Połączenie tapety z farbą na ścianie
Przykuwający wzrok wzorzysty szlak nad łóżkiem, wielobarwna kompozycja na ścianie albo dyskretna rama okna. Tapety nie zawsze muszą występować w tradycyjnej roli. Oto kilka pomysłów na inne ich zastosowanie.
Połączenie tapety z farbą na ścianie - wzory i kolory
Papierowy patchwork. Z węższych i szerszych pasów tapet, najlepiej o różnych wzorach, ale zharmonizowanych kolorystycznie, układamy na ścianie kompozycję. Z odpowiednio przyciętych kawałków tapety można też zrobić dekorację o nieregularnym kształcie.
Zestawienie tapety z farbą na ścianie
Wtopiona w tło. Pas tej samej tapety naklejamy na drzwiczki szafki oraz na ścianę. Dzięki temu mebelek stanie się mniej widoczny. To również dobry, a przy tym prosty sposób na ukrycie śladów zniszczenia szafki i na idealne dopasowanie jej barwy do wystroju wnętrza.
Połączenie tapety z farbą na ścianie
Damsko-męskie. Dwa pasy tapety (jaśniejszej i ciemniejszej albo dobranej na zasadzie pozytyw-negatyw) przyklejamy za wezgłowiem łóżka i na suficie. Pasy tworzą rodzaj baldachimu, a jednocześnie żartobliwie wyznaczają podział na strefę damską i męską.
Połączenie tapety z farbą na ścianie
(Nie)martwa natura. Border przyklejamy wokół okna i we wnęce okiennej. Ujęty w ramę widok zza szyby tworzy oryginalny i często zmieniający się obraz.
W efektownej oprawie. Tapeta znakomicie sprawdza się również jako rama obrazu. Może być bardziej okazała od tradycyjnej, stanowiąc tym samym istotny element dekoracyjny. Pamiętajmy tylko, aby jej wzór dobrze komponował się z innymi motywami we wnętrzu.
Ramka z tapety - kro po kroku
Robimy ramkę. Materiały i narzędzia: zdjęcie lub obrazek oprawione w ramkę, kawałek tapety, karton klej do tapet, linijka ołówek, nożyk do papieru.
Na kartonie obrysowujemy boki ramki, dodajemy po parę centymetrów z każdej strony i wycinamy szablony.
Podkładamy tapetę pod szablony i wycinamy paski na cztery boki ramki, starając się, by były idealnie równe.
Kwadraciki, które znajdą się w narożnikach ramki, wycinamy po skosie - również za pomocą szablonu.
W zaznaczone ołówkiem miejsce na ścianie wklejamy wycięte elementy. W środek wbijamy haczyk i wieszamy obrazek.
Wzory tapet i zastosowanie farby w aranżacji wnętrz - inspiracje
Ciekawy efekt we wnętrzu da położenie tapety na jednej ścianie lub do połowy ściany. Pamiętajmy, aby dobrać kolor ścian do palety, w jakiej utrzymana jest tapeta - lub odwrotnie - dobrać tapetę do koloru ścian. Wszystko zależy od tego, który rodzaj wykończenia był pierwszy - lub którego nie chcemy zmieniać.
Inny, nie mniej interesujący efekt, uzyskamy poprzez nałożenie tapety na ścianę we wnęce. Warto zwrócić uwagę na tapety z modnym od kilku lat motywem roślinnym.
Łącząc tapetę i malowanie ścian w aranżacji wnętrza, możemy umieścić tę pierwszą na ramie, aby prezentowała się jak obraz. W celu stworzenia oryginalnej kompozycji można warto postawić na połączenie kilku ram w różnych rozmiarach - i powiesić je na ścianę lub ustawić na podłodze/komodzie.
Malowanie ścian czy wykorzystanie tapety? A może inny materiał? Zobacz:
- Więcej o:
Masa solna - przepis, jak zrobić? Co można zrobić z masy solnej?
Zestaw do robienia na drutach
Pisanki - wzory. Nowe sposoby na dekoracje jajek na Wielkanoc
Jak zrobić kartkę wielkanocną? Krok po kroku
Ozdoby wielkanocne z papieru
Wianek wielkanocny na drzwi - jak zrobić? DIY
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione - najciekawsze pomysły
Zając wielkanocny: zrób to sam