Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie elektryczne, czyli czy można tanio ogrzać dom prądem?

IA/Red.

Współcześnie możemy korzystać z wielu różnych urządzeń grzewczych. Jednymi z najpopularniejszych są te bazujące na elektryczności.

Ogrzewanie elektryczne
Ogrzewanie elektryczne
Fot. Shutterstock/Dragana Gordic

Rodzaje ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie domów prywatnych czy lokali użyteczności publicznej może być realizowane na różne sposoby, w zależności od rodzaju źródła energii cieplnej. Ogrzewanie elektryczne domu łączy w sobie wiele urządzeń wykorzystujących energię elektryczną jako źródło ciepła. Ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się przy niedużych i bardzo dobrze zaizolowanych i poprawnie wykonanej izolacji cieplnej.

Kotły elektryczne

Kocioł elektryczny to prawdopodobnie najczęstsza obecnie opcja elektrycznego ogrzewania domu. Do zalet kotłów należy wysoka sprawność, którą osiąga się przy minimalnych stratach przy zamianie energii elektrycznej na ciepło.

Najpierw energia cieplna musi zostać przekazana do płynu chłodzącego z elementów grzejnych, następnie płyn chłodzący ogrzewa rury, grzejniki lub akumulatory. Ciepło z powierzchni rur i baterii jest przekazywane do powietrza, które dzięki konwekcji przekazuje energię do otaczających struktur pomieszczenia. Wyraźną wadą zastosowania kotła elektrycznego jest brak możliwości regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach domu.

Pompa ciepła

Pompy ciepła są ekonomicznym sposobem ogrzewania. Chociaż nie wykorzystują bezpośrednio energii elektrycznej do wytwarzania ciepła. Pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej tylko do działania pompy obiegowej i sprężarki. Pompy ciepła instalowane są w systemach z ogrzewaniem wodnym i powietrznym.

Przemiana i przekazanie energii cieplnej z otoczenia zewnętrznego do systemu grzewczego następuje proporcjonalnie do zużytej energii elektrycznej w stosunku 4:1. Tym samym ogrzewanie pompą ciepła jest 4 razy tańsze niż jakimkolwiek innym sprzętem elektrycznym. Moc produkowanych pomp ciepła wynosi od 6 do 30 kW. Aby zapewnić większą moc, pompy ciepła są instalowane w kaskadzie, która jest wyposażona we wspólny panel sterowania.

Grzejniki elektryczne

Kluczową funkcję pełni element grzejny, który podgrzewa powietrze wewnątrz metalowej obudowy konwektora. Cyrkulacja powietrza następuje w wyniku naturalnego ruchu ogrzanego powietrza do góry. Konwektory są instalowane na podłodze lub montowane na ścianie. Często wbudowywane są w elementy przegród budowlanych lub wnętrz - w aranżacji pomieszczenia wyglądają naturalnie. Pomieszczenie szybko się nagrzewa, a powietrze nie wysycha. Konwektory elektryczne produkowane są o mocy od 1 do 3 kW, przeznaczone są do ogrzewania jednego pomieszczenia do 30 metrów kwadratowych. Aby w pełni ogrzać dom, musisz zainstalować osobne urządzenie w każdym pokoju. Wybierając ogrzewanie elektryczne, należy zainwestować w nowoczesne grzejniki

Piec elektryczny

Nowoczesne mieszkania wyposażone są często w piece elektryczne. Urządzenie każdego modelu jest prawie takie samo. Zasada działania jest standardowa dla większości urządzeń elektrycznych: prąd przepływający przez element grzejny podgrzewa go do określonej temperatury. Dla wygodnego sterowania na przednim panelu umieszczono regulatory – mogą być typu mechanicznego lub elektronicznego, w zależności od klasy produktu. Z reguły na tym samym panelu znajdują się dwa wskaźniki: jeden informuje, że urządzenie jest podłączone do sieci, a drugi informuje, że piec jest włączony. W niektórych piecach jest tylko pierwszy wskaźnik.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Istnieją dwa rodzaje elektrycznego ogrzewania podłogowego: foliowe i kablowe. Folia do ogrzewania podłogowego to cienka mata z zatopionym przewodnikiem wykonanym z metalu o wysokiej rezystancji elektrycznej. Folię układa się pod linoleum lub laminatem. Ogrzewanie kablowe układa się równomiernie pod wykładziną podłogową: wylewką betonową, parkietem, laminatem. Każde pomieszczenie ma swój własny obrys ogrzewania podłogowego.

Piec akumulacyjny

Dostępne jest też elektryczne ogrzewanie akumulacyjne w postaci tzw. pieców akumulacyjnych. Korzystniejsze finansowo jest z pewnością elektryczne ogrzewanie akumulacyjne. Piec akumulacyjny może bowiem ładować się w strefach niższych opłat za prąd w tańszej dwustrefowej taryfie G12, a w czasie kiedy koszt energii elektrycznej jest wyższy, uwalniać ciepło w pomieszczeniach.

Jakie ogrzewanie elektryczne jest najbardziej ekonomiczne? Szacunkowe koszty ogrzewania elektrycznego

Moc grzewcza wymagana do ogrzewania pomieszczeń powinna być jak najmniejsza. Aby to zrobić, konieczne jest wyeliminowanie strat ciepła poprzez izolację ścian, sufitu, okien domu. Po przeprowadzeniu szeregu prac mających na celu ograniczenie strat ciepła, zużycie energii elektrycznej spadnie.

Koszt ogrzewania elektrycznego? Aby ogrzewanie domu było ekonomiczne, musisz wybrać odpowiednią opcję ogrzewania. Na przykład, jeśli jednopokojowe mieszkanie jest dobrze izolowane, lepiej jest użyć kotła elektrycznego jako dodatkowego źródła ciepła. W mieszkaniach o dużej liczbie pokoi pożądane jest instalowanie urządzeń ze wbudowaną regulacją mocy, ponieważ pozwalają one na utrzymanie różnej temperatury w każdym pomieszczeniu, w zależności od tego, kiedy są używane.

Do łazienki najlepszym wyborem jest promiennik podczerwieni, ponieważ bardzo szybko nagrzewa pomieszczenie. W kuchni możesz użyć kombinacji urządzeń grzewczych. Najlepszym rozwiązaniem byłby grzejnik na podczerwień plus konwektor elektryczny.

Jak sprawdzić ile kosztowało nas w sezonie ogrzewanie?

Na wysokość rachunków składa się kilka czynników. To przede wszystkim rodzaj budynku, a także jego powierzchnia. Każdy dom będzie potrzebował innego czasu i innej ilości energii do osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Ceny brutto 1 kWh ciepła szacuje się na 0,12 zł za 1kWh dla pompy ciepła powietrze do 0,69 zł 1kWh, jeśli chodzi o ogrzewania na olej opałowy.

Plusy i minusy ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne różni się od klasycznych systemów wodnych i gazowych większą wydajnością i praktycznością. Ogrzewanie elektryczne jest nie tylko ciche, ale także przyjazne dla środowiska. Jest bezpieczniejsze niż gaz i nie emituje szkodliwych substancji, zarówno do atmosfery, jak i do pomieszczenia. W przypadku braku odpadów znika również potrzeba kominów wyciągowych i konstrukcji trakcyjnych. Ogrzewanie energią elektryczną nie wymaga dużych jednorazowych kosztów inwestycji.

Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne?

Oczywiście wykorzystanie systemów elektrycznych do ogrzewania nie można nazwać idealnym. W niektórych przypadkach koszt energii elektrycznej może być tak wysoki, że bardziej opłacalny będzie gaz. W starych budynkach mieszkalnych trudno jest przejść na ogrzewanie elektryczne z dwóch powodów: bardzo trudno jest odłączyć się od systemu centralnego ogrzewania, a sieć energetyczną trzeba będzie zbudować od nowa.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie elektryczne, czyli czy można tanio ogrzać dom prądem?