Ogrzewanie kanałowe opracowanie - gdzie się sprawdza
Ogrzewanie kanałowe to opcja warta rozważenia, gdy w salonie lub w innym pomieszczeniu znaczną część ściany zajmują duże przeszklenia. Wówczas na tradycyjne grzejniki ścienne nie ma miejsca. A modele ukryte w specjalnym kanale nie tylko ogrzeją wnętrza, ale także je schłodzą, gdy zajdzie taka potrzeba.
Podstawowym zadaniem każdego grzejnika jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Ale nowoczesne urządzenia kanałowe to propozycja skierowana do tych właścicieli domów jednorodzinnych, którzy oczekują nie tylko efektywnego, energooszczędnego ogrzewania, ale również wydajnego, ekonomicznego chłodzenia. Dzięki temu grzejniki te mogą służyć użytkownikom przez cały rok – zimą grzeją, zaś podczas upałów chłodzą. Co więcej modele kanałowe świetnie sprawdzają się w układach niskotemperaturowych, czyli np. we współpracy z pompami ciepła. Warto też dodać, że tego typu ogrzewanie umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie okien sięgających podłogi oraz drzwi na taras tworzy kurtynę, która stanowi granicę między ciepłym a zimnym powietrzem, nie dopuszczając do tego, aby dostało się ono do wnętrza.
Jaki rodzaj grzejnika wybrać?
Grzejniki konwektorowe oddają ciepło głównie przez konwekcję, czyli bezpośrednio do powietrza, które krąży w pomieszczeniu. Od niego nagrzewają się ściany i sprzęty. Ze względu na swoją konstrukcję grzejniki kanałowe pozwalają na umieszczenie ich w miejscach nieodstępnych dla innych modeli, czyli w podłodze. Dzięki temu nie utrudniają przechodzenia przez drzwi tarasowe do ogrodu, ani nie przesłaniają okna. Do wyboru mamy urządzenia z naturalnym przepływem powietrza przez wymiennik ciepła lub wymuszony przez wentylatory.
Z NATURALNYM PRZEPŁYWEM POWIETRZA: Chłodne powietrze, które przenika przez okna, dopływa do dolnej części konwektora i zostaje tam ogrzane. W efekcie staje się lżejsze, więc unosi się i dostaje do pomieszczenia przez kratkę przykrywającą kanał. To zapewnia naturalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu możliwy jest równomierny rozkład temperatury. Grzejniki z naturalnym przepływem powietrza zwykle są większe i głębsze niż modele z wentylatorem. Dlatego też najczęściej umieszczane są w pomieszczeniach na parterze domu, w których posadzka usytuowana jest na gruncie. Ich instalacja musi być wcześniej zaplanowana. Zostawienie odpowiedniej wielkości kanału (inaczej tzw. wanny) umożliwia właściwy montaż grzejników wraz z ociepleniem zabezpieczającym przed ucieczką ciepła do gruntu otaczającego kanał.
Z WENTYLATOREM: Zastosowanie wentylatorów pozwala na zwiększenie strumienia powietrza przepływającego przez wymiennik grzejnika kanałowego, co znacznie zwiększa moc cieplną urządzenia. Ponadto umożliwia pracę z płynną regulacją obrotów (np. trzy biegi). Dzięki temu można dostosować działanie ogrzewania do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach. Co istotne grzejniki te mogą być dość płytkie – ich głębokość waha się od 6 do 14 cm. Pamiętajmy jednak o tym, że modele wyposażone w wentylatory podczas działania wytwarzają hałas, który jednak nie jest uciążliwy dla domowników. Na najniższym biegu wentylatory generują szum na poziomie 20-25 dB. Natomiast na wyższych obrotach wynosi średnio 38-40 dB. Uwaga! Poziom głośności grzejników można sprawdzić w danych technicznych, które są podawane przez producentów. Parametr ten zależy od rodzaju i wielkości (długości) urządzenia.
Czym różnią się grzejniki konwektorowe kanałowe od pozostałych modeli?
Najważniejsza różnica to konstrukcja. W grzejnikach kanałowych elementem grzejnym jest wymiennik ciepła wykonany z rury miedzianej z gęsto nałożonymi lamelami, czyli odpowiednio ukształtowanym ożebrowaniem. Pofalowanie lameli zwiększa powierzchnię grzewczą, a co za tym idzie pozwala na uzyskanie przez grzejnik dużą wydajność. Rozmieszczenie miedzianych rurek oraz wielkość odstępów między lamelami wymiennika ma wpływ na wydajność grzejnika kanałowego. Wymiennik umieszczany jest w specjalnym kanale – pojemniku, zwanym wanną lub korytem. Wanny, zależnie od modelu grzejnika, zwykle wykonane są ze stali ocynkowanej lub poliestru. Należy zwrócić uwagę, czy koryto nie zostało wykonane ze zbyt cienkiej blachy, ponieważ wiotkie koryta utrudniają stabilne zamontowanie grzejnika. Urządzenia kanałowe przykrywa się od góry sztywnymi lub zwijanymi kratkami, zwanymi też rusztami lub podestami.
Aby dobrać wstępnie wymaganą moc grzejników kanałowych, możemy skorzystać z programów dostępnych na stronach internetowych ich producentów. Wyniki te należy jednak skonsultować z fachowcami. Właściwie przygotowany projekt instalacji wraz z określeniem optymalnej wielkości grzejników zapewnia prawidłowe działanie systemu grzewczego, a także ma wpływ na jego późniejszą bezawaryjną i oszczędną eksploatację.
Dodatkowe funkcje i możliwości grzejnika kanałowego
Konwektorowe grzejniki kanałowe cenione są za szybką reakcję na zmianę zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, co wynika z tego, że mają niewielką pojemność wodną oraz małą bezwładność cieplną. Poza tym urządzenia te wykorzystuje się w zamkniętych, niskotemperaturowych systemach grzewczych, czyli np. we współpracy z pompą ciepła. Dzięki temu odpowiednie modele grzejników kanałowych mogą nie tylko ogrzewać pomieszczenia zimą, ale także chłodzić je latem. Podczas fali upałów odwraca się działanie pompy ciepła tak, że zamiast ogrzewać wodę w instalacji, schładza ją. Producenci oferują dwa rodzaje chłodzenia: bez kondensacji i z kondensacją. Pierwsza opcja, zwana również inaczej chłodzeniem pasywnym, umożliwia obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 3-5°C. W ten sposób zapewniamy sobie odpowiedni komfort przy niewielkim zużyciu energii. Z kolei chłodzenie z kondensacją jest porównywalne do standardowej klimatyzacji, ale jest znacznie bardziej energochłonne niż chłodzenie bez kondensacji. Niektórzy producenci włączyli również do swojej oferty grzejniki kanałowe z podejściem do kanału nawiewającego świeże powietrze, np. z centrali wentylacyjnej, w której poddawane jest filtracji.
Montaż grzejnika kanałowego
Grzejniki kanałowe mogą być stosowane w domu jednorodzinnym nie tylko w salonach, jadalniach czy kuchniach. Czasami umieszcza się je również w sypialniach – najczęściej zleca się wtedy wybór urządzenia z wentylacją naturalną. Inne rozwiązanie to zastosowanie grzejników z wentylatorami typu EC, które mają płynne obroty, więc działają stosunkowo cicho. Przed rozpoczęciem prac montażowych należy przygotować w podłodze kanał, którego wymiary powinny być większe od wymiarów grzejnika o około 4-5 cm z każdej strony. Głębokość kanału należy zaplanować tak, aby powierzchnia kratki licowała się z przewidywanym poziomem wykończenia podłogi. Kanał grzewczy może mieć dowolną długość – kilka, a nawet kilkanaście metrów. Ponadto producenci oferują także np. kanały narożne oraz łukowe. Dzięki temu można łatwo dostosować urządzenie do potrzeb – np. kształtu i rozmiaru okien. Podczas planowania rozmieszczenia grzejnika kanałowego, należy wziąć pod uwagę to, że wymaga on nie tylko podłączenia hydraulicznego (zawory termostatyczne i odcinające), ale również elektrycznego. Jeśli zaś zdecydujemy się na wykorzystanie go do schładzania w wersji z kondensacją, niezbędne będzie odprowadzenie skroplin do kanalizacji. Po hydraulicznym oraz elektrycznym podłączeniu grzejnika należy sprawdzić poprawność wykonania układu sterującego oraz usunąć zanieczyszczenia z wnętrza wanny. Uwaga! Podłączenia elektryczne mogą wykonywać tylko fachowcy z odpowiednimi uprawnieniami SE.
Dlaczego warto wziąć pod uwagę montaż grzejników kanałowych?
Konwektory kanałowe są niewątpliwie atrakcyjnym rodzajem systemów grzewczych, zarówno w zakresie technologii działania, jak i integracji z otoczeniem – są niewidoczne, gdyż ukryte w podłożu. Po zakończeniu prac montażowych jedynymi widocznymi elementami pozostają dekoracyjna ramka okalająca z aluminium i kratka w wersji zwijanej lub liniowej. W modelu Zehnder Terraline Fresh poszliśmy krok dalej. Te funkcjonalne konwektory podłogowe stanowią hybrydowe rozwiązanie dla układów niskotemperaturowych, gdzie temperatura wody potrzebna do ich działania jest niższa niż w tradycyjnych grzejnikach. Nie tylko mają konwekcję wymuszoną, ale także pozwalają na chłodzenie. W połączeniu z instalacją pompy ciepła tworzą ekologiczny system grzewczy. Regulacja konwektorami kanałowymi może odbywać się przez pojedyncze termostaty pokojowe z wielostopniową nastawą lub system BMS. Zastosowanie energooszczędnych wentylatorów typu EC o napięciu zasilania 24 V DC podnosi wydajność konwektora, zapewniając krótki czas reakcji oraz cichą pracę. Ofertę standardową konwektorów uzupełniają wykonania specjalne dostosowane do projektu. Fabrycznie wbudowany system by-pass zapewnia niezależny system dostawy powietrza z wentylacji mechanicznej bez zakłócania wewnętrznej pracy grzejnika. Podnosi to efektywność unoszenia się mas powietrza wzdłuż wysokości okien, eliminując problem dużych różnic wartości temperatury między powierzchnią okna a wnętrzem. W ten sposób tworzy się kurtyna ochronna dla temperatury w pomieszczeniu.
Jak dopasować podest do aranżacji wnętrza?
Podesty to jedyne widoczne elementy systemu ogrzewania kanałowego. Produkuje się je ze stali nierdzewnej (dość drogie, więc rzadko stosowane), z aluminium naturalnego, lakierowanego na dowolny kolor lub pokrytego anodowaną powłoką odporną na ścieranie. Aluminiowe szczeble podestów mogą być ustawione fabrycznie na dwa sposoby – w poprzek kanału (w wersji sztywnej lub zwijanej) lub wzdłuż kanału (wyłącznie w wersji sztywnej). Kratkę zwijaną jest znacznie łatwiej zdjąć, gdy zajdzie taka potrzeba na skutek awarii grzejnika lub gdy musimy go odkurzyć. Prościej ją też przechować po sezonie grzewczym, gdy zastępujemy ją pokrywą. Wersja sztywna podestu najlepiej sprawdza się w przypadku krótkich grzejników kanałowych. Z kolei zwolennicy naturalnych materiałów mogą wybierać spośród kratek wykonanych z różnych gatunków drewna – np. buk, jesion, dąb, merbau czy mahoń. Tego typu szczeble podestów mogą być lakierowane, olejowane lub pozostawione w stanie surowym. Grzejnik kanałowy przykryty takim podestem nie będzie się wyróżniał na tle podłogi pokrytej drewnem. Niektóre firmy oferują tzw. podest posezonowy, który zabezpiecza umieszczoną w podłodze wannę z wymiennikiem przed zabrudzeniem. Powstaje on przez wypełnienie pustego podestu materiałem, z którego wykonana jest otaczająca kanał podłoga. Wypełnienie można wykonać, zachowując rysunek podłogi (np. taki sam układ płytek ceramicznych czy klepek parkietu). Na etapie prac wykończeniowych pusty podest posezonowy może pełnić funkcję rozpórki podczas montażu zestawu ogrzewania kanałowego – należy go wstawić do góry dnem podczas wykonywania wylewki – chroni też wnętrze kanału przed zabrudzeniem podczas prac budowlanych.
Jak sterować ogrzewaniem kanałowym?
W urządzeniach bez wentylatora do regulacji mocy stosuje się zawór z głowicą termostatyczną lub siłownik. Zawór umieszcza się w kanale na grzejniku, a czujnik temperatury montuje się na ścianie. Siłownik lub głowica połączona jest z kapilarą, czyli metalowym przewodem z czujnikiem. Inna opcja to wyposażenie tych modeli w termostaty elektroniczne. Regulacja grzejników kanałowych z wentylatorem odbywa się w sposób automatyczny za pomocą regulatora pokojowego i siłownika termicznego. Regulator, za pomocą wbudowanego czujnika, dokonuje pomiaru temperatury w pomieszczeniu i utrzymuje jej wartość na poziomie oczekiwanym przez domowników. Wysoka precyzja regulacji jest możliwa dzięki jednoczesnemu, w pełni zautomatyzowanemu sterowaniu zarówno siłownikiem zaworu, jak i silnikiem wentylatora. Coraz więcej producentów umożliwia również zdalną regulację grzejnikami kanałowymi za pomocą aplikacji na smartfonie.
- Więcej o:
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?
Pompy ciepła w już istniejących budynkach – czy to ma sens?
Jak w nowoczesny sposób ogrzewać dom drewnem lub gazem drzewnym?
Wyniki nowego ogólnopolskiego badania satysfakcji z ogrzewania