Podział mieszkania na strefy
Remont mieszkania to dobra okazja, aby wprowadzić do wnętrz modny design, ale także poprawić ich funkcjonalność, dlatego warto pamiętać o podziale przestrzeni na strefy. To świetne rozwiązanie szczególnie do małych mieszkań, ponieważ pomaga optymalne wykorzystać przestrzeń. Na co należy zwrócić uwagę przy dzieleniu wnętrz mieszkania na strefy?
Współcześnie, gdy życie pędzi, a tempo pracy i codziennych obowiązków stale wzrasta, ważne jest, aby nasze mieszkania były miejscami, gdzie możemy się zrelaksować, odpocząć, skupić na sobie, ale także spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Aby osiągnąć ten cel, kluczowym elementem jest odpowiednie zaplanowanie posiadanej przestrzeni. Jednym ze sprawdzonych sposobów podział na strefy.
Czym jest podział mieszkania na strefy?
Podział mieszkania na strefy polega na organizacji różnych części naszego domu pod kątem użyteczności i funkcji, tak aby każda z nich służyła w określonym celu. Zamiast mieć jedno duże, ogólne pomieszczenie, dzielimy przestrzeń na konkretne obszary (czasem dosłownie, czasem umownie), odpowiednie dla różnych aktywności, bądź wypoczynku. To podejście ma na celu poprawienie funkcjonalności mieszkania, zapewnienie większej wygody oraz lepszej organizacji codziennych czynności.
Kluczowe strefy w domu
- Strefa dzienna. W skład tej strefy wchodzą salon, jadalnia i ewentualnie kuchnia. Jest to miejsce, gdzie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, oglądamy telewizję, czytamy książki czy przyjmujemy gości. Ważne jest, aby meble w tej strefie były funkcjonalne, wygodne i stworzone w taki sposób, aby zachęcać do spędzania czasu w gronie bliskich. W aranżacji tego miejsca kładziemy nacisk również na względy estetyczne, ponieważ jest to reprezentacyjna mieszkania.
- Strefa nocna. Ta strefa obejmuje sypialnie i ewentualnie prywatne łazienki. Powinna być zaprojektowana tak, aby sprzyjać spokojnemu wypoczynkowi i regeneracji sił po dniu pełnym aktywności. Dobrze jest zadbać o odpowiednie oświetlenie, wygodne łóżka oraz stonowane kolory, które sprzyjają relaksowi. Warto też rozplanować pomieszczenia w mieszkaniu w taki sposób, aby strefa nocna była wyraźnie oddzielona od dziennej.
- Strefa pracy. Obecnie coraz więcej osób pracuje zdalnie z domu, dlatego ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń do pracy. Może to być osobny gabinet, ale również niewielki kącik w salonie lub sypialni. Bez względu na umiejscowienie strefa ta ma sprzyjać skupieniu i wydajności.
- Strefa relaksu. W tej strefie możemy stworzyć przytulny kącik do czytania, medytacji lub po prostu odpoczynku z rodziną. To miejsce, gdzie możemy się zrelaksować, zapomnieć o codziennych zmartwieniach i zatopić w swoich pasjach.
- Strefa gospodarcza. Niezależnie od tego, czy mamy dużą pralnię czy tylko niewielką spiżarnię, warto zadbać o odpowiednią organizację tej strefy. Dzięki temu unikniemy chaosu i ułatwimy sobie codzienne czynności domowe.
Zalety podziału mieszkania na strefy
Podział mieszkania na strefy przynosi wiele korzyści:
- Funkcjonalność. Dzięki odpowiedniemu podziałowi przestrzeni możemy znacznie poprawić walory użytkowe mieszkania, co ułatwia wykonywanie codziennych czynności.
- Organizacja. Strefy pozwalają na lepszą organizację mieszkania i zachowanie porządku.
- Intymność. Dzięki wydzielonym strefom możemy zapewnić sobie i innym domownikom nieco więcej prywatności.
- Tworzenie nastroju. Odpowiednie zaaranżowanie poszczególnych stref pozwala na tworzenie przyjemnego nastroju w danym pomieszczeniu.
- Efektywność. Jeśli mamy wyraźnie wydzielone strefy do pracy, odpoczynku i relaksu, możemy łatwiej skupić się na poszczególnych czynnościach w danym momencie.
Szklane drzwi przesuwne w aranżacji
Coraz częściej w polskich mieszkaniach można zauważyć interesujące rozwiązanie w formie przesuwnych drzwi szklanych. Dostępne na rynku modele cechuje różnorodny design, dzięki czemu idealnie pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Szkło prezentuje się niezwykle stylowo, umożliwiając swobodny przepływ światła przez pomieszczenia i doskonale harmonizuje z różnymi kolorami wystroju.
Zastosowanie szklanych drzwi oferuje możliwość wyboru - sąsiednie pomieszczenia mogą połączyć się w jedną przestrzeń, co zadowoli entuzjastów otwartych wnętrz. Zamykając drzwi, jadalnia może zostać odseparowana od kuchni, a salon od zaaranżowanej na potrzeby home office przestrzeni. Szklane drzwi zapewniają też pewien rodzaj intymności - każdy może się w razie potrzeby w dowolnym momencie odizolować od domowego zgiełku. Wbrew pozorom montaż szklanych drzwi przesuwnych nie musi być trudny. Wiele dostępnych na rynku modeli działa z wykorzystaniem prowadnic umieszczonych na ścianie.
Oświetlenie podkreślające podział na strefy
Każda strefa mieszkania ma swoje indywidualne zadania do spełnienia - kluczową rolę odgrywa tutaj oświetlenie. Oprócz głównych źródeł światła warto zastosować oświetlenie punktowe, zwane również strefowym, które precyzyjnie podkreśla poszczególne obszary i ułatwia funkcjonowanie domownikom w mieszkaniu.
Stół, na którym znajduje się lampa sufitowa lub wisząca, może pełnić funkcję strefy jadalnianej, nawet jeśli nie jest oddzielony ścianami od kuchni lub salonu. Biurko wyposażone w odpowiednio umiejscowioną lampę LED o chłodnej temperaturze barwowej, działające w odległości około 30 cm nad blatem, może służyć jako praktyczne miejsce do pracy. Salon z punktowym oświetleniem, które można przyciemnić (a które posiada ciepłą temperaturę barwową), zapewnia doskonały relaks i przyjemne przygotowanie do snu w późnych wieczornych godzinach, nawet jeśli jest połączony z kuchnią w jednym pomieszczeniu. Dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy można stworzyć garderobę w mieszkaniu, wystarczy wykorzystać pojemną szafę z funkcjonalnym oświetleniem meblowym, na przykład w postaci elastycznych taśm LED o niewielkich rozmiarach, których kształt można dowolnie formować.
Barwy przewodnie we wnętrzach
Każda strefa powinna mieć swoje dominujące barwy. Nie jest konieczne używanie jaskrawych kolorów – w większym pomieszczeniu, takim jak salon z kuchnią, takie podejście przekracza granice eklektyzmu i może być nieprzyjemne dla oka. Zmienność kolorów w poszczególnych strefach można łatwo osiągnąć dzięki dodatkom i dekoracjom – poduszką, narzutami, świeczkami czy nawet przedmiotami codziennego użytku. Pamiętajmy jednak, aby na niewielkiej przestrzeni ograniczyć paletę kolorów, inaczej optycznie zmniejszymy wnętrze.
- Więcej o:
- trendy 2024
- trendy 2025
Bestsellery łazienkowe 2024 – eksperci polecają
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka
Kolor żółty - dotyk słońca we wnętrzach
Trendy kuchenne 2024/2025
Dom biofilny: rozwiązania dla lepszego samopoczucia
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu