Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płyta fundamentowa czy klasyczny fundament? Sprawdzamy!

Artykuł sponsorowany

Płyta fundamentowa to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane przy budowie domów. Inwestorzy coraz częściej rezygnują z klasycznych fundamentów ze względu na liczne zalety tego rozwiązania. Czym dokładnie jest płyta fundamentowa, jakie posiada zalety, a także i dlaczego jest bardziej opłacalna od tradycyjnych fundamentów? Odpowiadamy!

Płyta fundamentowa czy klasyczny fundament? Sprawdzamy!
Płyta fundamentowa czy klasyczny fundament? Sprawdzamy!
parati.com.pl

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to coraz chętniej wykorzystywana alternatywa dla tradycyjnych fundamentów. Ma ona postać płyty żelbetowej, która wykonana jest ze zbrojonego górą i dołem betonu. Swoją popularność zawdzięcza ona lepszą nośnością od klasycznych fundamentów, przez co pozwala w bardziej skuteczny sposób zabezpieczyć budynek przed nadmiernym osiadaniem.

Tego rodzaju rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w przypadku gruntów o niższej nośności. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do tradycyjnych ław fundamentowych płyta fundamentowa Parati nie wymaga posadowienia poniżej poziomu przemarzania gruntu. Przekłada się to na znaczne ograniczenie zakresu robót ziemnych, a co za tym idzie – skrócenia czasu i redukcji kosztów budowy.

Płyta fundamentowa – zalety

Osoby budujące dom coraz częściej sięgają po płytę fundamentową ze względu na liczne zalety z jej zastosowania. Przede wszystkim trzeba zauważyć, że krótki czas wykonywania płyty ma bezpośrednie przełożenie na przyspieszenie realizacji budowy. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie w przypadku nowoczesnych metod wznoszenia budynków jak np. domy prefabrykowane.

Wiele osób decyduje się na płytę fundamentową również ze względu na to, że znakomicie sprawdza się ona na gruntach o niskiej nośności. W jej przypadku obciążenie rozkładane jest także na zdecydowanie większą powierzchnię niż w przypadku klasycznych fundamentów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że płyta fundamentowa to również niższy koszt budowy.

Płyta fundamentowa czy klasyczny fundament – co warto wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Jeżeli weźmiemy pod uwagę czas pracy, to zdecydowanie warto postawić na płytę fundamentową, ponieważ jej stawianie zajmuje bardzo mało czasu. Oprócz tego płyta fundamentowa znacznie lepiej izoluje budynek od zimnego podłoża, a także od razu stanowi betonową podłogę parteru.

Dużo kontrowersji wzbudza cena obu rozwiązań. Tradycyjne fundamenty są tańsze same w sobie, ponieważ do ich wykonania potrzebne jest mniej materiałów. Biorąc jednak pod uwagę, że płyta fundamentowa jest wykonywana szybciej niż klasyczny fundament, spadają koszty robocizny i ta cena mniej więcej się równoważy lub nawet jest niższa. Na ogół większe korzyści są ze zdecydowania się na płytę fundamentową.

    Więcej o:

Skomentuj:

Płyta fundamentowa czy klasyczny fundament? Sprawdzamy!