Panele na ścianie
Piękny wygląd, wyciszenie i ocieplenie wnętrza oraz łatwy montaż – to tylko niektóre z zalet paneli ściennych. Warto przyjrzeć się ich ofercie, bo jest bardzo szeroka i daje wiele możliwości.
Ściana sama w sobie może być ozdobą wnętrza i to bardzo spektakularną. Wystarczy pokryć ją odpowiednią okładziną, a zmieni charakter całej przestrzeni. Ciekawym produktem są panele i lamele ścienne, które m.in. pomagają zakryć niedoskonałości powierzchni, często też poprawiają akustykę wnętrza oraz stanowić mogą dodatkową izolację cieplną.
Kolejną rzeczą przemawiająca za tym rodzajem ozdoby jest łatwy montaż. Zazwyczaj przykleja się je do ściany za pomocą kleju lub zaprawy. Niektóre zaś produkty można zaczepić na rzep, co ułatwia późniejszy demontaż.
Bogata oferta okładzin sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Tradycjonaliści mogą wybrać panele przypominające boazerię klasyczną lub angielską, miłośnicy przytulnych wnętrz miękkie okładziny z tkanin, minimaliści surowe formy betonowe, a lubiący ciszę lub melomani – produkty poprawiające akustykę. Również pod względem materiałów wybór jest szeroki – od naturalnego drewna, poprzez gips, tkaninę aż do tworzyw sztucznych.
Panele na ścianie - piękno drewna
Okładziny z naturalnego drewna są wyjątkowe i niepowtarzalne. Każdy fragment ma inne usłojenie i wybarwienie. Również w dotyku daje przyjemne odczucie ciepła, a tuż po montażu często pachnie. Ma też tę zaletę, że można je malować, lakierować, woskować, olejować lub bejcować, nadając mu co jakiś czas inny wygląd, a nawet zmieniając jego charakter. Za wadę można uznać fakt, że co jakiś czas należy powierzchnię odświeżyć, np. ponownie polakierować lub zawoskować.
Obecnie wśród paneli z tego materiału najmodniejsze są lamele, czyli cieniutkie deski ułożone obok siebie. Jednak można też spotkać bardziej tradycyjne przypominające tradycyjną boazerię. Alternatywą dla nowych paneli są deski z recyklingu, czyli starego drewna pozyskanego z rozbiórek.
Miękka tkanina na ścianie
Wyjątkowo przytulne wnętrze można urządzić wybierając panele tapicerowane tkaniną. Zazwyczaj wykorzystuje się je w sypialni (jako zagłówek łóżka) i pokojach dziecięcych, ale często też stanowią wykończenie miejsc do siedzenia w salonach lub przedpokojach tworząc miękkie oparcia. Panele te najczęściej kupuje się w małych formatach w różnych kształtach. Wybór tkanin jest ogromny, więc można tworzyć dowolne, własne kompozycje. Jedynym minusem jest fakt, że gromadzi się na nich kurz, warto więc często je odkurzać i czyścić zgodnie z instrukcją podaną przez producenta.
Panele na ścianie - nowoczesne tworzywo
Panele z tworzywa sztucznego oraz płyt laminowanych mogą mieć przeróżne kształty, wzory, kolory i tekstury. Zazwyczaj są już ostatecznie wykończone, ale spotkać też można elementy do samodzielnego malowania. Są dość wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości, jednak jak się zniszczą trudno je odnowić, zazwyczaj trzeba wymienić. Często miłośnicy natury stronią od tworzyw sztucznych w trosce o dobro przyrody, jednak w tej grupie można spotkać produkty powstałe z surowców z recyklingu lub w pełni do niego się nadających.
Beton i gips na ścianie
To materiały zazwyczaj kojarzone z surowymi, nowoczesnymi wnętrzami lub stylem industrialnym, jednak ich właściwości sprawiają, że można z nich stworzyć różne kształty. Najpopularniejsze są duże płyty z betonu architektonicznego lub płytki gipsowe imitujące cegłę lub kamień. Ich zaletą jest niezwykła trwałość i fakt, że można je malować, podobnie jak drewno.
- Więcej o:
- trendy 2024
- trendy 2025
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka
Kolor żółty - dotyk słońca we wnętrzach
Trendy kuchenne 2024/2025
Dom biofilny: rozwiązania dla lepszego samopoczucia
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki