Piec elektryczny - jaki wybrać do ogrzewania domu?
Stojąc przed wyborem sposobu ogrzewania domu każdy chce wybrać tę najlepszą opcję. Jedni skupiają się na tym, aby było ekonomicznie, inni na tym aby było ekologicznie, jeszcze inni cenią sobie nowoczesne rozwiązania. Jak w tym zestawieniu wypada piec elektryczny?
Piec elektryczny CO
Piec elektryczny do centralnego ogrzewania nie jest najczęstszym wyborem wśród osób budujących nowe domy bądź remontujących instalacje grzewcze. Z uwagi na występujący w ostatnim czasie wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi jest jednak często rozważaną opcją. Ma on swoje wady i zalety, ale przy jego wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim kalkulacją zapotrzebowania na ogrzewanie naszego domu.
Piec elektryczny CO - opinie
Czy wybierając piec elektryczny można zaoszczędzić na ogrzewaniu? To zależy od wielu czynników. Pamiętajmy, że rachunki za prąd nie należą do najtańszych, a ogrzanie całego domu za pomocą prądu może znacznie je podwyższyć. Dlatego też piec elektryczny świetnie się sprawdzi w dobrze ocieplonych domach, w których ciepło nie ucieka z powodu nieszczelności, a domownicy dbają o poprawne wietrzenie pomieszczeń.
W domach starego typu piec elektryczny może okazać się nietrafioną inwestycją. Dlatego właśnie tak ważna jest odpowiednia kalkulacja. Wskazówki do jej wykonania swobodnie znajdziemy w sieci, także na stronach producentów kotłów elektrycznych. Piec elektryczny doskonale współgra także z instalacjami fotowoltaicznymi.
Dobrze zaprojektowana instalacja i do tego odpowiedni piec elektryczny mogą znacznie obniżyć nasze rachunki. Chcąc płacić mniej warto także zwrócić uwagę na wybór taryfy u naszego dostawcy prądu bo można ją dostosować do naszego zapotrzebowania.
Czy piec elektryczny jest ekologiczny?
Na pewno jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Sam w sobie nie emituje żadnych zanieczyszczeń ponieważ jego praca polega na podgrzewaniu wody za pomocą grzałki, podobnie jak w czajniku elektrycznym. Nie wymaga też dzięki temu przeglądów tak, jak piec gazowy. Oczywiście, źródłem prądu są elektrownie, które są uciążliwe dla środowiska, ale każda energia ma gdzieś swoje źródło. Stosując piec elektryczny z panelami fotowoltaicznymi możemy być pewni, że wybraliśmy lepsze dla środowiska rozwiązanie.
Nowoczesny piec elektryczny
Co z wielbicielami nowoczesnych rozwiązań? Tutaj producenci pieców elektrycznych mają czym się pochwalić. Zastosowane w nowoczesnych piecach elektrycznych technologie sprawiają, że są one właściwie bezobsługowe, a gdy chcemy, możemy nimi sterować poprzez internet. Nowoczesne kotły posiadają sterowanie pogodowe, można w nich ustawić programy dobowe i tygodniowe, regulować temperaturę wody w szerokim zakresie, mogą być uzupełnieniem instalacji na paliwo stałe lub fotowoltaiki. Fani wygodnych i nowoczesnych rozwiązań będą na pewno zadowoleni z wyboru pieca elektrycznego.
Jaki piec elektryczny?
Pamiętajmy, że przy wyborze pieca elektrycznego najważniejsza jest kalkulacja zapotrzebowania na ciepło naszego domu. Od tego powinniśmy zacząć jakiekolwiek prace nad projektowaniem instalacji centralnego ogrzewania. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór pieców elektrycznych.
Głównie są to piece
- jednofunkcyjne,
- dwufunkcyjne
- i akumulacyjne.
Piece jednofunkcyjne to dość małe urządzenia, które możemy zamontować w każdym pomieszczeniu naszego domu. Ich zadaniem jest ogrzewanie wody do rozprowadzonej po domu instalacji grzewczej.
Dwufunkcyjne piece, oprócz powyższego działania, ogrzewają także wodę użytkową. Dlatego też posiadają dodatkowy zbiornik i tym samym zajmują więcej miejsca.
Piece akumulacyjne to grzejniki o dużej pojemności cieplnej, które najpierw magazynują ciepło, a następnie przechodzą w cykl rozładowywania. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość pracy w tańszych taryfach dostawców energii elektrycznej, np. nocnych.
Piec elektryczny - cena
Jeżeli już wiemy, jaki rodzaj pieca elektrycznego będzie dla nas odpowiedni, szukając konkretnych modeli powinniśmy zwrócić uwagę na jego właściwości. Wśród tych najważniejszych wyróżnia się rodzaj zasilania (z sieci, czy podłączenie do III fazy), ilość grzałek, moc kotła, certyfikaty i grupę bezpieczeństwa, funkcje (rodzaj sterowania, programów itp.). Na piec do użytku domowego, w zależności od jego właściwości i funkcji wydamy od około 2500 do 7000 zł.
- Więcej o:
Pompa ciepła – ekologiczne i efektywne źródło ciepła
Piec kaflowy w nowym domu? Pomysły na nowoczesne piece kaflowe
Zmiana starego ogrzewania na pompę ciepła – kiedy się opłaca?
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?