Porcelanowe szachy od marki Ćmielów
Lubicie eleganckie i nietuzinkowe elementy dekoracyjne we wnętrzach? Najstarsza w Polsce fabryka porcelany w Ćmielowie przygotowała propozycję, która z pewnością zainteresuje - i zachwyci - nie tylko koneserów ceramiki wysokiej jakości, ale również zapalonych szachistów. Oto ekskluzywne szachy wykonane z porcelany!
Co powinniście wiedzieć o szachach?
Współczesny wygląd szachów jest wynikiem kilku transformacji. Elementy tej popularnej na całym świecie gry nie zawsze prezentowały się tak, jak obecnie. Ich historia rozciąga się na przestrzeni wieków, od czaturangi powstałej w Indiach za czasów dynastii Guptów, po szatrandż, czyli jej perską odmianę. W tej wersji szachy dotarły tzw. Jedwabnym Szlakiem do Europy, gdzie początkowo znane były przede wszystkim we Włoszech i w Hiszpanii.
Ostateczną, do dzisiaj rozpoznawalną formę szachy uzyskały pod koniec XIII wieku, a co jeszcze ciekawsze - już dwieście lat później zaczęły się pojawiać pierwsze podręczniki do gry w szachy. Z kolei do Polski szachy dotarły szlakami handlowymi z Czech i Rusi Kijowskiej.
Szachy są nazywane królewską grą ze względu na ich popularność na dworach monarszych. Współcześnie rodzin królewskich zostało niewiele, szachy są za to dostępne na wyciągnięcie ręki - bez problemu kupimy je w wielu sklepach. Aktualnym mistrzem świata w tej grze jest Norweg Magnus Carlsen, natomiast zdobywcą Pucharu Świata w 2021 roku został Polak – Jan Krzysztof Duda. O fenomenie szachów świadczą również liczne produkcje filmowe i telewizyjne poświęcone tej tematyce, jak choćby serial „Gambit Królowej” czy film „Ukryta gra”.
Ciekawostki dotyczące szachów
- Teoretycznie partia szachów może mieć nawet 5949 ruchów, ale najdłuższa znana rozgrywka miała „tylko” 269 ruchów.
- Nieprawdą jest, że o wygranej w szachy decyduje iloraz inteligencji. Tu potrzebne jest przede wszystkim doświadczenie.
- Pierwotnie szachy nie były czarno-białe, jak się dziś myśli, ale brązowo-białe. Jednakże stosowany w szachach brąz był tak ciemny, że wiele osób brało go za czerń.
- Podobno można wygrać partię szachów w dwóch ruchach, ale tylko pod warunkiem, że przeciwnik popełni kardynalne błędy i odsłoni króla.
Porcelanowe szachy marki Ćmielów
Materiał, z którego zostały wykonane figury szachowe, nie ma wpływu na wygraną - z pewnością jednak podnosi komfort gry. Wyprodukowane z dbałością o każdy detal elementy sprawiają, że gra staje się jeszcze przyjemniejsza. Eleganckie szachy mogą ponadto stanowić piękną dekorację wnętrza - szczególnie, gdy ustawimy je na niewielkim stoliku między dwoma fotelami. Dobrym miejscem będzie też podświetlany regał lub witryna.
W poszukiwaniu wyjątkowego zestawu najczęściej sięgamy po drewniane szachy - warto jednak zwrócić uwagę na propozycję marki Ćmielów. Szachy, które tam powstają, to miniaturowe dzieła sztuki. Ich projekt powstał na początku XX wieku, a następnie został odtworzony przez ćmielowskiego projektanta, Macieja Stefańskiego, w 1988 roku. W ten sposób udało się stworzyć szachy ponadczasowe – takie, jakimi zachwycała się przed wiekami szlachta i monarchowie.
Porcelanowe figury i szachownica to rzecz rzadko spotykana, zatem projekt marki Ćmielów robi jeszcze większe wrażenie. Eleganckie pudełko, okrągłe przegródki na każdą figurę, obszerna szachownica, a do tego same szachy – o opływowych i zróżnicowanych kształtach. Kunsztowne i bogate zdobienia w tej brązowo-złotej propozycji sprawiają, że od szachów trudno oderwać wzrok. Produkt niedługo trafi do sprzedaży - tę wyjątkową porcelanę będzie można kupić na stronie internetowej oraz w salonach firmowych producenta.
- Więcej o:
Telewizor lifestyle'owy TCL NXTFRAME
Zima w sklepach H&M Home. Zimowa kolekcja już w sprzedaży
SHARP Ultimate Air: oczyszczanie i nawilżanie, którego potrzebujesz
Dom, który sprząta się sam? Z iRobot to możliwe!
Kolekcja świąteczna od Leroy Merlin
Złap okazję na Black Friday! Oczyszczacze powietrza Stadler Form nawet 70% taniej
Tradycyjne ozdoby świąteczne z manufaktury w Bolesławcu
Świąteczna kolekcja od Bloomingville