Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Popraw efektywność energetyczną swojego domu z Somfy

Artykuł sponsorowany

Ceny prądu zostały zamrożone do połowy bieżącego roku. Czy oznacza to, że możemy czuć się finansowo bezpieczni? W obliczu niestabilnej sytuacji gospodarczej oraz wysokich kosztów utrzymania, coraz częściej zastanawiamy się nad sposobami na oszczędzanie, aby uchronić nasz domowy budżet przed nadmiernym obciążeniem. Z pomocą przychodzą rozwiązania inteligentnego domu, które pozwalają kontrolować zużycie prądu oraz ciepła.

Popraw efektywność energetyczną swojego domu z Somfy
Popraw efektywność energetyczną swojego domu z Somfy
Somfy

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się temat energooszczędnego budownictwa. Nic dziwnego – utrzymanie domu stanowi sporą część comiesięcznych opłat. Z tego powodu poszukujemy innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają osiągnąć komfortową temperaturę w naszych domach, a dodatkowo mogą ograniczyć zapotrzebowanie na energię i przyczynić się do redukcji kosztów eksploatacyjnych. Technologie smart home stają się tutaj nieocenionym sprzymierzeńcem. Dzięki nim możemy wykorzystać potencjał naturalnych źródeł energii, optymalizować zużycie prądu przez sprzęty AGD i… po prostu oszczędzać. W trudnych czasach i do trudnych tematów warto wybrać rzetelnego partnera. 

Na co warto zwrócić uwagę przy wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań?

W dążeniu do energooszczędności fundamentalne jest świadome podejście do wyboru systemu grzewczego, rodzaju oświetlenia, źródła prądu oraz sprzętu AGD. Sposób ogrzewania, na jaki się zdecydujemy, na przykład oparty na energii odnawialnej czy wysokowydajnej technologii, może zaprocentować istotnym zmniejszeniem ilości pobranego prądu. Inną praktyką na jego ograniczenie jest odpowiednie zarządzanie oświetleniem, czyli dostosowywanie jasności światła do aktualnych potrzeb i unikanie korzystania z pełnej mocy, gdy nie jest to konieczne. Warto również stosować żarówki energooszczędne. Decydując się na ekologiczne źródła, nie tylko oszczędzamy, ale również minimalizujemy negatywny wpływ na środowisko. Dobrze również zwrócić uwagę na sprzęt AGD o wyższej klasie energetycznej, która przekłada się na efektywność pracy urządzeń i mniejsze zużycie energii elektrycznej.

OKNA

Okna są głównym źródłem energii słonecznej w domu – słońce wpadające przez szybę do pomieszczenia, generuje średnio 500 W/m2. Tym samym, mają największy wpływ na zyski i straty ciepła w poszczególnych porach roku, a także na ilość naturalnego światła słonecznego, które dostaje się do budynku. Dlatego przy ich wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale również na parametry techniczne np. współczynnik przenikalności ciepła U, który dokładnie opisuje, ile ciepła na metr kwadratowy przenika przez płaską powierzchnię okna w ciągu godziny.  

Na co warto zwrócić uwagę przy wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań?
Na co warto zwrócić uwagę przy wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań?
Somfy

ROLETY

Z oknami nierozerwalnie związane są osłony zewnętrzne. Kluczowy tutaj staje się wybór efektywnych energetycznie rozwiązań, takich jak automatyczne rolety. Te, wyposażone w inteligentne sterowanie od Somfy, potrafią znacznie obniżyć koszty związane z poborem energii, a tym samym zniwelować wytwarzany ślad węglowy, czyli ilość emisji gazów cieplarnianych związanych z naszym trybem życia. Poprzez automatyzację, rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę czy naszą nieobecność w domu. Za pomocą programu „komfort termiczny” w TaHoma switch, osłony otworzą się automatycznie w ciągu dnia, aby wykorzystać ciepło słoneczne i ogrzać dom. Następnie zamkną się o zmroku, aby zachować ciepło wewnątrz pomieszczenia. Takie działanie pozwala zredukować od 10 do 30% kosztów zużycia energii cieplnej[1]. Natomiast podczas gorących dni, za sprawą automatyki do osłon zewnętrznych, możemy efektywnie obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń o 4-7°C.[2] 

Osłony zewnętrzne pomagają nie tylko w obniżaniu rachunków za energię, lecz również w minimalizowaniu wpływu naszych działań na środowisko, przyczyniając się do ochrony klimatu. CARBONE 4, niezależna firma konsultingowa specjalizująca się w strategiach niskoemisyjnych i adaptacji do zmian klimatycznych, obliczyła różnicę między emisją CO2 spowodowaną produkcją, a użytkowaniem inteligentnych rolet. Między innymi w Belgii zautomatyzowane rolety Somfy pozwoliły uniknąć 6-krotnie większej emisji dwutlenku węgla niż same wytwarzają w całym cyklu życia.

[1]*Badanie TBC dla Francuskiej Federacji Budowlanej: Analiza Wkładu Energetycznego Rolet Okiennych Opracowanie normatywne i regulacyjne. TBC INNOVATIONS jest firmą badawczo-doradczą z 25-letnim doświadczeniem na rynku deweloperskim. Wyniki mogą się różnić w zależności od wielkości budynku, jego lokalizacji geograficznej, roku budowy, wyposażenia okien (roleta, osłona przeciwsłoneczna, żaluzja).

[2] **Symulacje Somfy realizowane przy wsparciu Carbone 4, niezależnej firmy konsultingowej, specjalizującej się w strategii niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu. Wyniki różnią się w zależności od wielkości domu, jego geolokalizacji, roku budowy i wyposażenia okien (rolety, zewnętrzne żaluzje).

Na co warto zwrócić uwagę przy wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań?
Na co warto zwrócić uwagę przy wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań?
Somfy

CENTRALNE ZARZĄDZANIE

Zimą nasze domowe wydatki związane ze zużyciem energii znacznie rosną. Istnieją jednak łatwe do wdrożenia rozwiązania, które pomagają nam w tych chłodniejszych okresach. Centrala TaHoma switch od Somfy może sterować nawet 200 urządzeniami. Na tym jednak nie koniec. To centralne zarządzanie smart home pozwala zintegrować w jednej aplikacji produkty nawet kilkudziesięciu czołowych producentów, dzięki czemu zarządzanie domem wchodzi na zupełnie inny poziom. Zdalnie możemy kontrolować ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzację i inne urządzenia elektryczne w domu. Pozwala to zoptymalizować nasze zużycie energii i mieć je stale pod kontrolą.

Na co warto zwrócić uwagę przy wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań?
Na co warto zwrócić uwagę przy wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań?
Somfy

WYPOSAŻENIE DODATKOWE

Czy wiesz, że wychłodzony dom potrzebuje więcej czasu, by nagrzać się ponownie do komfortowej temperatury? Wyłączając ogrzewanie przed wyjściem do pracy i włączając je dopiero po powrocie możesz narazić się na podwyższone rachunki. Dzięki termostatowi da się tego uniknąć. Pełni on ważną rolę w efektywnym zarządzaniu zużyciem energii w budynkach. Jego główną funkcją jest utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach, co pozwala na zoptymalizowanie pracy systemu grzewczego lub chłodzącego. Urządzenie dostosuje się do Twojego trybu życia, zapewniając komfort cieplny i zmniejszając koszty ogrzewania. W ofercie Somfy znajdziemy zarówno termostaty przewodowe, jak i zdalnie sterowane przez Internet.

Istnieją też akcesoria, które ułatwią nam monitorowanie oświetlenia i poboru prądu przez sprzęty AGD w domu. Możemy uzbroić się w odpowiednie czujniki do kontroli poziomu ich zużycia. Gniazdo od SomfyPlug io umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami oświetleniowymi i elektrycznymi o mocy do 1800 W. Wystarczy podłączyć je do gniazda sieciowego i zaprogramować pilota. Z kolei odbiornik Lighting Receiver io pomoże w regulacji natężenia oświetlenia.

Wdrożenie inteligentnych rozwiązań od Somfy to pewny krok na drodze do energooszczędności. Urządzenia francuskiej firmy pozwalają zaoszczędzić dwa razy więcej emisji CO2 niż same produkują przez cały czas swojej żywotności. To sposób na poprawienie komfortu cieplnego, ale również na zmniejszenie negatywnego wpływu naszego gospodarstwa domowego na środowisko.

    Więcej o:

Skomentuj:

Popraw efektywność energetyczną swojego domu z Somfy