Płytki i ogrzewanie podłogowe - idealna para
Coraz częściej w naszych mieszkaniach pojawia się ogrzewania podłogowe. To praktyczny sposób na zapewnienie komfortowej temperatury we wnętrzach zimą. Wybierając posadzkę na ciepłą podłogę należy sprawdzić specyfikację danego materiału, aby w maksymalny sposób wykorzystać potencjał podłogówki.
Wybierając wykończenie ciepłej podłogi mamy wiele opcji, warto jednak postawić na taką, która zagwarantuje nam najlepsze przewodzenie ciepła, co bezpośrednio przełoży się na nasze finanse. Na ogrzewaniu podłogowym możemy ułożyć wiele materiałów takich jak kamień, gres, beton, a nawet wykładzinę. Jednak zdecydowanie optymalnym wyborem są płytki, które – dostępne cenowo – z podłogówką stworzą idealne połączenie.
Ogrzewanie podłogowe
Podłogówka jest ekonomicznym sposobem na ogrzewanie mieszkania. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zabieramy miejsca grzejnikami, więc cała przestrzeń jest do naszej dyspozycji. Kolejnymi argumentami, przemawiającymi za podłogówką, są równomierne nagrzewanie pomieszczeń oraz zminimalizowanie unoszącego się w powietrze kurzu, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. W budynkach wielorodzinnych zazwyczaj nie znajdziemy ogrzewania wodnego (które najczęściej jest stosowane w domach jednorodzinnych), a jedyne, na co zazwyczaj możemy sobie pozwolić, to ogrzewanie elektryczne.
Najlepszy wybór
W przypadku ogrzewania podłogowego optymalnym wyborem jest zakup gresu lub terakoty. Płytki bowiem mają przewodnictwo cieplne na najwyższym poziomie, a gdy zdarzy się duża zmiana temperatury, zarówno gres, jak i terakota nie odkształcą się. Płytki charakteryzuje niezwykle długie utrzymywanie ciepła. Ich wybór to rozwiązanie zarówno ekologiczne i energooszczędne.
Płytki gresowe doskonale przewodzą ciepło, zapewniając maksymalny komfort grzewczy, jaki można uzyskać przy ogrzewaniu podłogowym.
Zalety płytek
Doskonałe przewodzenie ciepła to nie jedyna z zalet gresu. Płytki gresowe przede wszystkim są niezwykle trwałym i wytrzymałym materiałem. Nie bez powodu są porównywane do niezniszczalnego granitu – znakomicie znoszą duże obciążenia i są odporne na ścieranie. W porównaniu z panelami podłogowymi czy podłogą drewnianą wypadają świetnie, ponieważ są najmniej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Ponadto w przypadku gresu nie musimy martwić się o wilgoć, co umożliwia zastosowanie tego materiału również w kuchni czy łazience. Gres jest też tworzywem mrozoodpornym, co sprawia, że jest doskonałym rozwiązaniem na taras czy balkon.
Ogromnym plusem płytek jest również łatwość w utrzymaniu czystości. Płytki gresowe charakteryzują się dużą odpornością na działanie środków chemicznych i nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji. Jedynie w przypadku gresu polerowanego musimy pamiętać o impregnacji, która zabezpieczy płytki przed trwałymi zabrudzeniami oraz poprawi właściwości tego materiału.
Bogate wzornictwo
Jedną z ważnych zalet płytek jest ich różnorodność. Gres podłogowy nie stawia praktycznie żadnych ograniczeń wizualnych. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji możemy znaleźć na rynku płytki gresowe w każdym kolorze, wzorze czy dowolnej imitacji. Możemy również wybierać wśród płytek o klasycznym formacie oraz różnego typu kształtach i rozmiarach.
Płytki to niekończąca się liczba możliwości wzorniczych, wśród których z pewnością znajdziemy odpowiedni wzór dla siebie.
Dla wielu z nas panele podłogowe czy prawdziwe drewniane deski są niezastąpionym elementem wykończeniowym. Nie wszędzie się jednak sprawdzają, szczególnie w łazience. Tego typu podłoga nie jest w stanie w maksymalny sposób wykorzystać potencjału ogrzewania podłogowego, w takim samym stopniu jak płytki. Rozwiązaniem może być gres drewnopodobny. Płytki imitujące drewno charakteryzują się tymi samymi cechami fizycznymi co klasyczne płytki. Drewnopodobne do perfekcji oddają wzornictwo prawdziwego drewna. Dzisiejsza technologia pozwala na zdumiewające odwzorowanie charakterystycznych cech drewnianych podłóg na płytkach gresowych. Gres drewnopodobny ciężko odróżnić gołym okiem od klasycznych drewnianych podłóg.
Parkiet i panele na ogrzewaniu
Z powodu słabej przewodności cieplnej drewna na ogrzewaniu podłogowym stosuje się najczęściej panele podłogowe, które są cieńsze niż parkiet układane jako podłoga pływająca. Na ogrzewaniu podłogowym sprawdzają się panele winylowe. Winyl stwarza bardzo niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie działa efektywnie.
- Więcej o: