Co na ścianę? Tapeta, cegły, płytki, a może drewno? Pomysł na ściany w salonie
Kiedy planujemy remont mieszkania lub domu, jednym z nurtujących pytań staje się "co na ścianę?" Najczęściej sięgamy po farby, ale to nie jedyny sposób na odmianę. Jakie materiały warto wziąć pod uwagę, aby stworzyć ciekawą aranżację wnętrza? Co na ścianę - motyw dekoracyjny w postaci tapety, trójwymiarowe puzzle czy tkanina?
Jeszcze nie tak dawno większość z nas nakładała na ściany tylko farby. Trendy we wnętrzach jednak zmieniają się – choć nie tak szybko jak w modzie. Już od kilku sezonów niezmiennie na topie jest beton, cegły, tkaniny, ale oprócz nich są także inne materiały, dzięki którym można stworzyć wyjątkową, przytulną przestrzeń. Nie bez znaczenia jest wzór, motyw, deseń. Ich powtarzalność porządkuje przestrzeń. Ważne jest przy tym, by użyć materiałów dobrej jakości, dzięki którym wnętrza będą oszczędne w formie, ale efektowne.
Inspirujący Błękit: kolor roku 2022 według marki Dulux >>
Ściany w salonie. 12 pomysłów na modną dekorację ściany w salonie >>
Plakaty: modna dekoracja ścienna. Jakie plakaty wybrać do salonu, kuchni i sypialni? >>
Okładziny na ściany. Jakie okładziny ścienne są modne? >>
Co na ścianę? Ponadczasowa ceramika w aranżacji
Niby nie jest to nowy materiał, a jednak potrafi zaskoczyć efektem. Właściwie wystarczyłby kolor – najmodniejszy obecnie granat lub zieleń, ale producenci nie ułatwiają nam wyboru, kusząc imitacjami i fakturami. W kolekcjach dominuje marmur w wersji mikro i makro. Na topie są subtelne mozaiki z efektem marmuru i wielkie spieki, których jedną płytą możemy pokryć niemal całą ścianę lub podłogę. Płytki strukturalne to często element wykorzystywany jako wstawka, dodatek do płytek bazowych. Jednak ten sposób wykończenia cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem i coraz częściej w aranżacjach płytki teksturowane wykorzystuje się jako wiodące.
Płytki ceramiczne w różnych stylach i rozmiarach >>
Mozaika znów modna - małe płytki powracają >>
Co na ścianę? Drewniany motyw
Ten materiał spod naszych stóp ponownie powędrował na ściany i sufity. Przyjmuje najróżniejsze formy: desek, okładzin, paneli, płytek. Cel jest jeden – nadanie pomieszczeniu ciepłego, przytulnego charakteru. Najbardziej pożądane jest drewno w tradycyjnym wydaniu. Nieprzebrane bogactwo barw, faktur, rysunków, ułożenia słojów, tak charakterystyczne dla drewna konkretnych gatunków, a także niemal nieograniczone możliwości sposobów jego stosowania – pozwala na tworzenie oryginalnych, praktycznych realizacji. Jednak naturalne drewno potrzebuje specjalnej pielęgnacji i nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Alternatywą są nowoczesne rozwiązania, które doskonale odwzorowują barwę i rysunek naturalnego surowca. Panele i płytki są odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenie.
Lamele - hit dekoracji ściennych ostatnich sezonów >>
Fornir: sztuka zdobienia mebli. Wszystko o fornirze >>
Co na ścianę? Betonowa szarość
Coraz więcej osób dostrzega surowe piękno betonu i chce go mieć na swoich ścianach. Nic w tym dziwnego. To idealne tło do mebli i dodatków w stylu industrialnym. Jasne, proste meble i oświetlenie nawiązujące swoją stylistyką do lamp fabrycznych, doskonale skomponują się z betonową powierzchnią. Efekt betonu na ścianach można osiągnąć na różne sposoby. Najłatwiej – montując do ściany płyty z betonu architektonicznego, pokrywając jej powierzchnię tynkiem imitującym beton albo farbą strukturalną. Dzięki uniwersalnej formie i coraz szerszej palecie szarości każdy może dobrać odpowiedni efekt według uznania.
Beton na ścianie >>
Beton architektoniczny we wnętrzach >>
Elastyczny beton architektoniczny >>
Trendy 2021. Płytki betonowe frez >>
Co na ścianę? Miękkość tkanin
Po długim okresie panowania minimalizmu we wnętrzach pojawiły się tapicerowane panele ścienne. Są ciekawym materiałem wykorzystywanym w aranżacji. Dają wrażenie przytulności, ciepła i miękkości. Nie tylko moda czy względy estetyczne przemawiają za tym rozwiązaniem. Dzięki niemu możemy uzyskać lepszą izolację akustyczną w domu. To, jak ostatecznie będzie wyglądała ściana wykończona panelami tapicerowanymi, zależy tylko od nas. Możemy kupić gotowe albo zamówić, wybierając kształt paneli oraz kolor i rodzaj tkaniny.
Panele tapicerowane - miękka alternatywa w dekoracji ścian >>
Co na ścianę? Wyrafinowany kamień
Kamień nie wychodzi z mody. Jest kojarzony z luksusowymi wnętrzami, elegancją i wyrafinowanym stylem. Zawsze będzie ponadczasowym dopełnieniem wnętrza. Przede wszystkim wybór kamienia powinien być determinowany miejscem jego zastosowania. Dodatkowo przy ostatecznej decyzji dobrze jest go potraktować jak na element przemyślanej układanki. Kolorystyka i wzór kamienia ma bardzo duże znaczenie dla całości wnętrza. Jest to szczególnie ważne, jeśli kamień ma być ułożony w już urządzonym mieszkaniu. Tylko wtedy „odnajdzie” się w dotychczas narzuconym stylu.
Co na ścianę? Konglomeraty
To godna rozważenia alternatywa dla ceramiki i kamienia. Konglomerat kwarcowy powstaje, gdy zmielony kamień kwarcowy połączy się z żywicą i zostanie uformowany do wybranego kształtu. Płyty na ścianę z konglomeratu zawierają około 95% naturalnego surowca, a dodatkowo mają właściwości, których nie ma sam kamień naturalny. Są solidne i wytrzymałe, o gładkiej lub chropowatej fakturze. Dzięki dodaniu barwników powstają różne kolory i efekty.
Nowe konglomeraty kwarcowe od Cosentino >>
Co na ścianę? Rysunek na tapecie
Odklejające się rogi, przetarcia i banalne wzory... W czasach PRL-u tapety raczej nie zachwycały, ale były jedyną alternatywą dla farby. Później nastała jeszcze moda na fototapety, która jednak długo się nie utrzymała. Dziś tapety nie wychodzą z mody. Technologia pozwala na drukowanie na nich dowolnych wzorów w dowolnych formatach. Do odważnych aranżacji najlepiej wybrać tapety wielkoformatowe przypominające obrazy albo zdobione motywami roślinnymi, geometrycznymi lub w stylu art deco. W naturalnych i minimalistycznych wnętrzach dobrze sprawdzą się tapety w neutralnych kolorach lub z efektem ombre.
Wzorów i kolorów tapet jest bez liku. Powracająca popularność tej okładziny sprawia, że producenci wręcz prześcigają się w premierach nowych kolekcji – niektóre to prawdziwe dzieła sztuki.
Tapeta do łazienki: wodoodporna dekoracja ściany >>
Tapety na ścianę: jak dobrać tapetę do wnętrza? >>
Tapety z kolekcji Arte - sztuka na wyciągnięcie ręki >>
Co na ścianę? Czerwona cegła
Ceglane ściany w salonie przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Jest synonimem trwałości i prestiżu, a ręczne formowanie i charakterystyczny czerwony odcień nadany przez dawny sposób wypalania dają ponadczasowy efekt, który nigdy nie wyjdzie z mody. Ceglane ściany najłatwiej mieć, odsłaniając ceglany mur. Jeśli ściany są betonowe, można je obłożyć ceglanymi płytkami.
Cegła we wnętrzach >>
Ceglana okładzina ścian - hit polskich wnętrz >>
Co na ścianę? Trójwymiarowe puzzle
Panele 3D są wykonane z naturalnego gipsu bardzo wysokiej jakości – są ognioodporne, nie zawierają związków mineralnych i substancji lotnych, są więc stworzone do kuchennych pomieszczeń. Ponadto cechuje je odporność na uszkodzenia. Dodatkowo ocieplają one pomieszczenie oraz je wyciszają. Wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat, optycznie je powiększając i dodając intrygującej głębi. Są również bardzo proste w ułożeniu.
Panele 3D. W sam raz na ściany >>
Trend: Ściany z efektem 3D >>
Jak zamontować panele ścienne [KROK PO KROKU] >>
- Więcej o:
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach
Color drenching - czym jest i jak zastosować ten zabieg w aranżacji wnętrz?