Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Planujesz montaż WC podtynkowego? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania

Artykuł sponsorowany

WC podtynkowe to świetny sposób na wyposażenie pomieszczenia sanitarnego. Ich minimalistyczny wygląd pozwala nadać łazience niezwykle estetycznego wyglądu, a także ułatwia utrzymanie wnętrza w nienagannej czystości. Jednak podobnie jak w przypadku każdego rozwiązania technicznego, WC podtynkowe nie jest pozbawione pewnych wad. Dlatego też warto zapoznać się ze wszystkimi mocnymi oraz słabymi stronami, a następnie podjąć w pełni świadomą decyzję.

Planujesz montaż WC podtynkowego? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania
Planujesz montaż WC podtynkowego? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania
Leroy Merlin

Co to jest WC podtynkowe?

Zestawy podtynkowe do WC (znane również jako Geberit) to specjalny rodzaj toalety montowany na stalowej ramie. Rama ta na stałe przytwierdzona jest zarówno do powierzchni podłogi, jak i do jednej ze ścian łazienki. Taka konstrukcja zapewnia stabilny i odporny na obciążenia mechaniczne „fundament”, do którego mocowany jest rezerwuar wody, spłuczka oraz wszystkie inne części instalacyjne.

Po prawidłowym wypoziomowaniu oraz zakotwieniu ramy montuje się do niej wszystkie niezbędne elementy. Tak wykonany stelaż jest następnie zabudowywany przy pomocy odpornych na działanie wilgoci płyt gipsowo-kartonowych. Ich wierzchnia warstwa może być później otynkowana lub pokryta ozdobnymi płytkami ceramicznymi.

Gotowy system WC podtynkowego jest niemal całkowicie niewidzialny. Jedyne co wystaje ze ściany to sama muszla klozetowa oraz włączniki mechanizmu spustowego. Dzięki temu powierzchnia łazienki znacząco się powiększa, a także jest łatwiejsza w zachowaniu czystości. Geberit pozwala stworzyć minimalistyczne wnętrze, dzięki czemu doskonale wpasowuje się w nowoczesne trendy architektoniczne.

Zestawy podtynkowe do WC
Zestawy podtynkowe do WC
Leroy Merlin

Zalety montażu WC podtynkowego

Systemy WC podtynkowego stają się powoli standardem w projektowaniu pomieszczeń sanitarnych i coraz częściej wykorzystywane są w domowych łazienkach, jak i toaletach w budynkach użytku publicznego oraz w przestrzeniach przemysłowych. Jakie zatem zalety zapewniają zestawy podtynkowe do WC?

Estetyka i nowoczesność

Jednym z największych atutów toalety podtynkowej jest jej nowoczesny i schludny wygląd. Praktycznie wszystkie elementy (rezerwuar na wodę, rama nośna, węże oraz przewody odpływowe) są całkowicie ukryte w ścianie. Dzięki temu łazienka staje się dużo bardziej estetyczna. Zwiększa się też przestrzeń użytkowa pomieszczenia sanitarnego, co w szczególności docenią osoby mieszkające w kawalerkach oraz blokach wielorodzinnych.

Łatwość utrzymania czystości

Całkowicie ukryta konstrukcja stelaża WC podtynkowego minimalizuje liczbę zakamarków, w których może zbierać się kurz oraz brud. Znacząco ułatwia to utrzymanie pomieszczenia w czystości, sprawiając, że proces sprzątania przebiega niezwykle szybko i efektywnie.

Możliwość precyzyjnego dostosowania ilości spłukiwanej wody

Praktycznie wszystkie toalety podtynkowe posiadają zbiorniki wyposażone w możliwość regulowania objętości spuszczanej wody. Umożliwia to zmniejszenie wysokości rachunków za media, a także pomaga w dbaniu o środowisko naturalne.

Redukcja hałasu i pomoc w dbaniu o przyjemny zapach w łazience

Dzięki temu, że WC podtynkowe znajduje się we wnęce ściany lub zabudowy jego praca jest znacznie cichsza. Dźwięk wody tłumionej w przewodach osadzonych w przegrodzie pomieszczenia jest tłumiony niemal do zera i staje się praktycznie niesłyszalny. Jest to szczególnie ważne podczas korzystania z toalety w nocy, gdy chce się uniknąć generowania zbędnego hałasu i zakłócania spokoju reszty domowników.

Dobrej klasy WC podtynkowe mogą być też wyposażone w zintegrowane pojemniki na kostki zapachowe. Są one umieszczane w środku rezerwuaru, tym samym idealnie wysycają wodę składnikami zapachowymi oraz biobójczymi. Po wciśnięciu przycisku spłuczki, muszla jest równomiernie spłukiwana oraz dokładnie czyszczona.

Jednym z największych atutów toalety podtynkowej jest jej nowoczesny i schludny wygląd.
Jednym z największych atutów toalety podtynkowej jest jej nowoczesny i schludny wygląd.
Leroy Merlin

Wady montażu WC podtynkowego

WC podtynkowe, choć niewątpliwie przynoszą wiele korzyści, nie są rozwiązaniem idealnym dla każdego. Zatem, o czym należy wiedzieć przed ich montażem?

Koszty początkowe

Montaż WC podtynkowego, w porównaniu do tradycyjnej toalety, może być nieco bardziej kosztowny. Niezbędne jest zakupienie nie tylko samego sedesu, rezerwuaru oraz przewodów wodnych, lecz również stalowego stelaża.

Konieczne jest też wykonanie otworu w ścianie oraz zabudowanie go płytami gipsowo-kartonowymi i przyklejenie do nich kafelków lub otynkowanie. Warto jednak zauważyć, że wyższe koszty początkowe dość szybko zwrócą się wraz z upływem czasu.

Skomplikowany montaż

Montaż toalety podtynkowej wymaga nieco więcej pracy i umiejętności niż montaż tradycyjnego WC. Konieczne jest wykucie otworu w ścianie na ramię podtynkowe, precyzyjne ustawienie elementów i dokładne podłączenie przewodów hydraulicznych. Może to sprawić nieco problemu niedzielnym majsterkowiczom lub wiązać się z koniecznością zlecenia tego zadania wykwalifikowanemu hydraulikowi.

Konserwacja

Chociaż WC podtynkowe jest znacznie łatwiejsze w czyszczeniu to jego konserwacja może być bardziej skomplikowana w przypadku awarii, ponieważ dostęp do elementów ukrytych pod ścianą będzie utrudniony.

Montaż toalety podtynkowej wymaga nieco więcej pracy i umiejętności niż montaż tradycyjnego WC.
Montaż toalety podtynkowej wymaga nieco więcej pracy i umiejętności niż montaż tradycyjnego WC.
Leroy Merlin

WC podtynkowe to solidna decyzja

Montaż WC podtynkowego to wybór, którego raczej nikt nie będzie żałować. To rozwiązanie jest nie tylko wysoce estetyczne, lecz również ułatwia czyszczenie łazienki oraz zwiększa jej przestrzeń użytkową. Dzięki temu WC podtynkowe mogą być stosowane w mieszkaniach w blokach, domach jednorodzinnych, a także w przestrzeniach biurowych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Planujesz montaż WC podtynkowego? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania