stylu życia i dbania o środowisko.

Styl recyklingowy i nie tylko

Dla odważnych inspiracją może być zaprezentowany na wystawie styl recyklingowy (skrajny przejaw trendu ekologicznego), oparty na wykorzystaniu rzeczy niepotrzebnych. W projektach wystawowych zastosowano np. szybę samochodową jako daszek nad mikro-szklarenką, czy zużytą oponę motocyklową jako kwietnik, itp.

Wyposażenie

Na wystawie w Chelsea zaprezentowano ogromną gamę mebli, rzeźb, donic - w każdym stylu i dowolnych gabarytów. Warto o nich pamiętać przy każdej możliwej okazji, bo ogród to nie tylko rośliny i trawnik. To również piękne i dobrane do charakteru domu nawierzchnie ścieżek i tarasów, zadaszenia i pergole czy meble i dodatki, którymi podkreślamy swój styl życia, gust czy status. Tego nam w Polsce brakuje i warto to zmienić!

Pamiętajcie o stylu!

Najważniejszy trend: ogród musi mieć konkretny styl i charakter - w projektowaniu bowiem wizja jest rzeczą kluczową. Musi być oparty na wyraźnym, czytelnym pomyśle, któremu podporządkowuje się całą resztę (w tym również roślinność) z zachowaniem oczywiście funkcjonalności i potrzeb inwestora. Taki ogród wszyscy zapamiętają. Warto również pamiętać, że przenikanie się stylów, powszechnie postrzegane jako ładne, lepiej zarezerwować dla doświadczonych projektantów, by nie zepsuć efektu.

Agnieszka Duc, Ogrodownia

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodowe trendy 2010