Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pergola czy markiza – jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

artykuł zewnętrzny

Piękny ogród jest miejscem, w którym możesz wypocząć z rodziną lub zorganizować imprezę. Sezon grillowy zbliża się wielkimi krokami, warto więc zadbać o stworzenie ciekawej i praktycznej przestrzeni. Sprawdź, czy wiesz jakie rozwiązania aranżacyjne będą najmodniejsze w nadchodzącym sezonie!

Pergola czy markiza – jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim ogrodzie?
Pergola czy markiza – jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim ogrodzie?
Hyforia

Dbanie o  otoczenie domu wymaga nieco pracy, jednak jest to zajęcie uważane za relaksujące. Odpowiednio pielęgnowany ogród jest powodem do dumy i z pewnością zrobi wrażenie na gościach. Harmonijna przestrzeń sprzyja odpoczynkowi i różnym aktywnościom na świeżym powietrzu. Warto wiedzieć, jak urządzić ogród, aby efektownie się prezentował, a jednocześnie był bardzo praktyczny. Jakie trendy musisz znać?

Pergole ogrodowe – wygodne miejsce wypoczynkowe

Niezwykle popularnym elementem architektury ogrodowej są pergole ogrodowe i altany. W takich miejscach można zaaranżować przestrzeń wypoczynkową dla całej rodziny. Obecnie dostępne są pergole ogrodowe w wielu różnych wariantach. Do wyboru masz konstrukcje wolnostojące lub przylegające do bryły budynku. Zadaszenie pergoli ogrodowej może być montowane na stałe lub składane.

Takie miejsce stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Pergolę ogrodową możesz wyposażyć w wygodne meble oraz elementy dekoracyjne. W tej roli świetnie sprawdzą się efektowne rośliny – zarówno zielone, jak i kwitnące. Warto także zadbać o klimatyczne oświetlenie. Zjawiskowo prezentuje się np. pergola ogrodowa ozdobiona małymi lampkami, które dają ciepłe, przyjemne światło.

Zadaszone pergole chronią zarówno przed palącym słońcem, jak i deszczem. Niektóre konstrukcje pozwalają również schować się przed wiatrem.

Jaką pergolę wybrać?

Warto zdecydować się na projekt pergoli, która będzie pasowała  do pozostałych elementów architektury. Jej kolor powinien być dobrany do koloru stolarki okiennej, ogrodzenia i dachu budynku. Wybierając rozmiar pergoli ogrodowej, trzeba wziąć pod uwagę wymiary ogrodu oraz ilość osób, która będzie z niej korzystać.

Należy również wybrać materiał, z którego ma być wykonana pergola. Klasyczne modele tworzone były z drewna, jednak obecnie znacznie częściej wykorzystywane są metalowe konstrukcje. Takie pergole są lżejsze, bardziej wytrzymałe i  nie wymagają częstej konserwacji.

Gdzie sprawdzą się markizy?

Innym rodzajem zadaszenia ogrodowego są markizy. Są to kompaktowe, składane lub zwijane dachy wykonane najczęściej z tkaniny. Można je zamontować nad tarasem lub nawet balkonem. Taka konstrukcja nie jest tak spektakularna, jak pergola, jednak sprawdzi się lepiej w przypadku niewielkich przestrzeni. Jest to także rozwiązanie bardziej budżetowe.

Markiza chroni przed niewielkim deszczem i pozwala ograniczyć nasłonecznienie tarasu lub balkonu. Należy jednak pamiętać, że silniejsze podmuchy wiatru mogą uszkodzić konstrukcję, dlatego przy wietrznej pogodzie markiza powinna być złożona.

Taki rodzaj zadaszenia może być wykonywany w różnych rozmiarach – zarówno nad niewielkimi balkonami, jak i dużymi tarasami. Niektóre modele wyposażone są w możliwość automatycznego sterowania i czujnik wiatru.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pergola czy markiza – jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim ogrodzie?