Pompa ciepła – ogrzewanie domu za rozsądną cenę

sponsorowany

Budując nowy dom czy też decydując się na jego termomodernizację, często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Który będzie najbardziej efektywny, a przy tym nie zrujnuje naszego budżetu? Decyzja nie jest łatwa, zwłaszcza że na rynku znajdziemy liczne rozwiązania i metody dostarczania ciepła do domu, różniące się i sposobem montażu, i kosztami zakupu.

Pompa ciepła Neoheat EKO do ogrzewania, chłodzenia i grzania CWU
Pompa ciepła Neoheat EKO do ogrzewania, chłodzenia i grzania CWU
Iglotech

Jednak patrząc na rosnące ceny paliw, a także nowe wytyczne dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także możliwości uzyskania od państwa dofinansowania do „ekologicznych” źródeł energii, decyzja o wyborze ogrzewania powinna oscylować wokół pompy ciepła i ogrzewania gazem.

Pompa ciepła czy gaz?

Na początek powiedzmy o kilka słów o obu typach instalacji. Zarówno ogrzewanie pompą ciepła, jak i gazem jest bardzo wygodne, bo bezobsługowe oraz bezpieczne dla środowiska. Wystarczy jedynie uruchomić dane urządzenie i cieszyć się odpowiednią temperaturą w całym domu. Systemy te pracują „czysto” - nie generują żadnych odpadów stałych w postaci popiołu czy innych zanieczyszczeń związanych ze spalaniem np. węgla lub drewna. Poza tym pompa ciepła i gazowy kocioł kondensacyjny to nowoczesne urządzenia, które pracują bardzo cicho, ładnie wyglądają i są tanie w eksploatacji. Nie ma też potrzeby, aby wydzielać dla tych urządzeń osobne miejsce czy kotłownię w domu.

A mając zamontowany tradycyjny system ogrzewania z kotłem na paliwa stałe o tych udogodnieniach możemy zapomnieć. Po pierwsze, pomieszczenie, gdzie stoi kocioł trzeba regularnie sprzątać. Po drugie, kotły na paliwa stałe wymagają co jakiś czas uzupełniania paliwa, co wiąże się ze stratą czasu - średnio to około 1,5 godziny tygodniowo w zależności od rodzaju kotła i wielkości podajnika. Po trzecie wreszcie, wybór kotła na paliwa stałe musi być dobrze przemyślany – powinno być to urządzenie wysokiej jakości, łatwe w obsłudze i niezanieczyszczające środowiska naturalnego. 

Ogrzewanie – szacowane porównanie poświęconego czasu
Ogrzewanie – szacowane porównanie poświęconego czasu
Iglotech

Koszty zakupu i eksploatacji  

Wielu inwestorów stojących przed wyborem systemu ogrzewania domu skłania się ku instalacji gazowej. Ale należy pamiętać, że do kosztów inwestycyjnych tego rodzaju ogrzewania należy doliczyć budowę przyłącza gazowego. Zapłacimy za nie (wraz z projektem i usługami geodezyjnymi) od 5 tys. do nawet 9 tys. zł. Zatem koszt sumaryczny kotłowni gazowej wyniesie od 13 tys. do 20 tys. zł, wliczając w to cenę kotła.
            Jeśli nie ma możliwości poprowadzenia przyłącza, bo w pobliżu nie ma sieci gazowej, musimy kupić zbiornik na gaz płynny (to koszt około 8 tys. zł) bądź go wydzierżawić (wprawdzie jest to tańsza opcja, ale potem trzeba płacić z tytułu dzierżawy zbiornika - około 200 zł miesięcznie).  

            Montując pompę ciepła, musimy pamiętać, że choć początkowo nakłady inwestycyjne są rzeczywiście nieco wyższe, to jednak zwrócą nam się one po kilku latach eksploatacji urządzenia. Błędne przekonanie o gigantycznych wydatkach na zakup pompy wynika z braku wiedzy na temat tych urządzeń i nie rozróżniania pomp ciepła typu powietrze/woda od pomp ciepła gruntowych, których wysoki koszt związany jest z wykonaniem odpowiednich odwiertów i koniecznością wynajęcia koparki.
Uwaga! Na każdy z powyższych systemów grzewczych przysługuje dofinansowanie rządowe z Programu Czyste Powietrze (więcej o dofinansowaniu pomp ciepła poniżej).

            Niezwykle istotny dla całego procesu inwestycyjnego jest odpowiedni dobór pompy ciepła, ściśle związany z powierzchnią budynku, jego termoizolacją i rodzajem odbioru ciepła (ogrzewanie podłogowe/grzejniki/klimakonwektory). Przewymiarowanie instalacji podniesie koszty eksploatacyjne, z kolei zbyt niska wydajność może nie wystarczyć do ogrzania domu  lub doprowadzić do częstszego wspomagania systemu grzałkami elektrycznymi, co związane jest ze zwiększonymi rachunkami za energię elektryczną. Aby odpowiednio dobrać urządzenie do budynku, warto skorzystać z kalkulatora:

http://neoheat.pl/oferta/konfigurator-pomp-ciepla

Narzędzie to pozwoli również na obliczenie szacunkowych rocznych kosztów ogrzewania domu.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła znajduje się na zewnątrz.
Jednostka zewnętrzna pompy ciepła znajduje się na zewnątrz.
Iglotech

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Obecnie na rynku istnieje wiele modeli urządzeń, różniących się funkcjonalnością i wykorzystanymi w budowie komponentami. Pompa ciepła marki Neoheat zapewnia kompletne ogrzewanie domu bądź może wspomagać istniejący układ grzewczy, na przykład możemy z powodzeniem włączyć ją do instalacji ogrzewania podłogowego bądź grzejników i ustawić różne temperatury w każdym pomieszczeniu w domu. Pompa ciepła Neoheat może także służyć do podgrzewania wody użytkowej, nie generując przy tym nadmiernych wydatków za prąd - system do wytworzenia od 3 do 5 kW energii grzewczej wymaga zaledwie 1 kW energii elektrycznej. Co ważne, urządzenie posiada specjalną funkcję eliminowania groźnych dla człowieka bakterii legionella podnosząc temperaturę wody do 60°C za pomocą grzałek elektrycznych. Dzięki wykorzystaniu zaworu 4-drogowego, ten model pompy może również służyć jako urządzenie chłodzące w upalne dni, co oznacza, że jest alternatywą dla klimatyzatorów, których instalacja wymaga stworzenia dodatkowego układu kabli i przewodów.
            Kompaktowa konstrukcja pompy ciepła Neoheat sprawia, że urządzenie nie wymaga zagospodarowania specjalnego pomieszczenia (kotłowni). Pompę ciepła Neoheat cechuje bardzo cicha praca, a sterowanie nią odbywa się za pomocą wbudowanego intuicyjnego dużego wyświetlacza, dzięki któremu można zmienić ustawienia temperatury, rozplanować okres grzania/chłodzenia przy pomocy programatora tygodniowego, a także zmieniać tryby pracy (np. grzanie, chłodzenie, ciepła woda). Istnieje również możliwość sterowania pompą ciepła za pomocą smartfona bądź tabletu, również poza domem, dzięki synchronizacji urządzenia poprzez Wi-Fi.

Pompa ciepła. Dofinansowanie do montażu

Ekologiczne rozwiązanie, jakim jest montaż pompy ciepła uprawnia nas – inwestorów do ubiegania się o dofinansowanie tej inwestycji w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”.
            Wysokość dofinansowania zależy od kilku czynników, m.in. od wysokości dochodów beneficjentów. Zostali oni podzieleni na dwie grupy. Zarówno jedna, jak i druga może uzyskać dofinansowanie na ten sam cel: wymianę starego pieca, zakup i montaż pomp ciepła, docieplenie budynku i inne wymienione w regulaminie przedsięwzięcia. Szczegóły dofinansowania dostępne są na stronie Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Inwestorzy, których dochód nie przekracza 100 000 zł rocznie (liczony jest bez przeliczenia na członka gospodarstwa) mogą liczyć na dofinansowanie w maksymalnej wysokości 9 000 zł w przypadku zakupu pomp ciepła powietrze/woda. Beneficjenci z przysługującym dofinansowaniem o podwyższonym poziomie mogą liczyć na maksymalną kwotę dotacji nawet 18 000 zł dla zakupu pomp.

Więcej o programie „Czyste Powietrze” i nadchodzących zmianach na stronie:

https://neoheat.pl/strony/dofinansowanie

 

Pompa neoheat eko
Pompa neoheat eko
Iglotech

Pompa ciepła. Koszty eksploatacyjne

Eksploatacja pompy ciepła Neoheat jest korzystna również z uwagi na koszty użytkowania. Wysoka klasa efektywności energetycznej tych urządzeń pozwala na skuteczne ogrzewanie domu i wody użytkowej przy niskim zużyciu energii. Dodatkowo koszty można zmniejszyć nawet do 0 zł, dzięki zastosowaniu, np. paneli fotowoltaicznych, na montaż których również można starać się o środki z budżetu państwa.

            Rewolucyjne rozwiązania zastosowane w pompie ciepła Neoheat sprawiają, że jest ona coraz częściej wykorzystywana jako główne źródło ogrzewania w domach jednorodzinnych. Zmniejsza się również koszt zakupu tego urządzenia.

Na koniec warto podkreślić, iż pompa ciepła Neoheat została nagrodzona Liderem Instalacji w kategorii „Odnawialne Źródła Energii”. Organizatorzy docenili jej innowacyjność, energooszczędność i konstrukcję.

 

Skomentuj:

Pompa ciepła – ogrzewanie domu za rozsądną cenę