Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oskar Zięta dla Bolesławca: jest wzorowo

Tekst Anna Grużewska, zdjęcia serwisy prasowe firm

Oskar Zięta jest projektantem znanym z tworzenia nowych technologii. Fabryka Manufaktura w Bolesławcu to producent naczyń kamionkowych zdobionych tradycyjnym wzorem. Współpraca Manufaktury z artystą zaowocowała stworzeniem zupełnie nowej kolekcji ceramiki.

Zdobienie ceramiki metodą stempelkową stało się znakiem rozpoznawczym produkowanych w Bolesławcu naczyń. Tradycyjne połączenie kobaltu i bieli przyniosło bolesławickim wyrobom renomę, dzięki której stały się bardzo popularne w Polsce i rozpoznawalne na całym świecie. Jednak w miarę upływu czasu tradycyjny wzór stempelkowy zaczął być postrzegany przez niektórych użytkowników jako zdecydowanie za bardzo retro. Dlatego w Manufakturze Sp. J. Smoleński & Zwierz zdecydowano się na odświeżenie bolesławickiej dekoracji. To zadanie powierzono Oskarowi Zięcie, jednemu z najbardziej znanych polskich projektantów. Jako jeden z nielicznych otrzymał on Red Dot, nagrodę nazywaną Oskarem projektowania. Stworzył też własną technologię nazwaną FiDU, która polega na łączeniu cienkich płatów blachy, a następnie wypełnianiu ich sprężonym powietrzem. W tej technologii wyprodukowany jest stołek Plopp, który przyniósł Oskarowi Zięcie międzynarodowe uznanie i sławę specjalisty od metalu.

Jednak Zięta należy do tych projektantów, którzy nade wszystko uwielbiają eksperymentować. Dlatego designer nie daje się zamknąć w szufladce opatrzonej etykietką „metal” i możliwość pracy z nowym materiałem, jakim dla niego jest kamionka, przyjął z radością. Dla ceramiki bolesławickiej zaproponował całkiem nową, odważną dekorację. „Nasz design jest radykalny. Wzory to pewnego rodzaju eksperyment” - powiedział o zaprojektowanej przez siebie serii. Kolekcja „Manufaktura by Oskar Zięta” jest limitowana. Komplet składa się z ceramicznej podkładki, talerza i dużego kubka.

Oskar Zięta

Oskar Zięta
firma: Zieta Prozessdesign
specjalizacja: metal
www.zieta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Oskar Zięta dla Bolesławca: jest wzorowo