Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pewex poleca: TOP 10 - na stole w PRL

red.

Syfony, szklanki z "koszyczkami" i fajans z Włocławka

Tydzień temu pokazywaliśmy wam 10 zabawek z PRL, które gościły niemal we wszystkich domach. Tym razem, postanowiliśmy odszukać 10 przedmiotów, które królowały wtedy na stołach.

Jadano głównie w domach, ale często również w barach mlecznych lub stołówkach pracowniczych. Podawano tam dania proste i bezmięsne - kluski, kopytka czy pierogi.

Czy pamiętacie jak w porze niedzielnego obiadu na stół "wjeżdżała" waza pełna gorącej zupy? Dziś takich naczyń ze świecą szukać. Podobnie jak plastikowych, metalowych czy wiklinowych koszyczków na szklanki, które niegdyś były w każdym domu. W barach mlecznych, stołówkach zakładowych czy w ośrodkach wczasowych obowiązkowo była biała zastawa z niebieską obwódką napisem "Społem" lub "FWP". Dziś stylistyka ta znowu święci triumfy, a picie kawy w grubym kubku z logo wzorowanym na czasy PRL stało się bardzo modne. Z pewną nostalgią wspominamy aluminiowe sztućce, które bardzo lubiły się łamać w najmniej oczekiwanym momencie. Często podkradano sztućce z barów czy wagonów restauracyjnych (ta praktyka doczekała się parodii w filmie Miś, gdzie sztućce w barze mlecznych przymocowane były łańcuchami).

Pamiętacie stoły z czasów PRL? Mieliście któreś z przedstawionych tu przedmiotów?

Partnerem cyklu jest Pewex.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Pewex poleca: TOP 10 - na stole w PRL