Porządek idealny: kuchnia i łazienka
Kuchnia i łazienka pełnią kluczową rolę w mieszkaniu - to miejsca, w których spędzamy znaczną część naszego czasu. Zarządzanie porządkiem w tych dwóch obszarach może znacznie poprawić jakość naszego życia, wpływając zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak osiągnąć porządek idealny w kuchni i łazience.
Kuchnia: serce domu
Kuchnia jest miejscem, gdzie przygotowujemy posiłki, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Dbanie o porządek w kuchni nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale także sprzyja zdrowemu stylowi życia. Oto kilka kroków, które pomogą osiągnąć porządek idealny w kuchni.
Organizacja przestrzeni. Zacznij od zorganizowania przestrzeni w szafkach i szufladach. Wykorzystaj pojemniki i półki, aby utrzymać porządek w artykułach spożywczych, garnkach i naczyniach. Oznacz produkty datami, aby unikać marnowania jedzenia.
Regularne sprzątanie. Regularne sprzątanie to klucz do utrzymania czystości w kuchni. Pamiętaj o czyszczeniu blatów, kuchenki, mikrofalówki i lodówki. Unikaj odkładania tego zadania na później, aby uniknąć gromadzenia się brudu i bakterii.
Minimalizm kuchenny. Zminimalizuj ilość zbędnych przedmiotów w kuchni. Przemyśl, które sprzęty są naprawdę potrzebne, aby utrzymać porządek i ułatwić gotowanie. Mniej rzeczy oznacza mniej miejsca do utrzymania w czystości.
Łazienka: oaza relaksu
Łazienka to miejsce, gdzie zaczynamy i kończymy dzień. Dbanie o porządek w łazience nie tylko wpływa na higienę, ale także na nasze samopoczucie. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać porządek w łazience.
Organizacja środków higienicznych. Przechowuj produkty higieniczne w pojemnikach, aby uniknąć bałaganu na półkach. Sprawdź daty ważności kosmetyków i leków, pozbywając się tych przeterminowanych.
Systematyczne sprzątanie. Dbaj o regularne czyszczenie muszli toaletowej, umywalki, wanny i kabiny prysznicowych. Unikaj gromadzenia się kamienia i pleśni, które mogą zaszkodzić twojemu zdrowiu.
Przechowywanie ręczników. Organizuj przechowywanie ręczników. Unikaj gromadzenia zbędnych przedmiotów, a jednocześnie zadbaj o to, aby zawsze były one łatwo dostępne.
Porządek idealny: kuchnia i łazienka. Przykładowy projekt
Jesteśmy właścicielami mieszkania w bloku z lat 50. Bardzo prosilibyśmy o pomoc w aranżacji dwóch pomieszczeń. Zależy nam na jak najlepszym zagospodarowaniu łazienki bez wanny, ale z prysznicem. W łazience musi się też zmieścić pralka i suszarka do ubrań. Z kolei w kuchni chcemy mieć wiele szafek do przechowywania oraz jadalnię.
Natalia i Adam, Serock
ROZWIĄZANIE I: wersja Łukasza Grabowskiego
Podążając za oczekiwaniami czytelników, proponuję układ łączący wszystkie priorytety w spójną, ergonomiczną całość. W łazience pralka i suszarka znalazły swoje miejsce w powiększonej szafie gospodarczej. Wokół i nad płytkim stelażem zaplanowane zostały szafki. Cała przestrzeń (nawet ta tuż obok miski WC) stanowi miejsce do magazynowania. Prysznic to mini spa z podgrzewanym matą grzewczą siedziskiem stanowiącym wygodną bazę do codziennych pielęgnacji. Dostęp światła dziennego bardzo poprawia nastrój w łazience – tu okno zostanie pokryte folią imitującą piaskowane szkło, aby zapewnić prywatność. Brodzik zlicowany z podłogą, za baterią podświetlane wnęki na kosmetyki.
Pod ręka znajduję się również grzejnik (uwaga – nie model elektryczny – zabrania się takiego rozwiązania tuż przy strefie mokrej). Kuchnia to ponad 4 m b. blatu, w który wkomponowany jest zlew i płyta. Dolne szafki pomieszczą prawie 3 m3 produktów, nie wliczając zamrażarki i zmywarki. Zabudowa wisząca to drugie tyle przestrzeni do magazynowania. Tuż nad blatem płytkie szafki, ale nad głową mamy głęboką zabudowę. Przed kuchnią znajduje się pełnowartościowa jadalnia z rozkładanym stołem; wnęka w ścianie została zaadaptowana na kredens, od kuchni jadalnię oddzielają ażurowe panele. Podwieszony podświetlony krawędziowo sufit umożliwia prowadzenie wentylacji do okapu i dodaje wnętrzu elegancji.
Łukasz Grabowski Architekt Gabinet Wnętrz 509 170 926 on@gabinetwnetrz.pl
ROZWIĄZANIE II: wersja Dominika Dudka
Zgodnie z prośbą czytelników zajęliśmy się aranżacją jedynie kuchni i łazienki. Zrezygnowaliśmy z drzwi do kuchni, aby otworzyć ją choć trochę na pozostałą część mieszkania. Po lewej stronie w zabudowie umieściliśmy lodówkę, za nią piekarnik oraz dalszy ciąg szafek/słupków. Ostatnia część tej zabudowy nad blatem zamykana jest żaluzją. Dalej w dolnej zabudowie mieści się duża zmywarka, a za nią zlew kuchenny. Nad tą częścią zabudowy zaplanowaliśmy szafki wiszące. Po prawej stronie między oknami znajduje się płyta, a nad nią okap.
Przy ścianie z pionami umieściliśmy stół z możliwością rozłożenia, we wnęce dodatkowo wysoką szafę. Z kolei w łazience (na lewo od wejścia) umieściliśmy pralkę, a nad nią suszarkę – całość w wysokiej zabudowie, w której zaplanowaliśmy także szafkę na ręczniki i kosmetyki. Dalej znajduje się duża umywalka nablatowa z szafką oraz miska WC, a nad nią szafka wisząca. Na końcu pomieszczenia zaprojektowaliśmy duży, wygodny prysznic z niskim brodzikiem (lub, jeśli będzie to możliwe technicznie, na poziomie podłogi).
PRACOWNIA AUTORSKA DOMINIK DUDEK biuro@ddproject.pl tel. 603 915 153
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni