Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płytki podłogowe – na jakie parametry warto zwracać uwagę?

sponsorowany

Olbrzymi wybór płytek podłogowych obejmuje nie tylko wzornictwo. Składają się bowiem na niego także parametry poszczególnych produktów, które mają wpływ zarówno na ich użytkowanie, jak i sposób oraz miejsce montażu. Na jakie parametry płytek warto zatem zwracać uwagę przy ich zakupie i o czym one nam mówią?

Płytka podłogowa corten
Płytka podłogowa corten
Devagroup

Płytki podłogowe - klasa ścieralności

Jednym z niezwykle istotnych parametrów, jakim odznaczają się płytki podłogowe, jest klasa ścieralności. To właśnie ta właściwość płytek mówi o ich wytrzymałości na codzienne użytkowanie. Im klasa ścieralności jest wyższa, tym wytrzymałość na ścieranie się płytek jest większa, a tym samym ich powierzchnia jest wytrzymalsza. Producenci mogą korzystać z dwóch różnych klasyfikacji, określających klasę ścieralności. Są nimi:

·         klasa ścieralności Mosha - skala od 1 do 10

·         klasa ścieralności PEI - skala od 1/I do 5/V

Płytkami, w których określona jest skala ścieralności w kwalifikacji PEI, są np. płytki podłogowe  Ceramika Limone Grey Mat, gdzie skala ścieralności wynosi PEI 4, co jest równoznaczne z tym, że mamy do czynienia z produktem wytrzymałym, który spokojnie można układać w miejscu narażonym na duży ruch. Także płytki Cerrad Laroya Beige posiadają identyczną klasę ścieralności określoną w klasyfikacji PEI. Warto nadmienić, że z tego typu oznaczeń ścieralności korzysta także Paradyż. Inny znany producent płytek Tubądzin również określa klasę ścieralności w skali PEI.

Batista dust
Batista dust
Devagroup

Mrozoodporność - płytki podłogowe w zastosowaniu zewnętrznym

Wybierając płytki podłogowe zewnętrzne, warto również dokładnie sprawdzić w specyfikacji produktu, czy są one mrozoodporne. W innym przypadku, płytki układane na zewnątrz w polskim klimacie, ulegną szybkiemu zniszczeniu. Płytki mrozoodporne są zabezpieczone przed wchłanianiem wody, co w sytuacji spadku temperatury, doprowadziłoby do popękania i rozsadzenia płytek od wewnątrz.

Płytki mrozoodporne, takie jak np. płytki podłogowe Torano White Lappato Tubądzin czy Track Grafit Paradyż Classic, odznaczają się niską nasiąkliwością, dzięki czemu można je spokojnie stosować na zewnątrz. Przy czym płytki zewnętrzne powinny także odznaczać się właściwościami antypoślizgowymi, które oznaczane są poprzez symbol R. Płytki antypoślizgowe to produkty o oznaczeniach od R9 do R13.

Płytki podłogowe rektyfikowane - co to znaczy?

Innym parametrem, który także warto wziąć pod uwagę, jest sposób wykończenia krawędzi płytek, co wpływa na sposób ich montażu. Jeśli chcemy, aby fugi pomiędzy płytkami były tak cienkie, że prawie niewidoczne, doskonałym produktem będą płytki podłogowe rektyfikowane. Tego typu płytki posiadają bowiem odpowiednio ścięte krawędzie.

Dlatego niekiedy montaż takich płytek określa się jako bezfugowy, jednak producenci nie zalecają ścisłego przylegania płytek do siebie. Wystarczy jednak pozostawić minimalny pasek fugina 1-6 mm, który z większej odległości jest prawie niewidoczny. Szczególnie efektownie wygląda to przy nieco większych formatach płytek. Montaż płytek z wąskimi fugami jest również bardzo praktyczny, ponieważ znacznie ułatwia pielęgnacji podłóg i ścian.

    Więcej o:

Skomentuj:

Płytki podłogowe – na jakie parametry warto zwracać uwagę?