Porządek idealny: kuchnia i łazienka
Jesteśmy właścicielami mieszkania w bloku z lat 50. Bardzo prosilibyśmy o pomoc w aranżacji dwóch pomieszczeń. Zależy nam na jak najlepszym zagospodarowaniu łazienki bez wanny, ale z prysznicem. W łazience musi się też zmieścić pralka i suszarka do ubrań. Z kolei w kuchni chcemy mieć wiele szafek do przechowywania oraz jadalnię. Natalia i Adam, Serock

ROZWIĄZANIE I: wersja Łukasza Grabowskiego
Podążając za oczekiwaniami czytelników, proponuję układ łączący wszystkie priorytety w spójną, ergonomiczną całość. W łazience pralka i suszarka znalazły swoje miejsce w powiększonej szafie gospodarczej. Wokół i nad płytkim stelażem zaplanowane zostały szafki. Cała przestrzeń (nawet ta tuż obok miski WC) stanowi miejsce do magazynowania. Prysznic to mini spa z podgrzewanym matą grzewczą siedziskiem stanowiącym wygodną bazę do codziennych pielęgnacji. Dostęp światła dziennego bardzo poprawia nastrój w łazience – tu okno zostanie pokryte folią imitującą piaskowane szkło, aby zapewnić prywatność. Brodzik zlicowany z podłogą, za baterią podświetlane wnęki na kosmetyki. Pod ręka znajduję się również grzejnik (uwaga – nie model elektryczny – zabrania się takiego rozwiązania tuż przy strefie mokrej). Kuchnia to ponad 4 m b. blatu, w który wkomponowany jest zlew i płyta. Dolne szafki pomieszczą prawie 3 m3 produktów, nie wliczając zamrażarki i zmywarki. Zabudowa wisząca to drugie tyle przestrzeni do magazynowania. Tuż nad blatem płytkie szafki, ale nad głową mamy głęboką zabudowę. Przed kuchnią znajduje się pełnowartościowa jadalnia z rozkładanym stołem; wnęka w ścianie została zaadaptowana na kredens, od kuchni jadalnię oddzielają ażurowe panele. Podwieszony podświetlony krawędziowo sufit umożliwia prowadzenie wentylacji do okapu i dodaje wnętrzu elegancji.
Łukasz Grabowski Architekt Gabinet Wnętrz 509 170 926 on@gabinetwnetrz.pl

ROZWIĄZANIE II: wersja Dominika Dudka
Zgodnie z prośbą czytelników zajęliśmy się aranżacją jedynie kuchni i łazienki. Zrezygnowaliśmy z drzwi do kuchni, aby otworzyć ją choć trochę na pozostałą część mieszkania. Po lewej stronie w zabudowie umieściliśmy lodówkę, za nią piekarnik oraz dalszy ciąg szafek/słupków. Ostatnia część tej zabudowy nad blatem zamykana jest żaluzją. Dalej w dolnej zabudowie mieści się duża zmywarka, a za nią zlew kuchenny. Nad tą częścią zabudowy zaplanowaliśmy szafki wiszące. Po prawej stronie między oknami znajduje się płyta, a nad nią okap. Przy ścianie z pionami umieściliśmy stół z możliwością rozłożenia, we wnęce dodatkowo wysoką szafę. Z kolei w łazience (na lewo od wejścia) umieściliśmy pralkę, a nad nią suszarkę – całość w wysokiej zabudowie, w której zaplanowaliśmy także szafkę na ręczniki i kosmetyki. Dalej znajduje się duża umywalka nablatowa z szafką oraz miska WC, a nad nią szafka wisząca. Na końcu pomieszczenia zaprojektowaliśmy duży, wygodny prysznic z niskim brodzikiem (lub, jeśli będzie to możliwe technicznie, na poziomie podłogi).
PRACOWNIA AUTORSKA DOMINIK DUDEK biuro@ddproject.pl tel. 603 915 153

- Więcej o:
Rozkład funkcjonalny – mieszkanie dla 3-osobowej rodziny
Nowy podział w mieszkaniu
Mieszkanie dla singla
Ład i porządek w 40-metrowym mieszkaniu
Mieszkanie dla trzech osób - podział komfortowy
Wygodna przystań - mieszkanie w Warszawie
Logika i ergonomia - mieszkanie o powierzchni 44 m kw.
Porządek idealny: kuchnia i łazienka