Panele słoneczne - jak działają? Cena, dofinansowanie
Kiedy wysokie rachunki za prąd przyprawiają nas o zawrót, czas pomyśleć o panelach słonecznych. Nie tylko zyska na tym nasz budżet, ale i środowisko naturalne.
Jak działają panele słoneczne?
Panele słoneczne przekształcają światło w energię elektryczną – tak można najprościej i najkrócej wyjaśnić ich działanie. Nieco dokładniej wygląda to tak – panele słoneczne to urządzenia przetwarzające światło słoneczne na energię elektryczną, czyli wytwarzające prąd z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaiki. Uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać - w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Panele słoneczne dostarczają energię z różną mocą, zależy to od pory dnia, nasłonecznienia, temperatury zewnętrznej. Kluczem w takiej sytuacji jest właściwy dobór mocy falownika (inwertera). Inwerter o niezbędny element każdej instalacji fotowoltaicznej, jego zadaniem jest zamiana prądu stałego wytworzonego w panelach na prąd zmienny, czyli taki, który mamy w gniazdku elektrycznym (230 V). Inne elementy to panele fotowoltaiczne, zwane inaczej ogniwami fotowoltaicznymi oraz system montażowy, w skład którego wchodzą m.in. szyny, kotwy, profile stalowe służące do montażu paneli słonecznych.
Panele słoneczne - jak podłączyć?
Panele słoneczne montuje się najczęściej na dachu płaskim lub stromym, na własnych wysięgnikach, ogrodzeniach i innych konstrukcjach tak, aby w maksymalny sposób zoptymalizować działanie instalacji. Kąt nachylenia paneli powinien wynosić od 30 do 45 stopni. Dodatkowo, panele powinny być wystawione na ekspozycję południową, w przeciwnym ich wydajność może nie być satysfakcjonująca. Jak je podłączyć? Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które przygotują plan całej instalacji, odpowiednio ją skonfigurują, wykonają połączenia oraz dobiorą właściwe elementy. Instalacja przeznaczona dla domu jednorodzinnego powinna zostać założona w ciągu 1-3 dni. Samodzielnie zainstalowane panele słoneczne mogą nie działać tak, jak trzeba i w konsekwencji nasza inwestycja okaże się nieopłacalna.
Osoby fizyczne zgodnie z zapisami ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii podlegają tzw. rozliczeniu prosumenckiemu. Oznacza to, że nadwyżki produkowanej energii oddajemy – w ramach stosownej umowy - do zakładu energetycznego.
Ile kosztują panele słoneczne?
Ostateczny koszt założenia instalacji waha się znacznie – zależy m.in. od wybranych paneli fotowoltaicznych, zapotrzebowania na energię, modelu inwertera czy trudności założenia. Można przyjąć, że typowa rodzina potrzebuje ok. 4000 kWh rocznie. Chcąc produkować tyle energii z paneli słonecznych należy przygotować się na wydatek od 30 tys. do 50 tys. zł.
Panele słoneczne - ile energii?
Pojedynczy panel fotowoltaiczny ma zazwyczaj ok. 1-1,8 m² i moc nominalną 200-300 W. Ogólnie rzecz ujmując, by zapewnić energię elektryczną dla domu jednorodzinnego potrzeba kilkanaście takich paneli. Szczegółowe obliczenie powierzchni warto zatem oprzeć o zużycie prądu w naszym domu i moc paneli. Dane o zużyciu prądu określamy na podstawie doświadczenia, warunków klimatycznych panujących na danym terenie, a także na podstawie rachunków za prąd z ostatniego roku (możemy oczywiście przeanalizować faktury kilka lat wstecz). Trzeba podkreślić, że informacje o tym, ile energii i jaka liczba paneli słonecznych będzie potrzebna, zawsze zależy od indywidualnego przypadku – jak duży mamy dom, czy panele będą służyć do jego ogrzewania czy tylko do przygotowania ciepłej wody, ile osób w nim mieszka, jak jest ocieplony itp.
Jak zdobyć dofinansowanie do paneli słonecznych?
Wprawdzie dofinansowanie do instalacji paneli słonecznych w ramach programu Mój Prąd zakończyło się w ubiegłym roku, niemniej jednak nie wszystko stracone i nadal możemy starać się o pieniądze na ten cel z innych źródeł. Oczywiście dalej trzeba śledzić losy Mojego Prądu, gdyż Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracują nad jego kontynuacją. Ma on obejmować
– poza wsparciem przedsięwzięć związanych z instalacjami fotowoltaicznymi – również włączenie do programu finansowania przydomowych ładowarek elektrycznych do samochodów, domowych akumulatorów lub akumulatorów ciepłej wody podgrzewanej nadwyżkami energii elektrycznej..
Na chwilę obecną o dofinansowanie do paneli słonecznych możemy starać z programu „Czyste powietrze”. Warunki ich przyznania są podobne, jak w przypadku zakończonego „Mojego prądu”: dotacja pokrywa do 50% kosztów i wynosi maksymalnie 5 tys. zł. Konieczna jest jednak dodatkowa inwestycja – wymiana nieefektywnego źródła ciepła na nowe. Dotacji na panele nie dostaną więc osoby, które nie wymieniają pieca ani właściciele nowo budowanych domów.
O dopłatę do fotowoltaiki możemy się również starać w formie premii termomodernizacyjnej Nie ma górnego limitu premii, ale jest procentowy – premia wynosi 16% kosztów „podstawowego” przedsięwzięcia i 21% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z montażem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Ważne - premia przysługuje tylko inwestorom korzystającym z kredytu, kredyt wypłaca Bank Gospodarstwa Krajowego lub banki z nim współpracujące.
Programy promujące „zieloną energię” są także dostępne na poziomie lokalnym. Warto sprawdzić takie propozycje w swoich urzędach miast i gmin.
Czy można używać panele słoneczne do grzania wody?
Do tej pory często podgrzewanie wody w bojlerze odbywało się za pomocą kolektorów słonecznych. Nie jest to jednak system bezawaryjny ze względu na użycie glikolu. Następcami kolektorów są panele słoneczne, które także mogą podgrzewać wodę w tradycyjnych kotłach z grzałką i termostatem. Panele słoneczne są połączone przewodami bezpośrednio z przetwornikiem napięcia, który zamienia napięcie DC paneli słonecznych na kwadratowe napięcie AC, co pomaga zapewnić ogrzewanie i termoregulację.
Czy można zamontować panele słoneczne na balkonie?
Tak na rynku znajdują się gotowe zestawy przeznaczone do montażu na balkonie , gdzie nie ma możliwości zbudowania dużej tradycyjnej elektrowni słonecznej. Zestaw jest przeznaczony do samodzielnego montażu i samodzielnego zgłoszenia do firmy energetycznej. Urządzenie zapewnia nieprzerwane zasilanie w bezpośrednim świetle słonecznym. Energia elektryczna jest najpierw wykorzystywana przez odbiorniki domowe, a nadwyżki wysyłane do sieci.
Gotowy zestaw małej elektrowni słonecznej na balkon z dwoma panelami 375W i falownikiem GoodWe do samodzielnego montażu. Sun Track, cena: 2550 zł
- Więcej o:
Domowy magazyn energii – jak podnieść zyski z instalacji fotowoltaicznej?
Rekuperacja jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na energię do chłodzenia pomieszczeń
Zmiany taryf za prąd - w najlepszej sytuacji użytkownicy pomp ciepła
Jak to jest z tymi pompami ciepła?
Fotowoltaika dla domu – dlaczego warto mieć własny prąd z instalacji PV
Czy panele fotowoltaiczne muszą tracić na wydajności? Badanie
Falownik hybrydowy Avrii SOL Synergy
Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?