Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podział mieszkania na strefy – podpowiadamy, jak zrobić to dobrze

artykuł zewnętrzny

Planujesz remont mieszkania? To nie tylko doskonała okazja, aby wprowadzić do domu odświeżony design, ale także poprawić jego funkcjonalność. Jedną z ciekawszych i coraz bardziej popularnych koncepcji stanowi podział domu na strefy. Z tego rozwiązania chętnie korzystają właściciele małych mieszkań, ponieważ zapewnia ono optymalne wykorzystanie przestrzeni, również większe lokum wiele zyska na zastosowaniu tej metody. O czym pamiętać przy wprowadzaniu podziału na strefy? Jaką rolę może w nim odegrać nowoczesne oświetlenie Philips?

Podział mieszkania na strefy – podpowiadamy, jak zrobić to dobrze
Podział mieszkania na strefy – podpowiadamy, jak zrobić to dobrze
Philips
Advertisement

Duże szklane drzwi przesuwne

W polskich mieszkaniach coraz częściej można spotkać ciekawe rozwiązanie w postaci szklanych drzwi przesuwnych. Modele obecnie dostępne na rynku charakteryzują się bardzo zróżnicowanym designem, dzięki czemu pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Szkło prezentuje się naprawdę elegancko, zapewnia swobodny przepływ światła przez mieszkanie i wspaniale komponuje się z każdą kolorystyką.

Zastosowanie szklanych drzwi daje domownikom wybór – sąsiednie pomieszczenia mogą tworzyć jedną całość, co przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dużych przestrzeni. Jednak wystarczy zamknięcie drzwi, aby jadalnia oddzieliła się od kuchni albo salon od zaaranżowanej w mieszkaniu przestrzeni biurowej, jakże istotnej w dobie popularności home office. Szklane drzwi potrafią również zapewnić domownikom nieco więcej intymności – dzięki nim każdy może w odpowiednim momencie oddzielić się od pozostałej części domu. Warto wspomnieć, że montaż szklanych drzwi przesuwnych nie musi być skomplikowany. Wiele dostępnych na rynku modeli działa z wykorzystaniem prowadnic umieszczonych na ścianie.

Oświetlenie strefowe

Poszczególne strefy mieszkania mają do spełnienia swoje własne funkcje. Aby we wnętrzu panowała harmonia, podział na strefy musi być dostatecznie widoczny, co nie jest takie oczywiste, zwłaszcza po zmroku. W tym kontekście istotną rolę ma do odegrania oświetlenie. Oprócz głównych źródeł światła warto postawić na oświetlenie punktowe, zwane również strefowym, które dokładnie eksponuje poszczególne strefy i ułatwia domownikom funkcjonowanie w mieszkaniu. Bardzo szeroka oferta marki Philips pozwala z łatwością znaleźć odpowiednie źródła światła do każdej ze stref.

Stół, nad którym znajduje się sufitowa bądź wisząca lampa, staje się w ramach podziału na strefy jadalnią, nawet jeśli od kuchni lub salonu nie oddzielają go ściany. Domowe biurko służące do pracy za sprawą lampy LED o dość chłodnej temperaturze barwowej umieszczonej prawidłowo, czyli około 30 cm nad blatem, odgrywa rolę funkcjonalnego biura. Salon wyposażony w punktowe źródła światła z możliwością przyciemniania i ciepłą temperaturą barwową zapewnia wspaniały wypoczynek i przygotowanie do snu w późniejszych godzinach wieczornych – nie ma wówczas znaczenia, że de facto stanowi wraz z kuchnią jedno pomieszczenie. Sprawny podział na strefy pozwala stworzyć w mieszkaniu garderobę – wystarczy pojemna szafa z funkcjonalnym oświetleniem meblowym, na przykład w formie taśm LED, które mają niewielkie rozmiary i można je dowolnie modelować pod względem kształtu.

Barwy przewodnie

Gdy ustalisz już, jakie strefy przydadzą się w twoim mieszkaniu oraz w jaki sposób wydobyć ich najwyższą funkcjonalność, pamiętaj również o względach wizualnych. Warto zadbać o to, aby każda strefa mieszkania wyróżniała się również pod względem designu. W jaki sposób to osiągnąć? Poprzez kody kolorystyczne. Niech w każdej strefie obowiązują barwy przewodnie. Nie chodzi o to, by stosować jaskrawą kolorystykę – w obrębie dużego pomieszczenia, jak salon z kuchnią, takie rozwiązanie wykracza poza standardy eklektyzmu i zdecydowanie nie jest przyjemne dla oka. Zmienność kodów kolorystycznych w obrębie strefy zdecydowanie łatwiej osiągniesz dzięki dodatkom i dekoracjom – tapicerce, poduszkom, narzutom, świecom, a nawet przedmiotom codziennego użytku.

Podział mieszkania na strefy nie jest skomplikowanym zadaniem – tak naprawdę do jego osiągnięcia wystarczą przedstawione powyżej triki!

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Podział mieszkania na strefy – podpowiadamy, jak zrobić to dobrze