Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pompa ciepła wysokotemperaturowa - co to za sprzęt? Czy warto w niego zainwestować?

AI/red.

Podczas projektowania instalacji pompy ciepła czasami zachodzi konieczność doboru urządzenia z wysoką krzywą temperaturową, np. 60/45°C. Możliwość uzyskiwania wysokich temperatur zapewnia nam pompa ciepła wysokotemperaturowa.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła
Wysokotemperaturowa pompa ciepła
Fot. Shutterstock

Wysokotemperaturowa pompa ciepła - podstawowe informacje

Większość pomp ciepła jest w stanie pokryć różnicę temperatur między źródłem ciepła a zasilaniem grzewczym nie większą niż 60°C. Oznacza to, że przy temperaturze otoczenia -15°C maksymalna temperatura grzewcza nie przekracza 45°C. To nie wystarczy do podgrzania wody.

Możliwe jest wytwarzanie wody do temperatury 70°C przy temperaturze zewnętrznej -10°C, a praca pompy zagwarantowana jest do temperatury -20°C na zewnątrz przy zapewnieniu temperatury wody do 65°C.

Temperatura pary czynnika chłodniczego w sprężarce nie może przekroczyć 135°C. W przeciwnym razie olej dodany do obiegu czynnika chłodniczego zacznie się gotować. Może to doprowadzić do awarii sprężarki i uszkodzić pompę ciepła. Aby rozwiązać ten problem, przyjęto proste, ale jednocześnie bardzo skuteczne rozwiązanie. Do obiegu płynu roboczego dodano dodatkowy wymiennik ciepła i zawór rozprężny (EXV) zarządzając efektywnością energetyczną pompy ciepła.

Część czynnika chłodniczego (od 10 do 25%) za skraplaczem trafia do dodatkowego zaworu. W zaworze ciecz robocza jest rozprężana, a następnie podawana do dodatkowego wymiennika ciepła. Ten służy jako parownik dla tego czynnika chłodniczego. Następnie para o niskiej temperaturze jest wtryskiwana bezpośrednio do sprężarki. W tym celu sprężarka wysokotemperaturowej pompy ciepła jest wyposażona w inne wejście. Takie sprężarki nazywane są sprężarkami „EVI” (pośredni wtrysk pary). Proces ten zachodzi podczas sprężania odparowanego czynnika chłodniczego.

Do czego służy ten sprzęt?

Wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze są idealnym rozwiązaniem do budynków, w których mają być stosowane alternatywne, przyjazne dla środowiska źródła energii bez konieczności wymiany istniejących jednostek i grzejników. Wysokotemperaturowa pompa ciepła powietrze jest niewielkich rozmiarów, co wymaga niewielkiej przestrzeni montażowej. Wysokotemperaturowe pompy ciepła podgrzewają wodę do temperatury +80 stopni C, co wystarcza do pełnego ogrzania budynku z istniejącymi instalacjami centralnego ogrzewania.

System może być wyposażony w zbiornik wody użytkowej ze stali nierdzewnej o pojemności 200 lub 260 litrów. Zbiornik ten ma możliwość wydajnego podgrzania wody od +10 stopni C do +50 stopni C w zaledwie 60 minut. System może być również wyposażony w zbiornik buforowy ECH2O, co pozwala na oszczędność energii poprzez zastosowanie kolektorów słonecznych.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła posiada wysoką efektywność energetyczną. Wynika to z wykorzystania 65% energii odnawialnej i 35% energii elektrycznej do podgrzewania CWU. Zalety wysokotemperaturowej pompy ciepła:

  • Wydajność od 11 do 16 kW,
  • Kompaktowa konstrukcja,
  • Niskie koszty eksploatacji,
  • Automatyczny system odszraniania parownika,
  • Czas podgrzewania ciepłej wody użytkowej (taki sam, jak dla kotła),
  • Optymalny komfort cieplny w pomieszczeniach,
  • Wymaga minimalnej przestrzeni instalacji,
  • Możliwość podłączenia do istniejącej instalacji grzewczej,
  • Wbudowany system Smart Cascade (wyjątkowa oszczędność energii dostosowana do sezonu),
  • Technologia kaskadowa pozwalająca na podgrzanie wody do temperatury +80 stopni C bez konieczności stosowania dodatkowej grzałki elektrycznej.

Producenci przychodzą nam z pomocą i w ofercie coraz większej ilości firm pojawiają się wysokotemperaturowe pompy ciepła, które pozwalają na zasilanie instalacji do 65 stopni C, czyli z typowymi grzejnikami.

Czy wysokotemperaturową pompą ciepła można ogrzać dom?

Pompa ciepła jest przeznaczona do miejsc o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową, takich jak mieszkania czy lokale użytkowe. Jest to najlepszy dostępny na rynku system. Podgrzewa wodę do temperatury +75 stopni Celsjusza bez użycia grzałki elektrycznej. W rezultacie gwarantuje to niskie koszty eksploatacji, a zastosowana sprężarka inwerterowa dodatkowo ogranicza zużycie energii, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnej temperatury w pomieszczeniu. Taka pompa ciepła umożliwia zastosowanie systemu modułowego – tj. połączenie z jedną lub kilkoma jednostkami zewnętrznymi kilku jednostek wewnętrznych. Pompa ciepła dostępna jest również w wersji o dużej wydajności. Nadaje się do użytku m.in. w szkołach, budynkach użyteczności publicznej, hotelach, siłowniach itp.

Pompy ciepła to urządzenia dedykowane do współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli najczęściej jest to instalacja podłogowa lub inna płaszczyznowa (ścienna, sufitowa).

Ile kosztuje ogrzewanie domu tą pompą ciepła w sezonie grzewczym?

Najtańszy kilowat ciepła, pozyskiwany jest z pomp ciepła. Stosowane nowoczesne technologie umożliwiają pomnożenie darmowej energii z alternatywnych źródeł ciepła: powietrza, gleby czy wody i przekazanie jej do systemu ciepłowniczego. Pompy ciepła (HP) pobierają około ¾ ciepła z otoczenia, a tylko jedna czwarta energii jest pobierana z sieci. To wyjaśnia różnicę w kosztach energii w porównaniu z bezpośrednim ogrzewaniem elektrycznym (kocioł elektryczny lub konwektory) lub kosztem gazu. Im wyższy współczynnik konwersji energii COP, który zwykle wynosi od 2 do 5 dla HP powietrza, tym mniejszy jest koszt ciepła za kilowat.

Czy zakup wysokotemperaturowej pompy ciepła jest opłacalny?

Warto oszacować nie tylko koszty instalacji systemu grzewczego z pompą ciepła w prywatnym domu lub mieszkaniu. Trzeba podejście do tego kompleksowo, sumując początkowe koszty wdrożenia urządzenia i bieżące koszty jego eksploatacji. W praktyce im tańszy sprzęt tym więcej płacimy za jego użytkowanie. Jednocześnie najbardziej przystępną cenowo pod względem inwestycji i najszybszą pod względem zwrotu jest pompa ciepła. Nie wymaga specjalnych warunków do instalacji. To najlepszy wybór do instalacji w nowym domu, jak również doskonałe rozwiązanie w przypadku modernizacji już zainstalowanego systemu grzewczego z grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym.

Ponadto w celu obniżenia kosztów związanych z inwestycją w wysokotemperaturową pompę ciepła można także skorzystać z: programu Stop Smog , skierowanego do osób najuboższych, których nie stać na ocieplenie domu i wymianę pieca; wojewódzkich, gminnych lub miejskich dofinansowań do wymiany starego pieca na nowe, energooszczędne urządzenie grzewcze.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pompa ciepła wysokotemperaturowa - co to za sprzęt? Czy warto w niego zainwestować?