Pracownia Tchorka w Muzeum Warszawy
Pracownia Karola Tchorka, z zachowanym dorobkiem rzeźbiarskim, pamiątkami oraz wyposażeniem, to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. W jej przestrzeni przenika się wiele warstw historycznych, artystycznych, biograficznych. To jedna z najstarszych, największych i najzasobniejszych spośród Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych, otoczonych opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Po ponad dwóch latach prac inwentaryzacyjnych, organizacyjnych i merytorycznych Muzeum Warszawy udostępnia miejsce dla zwiedzających. Pracownię Tchorka można odwiedzać we wtorki między 10.00 a 16.00 od 25 lutego 2025 roku. Pracownia mieści się w oficynie kamienicy na ul. Smolnej 36 lok. 11. Karol Tchorek (1904–1985), rzeźbiarz, twórca portretów i pomników, medalier oraz marszand zbudował Pracownię na początku lat 50. XX wieku z pozostałości zburzonej oficyny kamienicy przy ulicy Smolnej 36.

Część wyposażenia i detalu architektonicznego przeniósł z wcześniejszej własnej pracowni i galerii mieszczącej się przy Marszałkowskiej 63. Na Smolnej Tchorek stworzył najbardziej znane dzieła: Macierzyństwo (1952), nagrobek Władysława Strzemińskiego, Warszawską Jesień (1975), a przede wszystkim koordynował realizację tablic upamiętniających uliczne egzekucje dokonywane przez okupanta hitlerowskiego w Warszawie (proj. 1949). Poza modelami tych prac w Pracowni znajdują się także nieliczne zachowane przedwojenne rzeźby artysty (Kogutki, 1937; Dziecko leżące, 1938), modele gipsowe rzeźb, projekty, rysunki, a także pamiątki po prowadzonym przez niego w latach 1943–1944 oraz 1945–1951 Salonie Sztuki „Nike”. W Pracowni przechowywana jest także część kolekcji etnograficznej, którą artysta przez wiele lat z pasją budował, przede wszystkim rzeźby „prymitywa z Powiśla” Leona Kudły (1879 –1964).
muzeumwarszawy.pl/pracownia-karola-tchorka

- Więcej o:
DOMOporady - bezpłatne konsultacje architektoniczne w Domotece 29.03.2025 r.
Bang & Olufsen Atelier: nowy wymiar personalizacji dźwięku
Pracownia Tchorka w Muzeum Warszawy
ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2025: nie_koniec / un_end
Trzy nagrody iF Design Award dla polskiej firmy!
Targi Rzeczy Ładnych w Poznaniu! Największe święto designu już w ten weekend!
Ręcznie tworzone polskie lampy Gie El w restauracjach w Londynie
Z Times Square do Warszawy – wyjątkowa wystawa po raz pierwszy w Polsce