Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polskie projektantki stworzyły biżuterię, która łagodzi ból

red.

Coraz więcej kobiet skarży się na dolegliwości wywołane pracą manualną. Remedium na ich problemy może stać się MIKO+ - biżuteria z funkcją terapeutyczną, która uśmierza ból dłoni i nadgarstka.

Zespół zwężającego się kanału nadgarstka jest obecnie jedną z najczęściej spotykanych chorób. Objawia się ona obniżeniem sprawności pracy rąk, uczuciem drętwienia w trzech palcach czy promieniowaniem bólu do innych części ciała, m.in. do barku. Tych wszystkich dolegliwości można się pozbyć, i to w bardzo atrakcyjnej formie, dzięki biżuterii łagodzącej ból o nazwie MIKO+. Za projektem stoją Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska, absolwentki School of Form, które opracowały go w ramach swojej pracy dyplomowej.

Piękna i zdrowa

MIKO+ to siedem obiektów biżuteryjnych wykonanych tradycyjną techniką złotniczą z mosiądzu złoconego na różowo oraz z kompozytu mineralno-akrylowego. Efektowna i oryginalna w wyglądzie biżuteria nie zdradza swojej terapeutycznej funkcji. Każdy element serii pełni trochę inną. Trzy pierścionki (dwa z ruchomymi elementami) przeznaczone są do rozmasowywania mięśni dłoni. Dwie bransoletki mają łagodzić objawy zespołu zwężającego się kanału nadgarstka. Jedna z nich masuje konkretny punkt we wnętrzu dłoni, druga działa na zasadzie ucisku. Kolejna bransoletka umożliwia usztywnienie i utrzymanie nadgarstka w jednej pozycji. Przeznaczona jest do noszenia w ostatniej fazie rekonwalescencji nadgarstka. Ostatni z elementów znacząco różni się od pozostałych, gdyż zapobiega bólom nadgarstka, a w dalszej konsekwencji schorzeniom w tym zespołowi zwężającego się kanału nadgarstka. Stworzony jest do pracy przy komputerze, podczas której bardzo często mięśnie dłoni pracują nierównomiernie.

Projekt konsultowany medycznie

Projekt MIKO+ przez cały okres powstawania wymagał specjalistycznych konsultacji z dziedziny fizjoterapii. Projektantki nawiązały współpracę z fizjoterapeutką, dr n. med. Martą Jokiel, co w efekcie zaowocowało powstaniem siedmiu obiektów. Współpraca pozwoliła na przełożenie ruchów jakie wykonuje fizjoterapeuta w czasie pracy z pacjentem na formalny język biżuterii.

Nie zastępujemy leczenia czy ortezy. Biżuteria to dodatkowa pomoc przy schorzeniach nadgarstka. Jej skuteczność została potwierdzona podczas diagnostyki EMG (elektromiografii) w Katedrze i Klinice Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

- mówią projektantki.

Biżuteria Polek już cieszy się dużym zainteresowaniem. Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska za MIKO+ otrzymały nagrodę główną Progress Prize na Global Grad Show w ramach Dubai Design Week. Obecnie pracują nad udoskonaleniem projektu i planują wprowadzić kolekcję na rynek.

    Więcej o:

Skomentuj:

Polskie projektantki stworzyły biżuterię, która łagodzi ból