Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Praktyczna i ładna kuchnia

Tekst: Magdalena Graczyk

Wiele od niej wymagamy – musi być funkcjonalna, wygodna, mieścić wiele sprzętów i zapasów, a do tego powinna zawsze ładnie wyglądać. Jak urządzić kuchenną przestrzeń, by spełniła wszystkie te założenia?

Praktyczna i ładna kuchnia
Jednolita podłoga w kuchni i salonie oraz zabudowa w niemal identycznym wykończeniu to wspólny element łączący oba wnętrza. Sprawia on też, że meble jakby wtapiają się w przestrzeń, a na plan pierwszy wychodzą tylko te fragmenty zabudowy, które są w innej kolorystyce, co sprawia, że całość wygląda lekko i estetycznie.
egger.com

Kuchnia to jedno z najtrudniejszych wnętrz do zaprojektowania. Zazwyczaj podczas urządzania jej zmagamy się nie tylko z odpowiednim ustawieniem sprzętów AGD, ale też optymalnym wykorzystaniem przestrzeni na przechowywanie. Nie można też zapomnieć o estetyce, zwłaszcza gdy wnętrze otwarte jest na salon lub przyjmujemy w nim gości. Do stworzenia funkcjonalnej kuchni potrzebny jest więc dobry plan, który uwzględni wszystkie potrzeby domowników i możliwości pomieszczenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na trzy elementy – ładna i trwała zabudowa, optymalne wykorzystanie miejsca oraz dobra organizacja.

ładna kuchnia
Wygodna jadalnia w kuchennej przestrzeni to cenny element wnętrza. Łatwo go stworzyć, przedłużając blat wyspy kuchennej, najlepiej zachowując ten sam rodzaj wykończenia co blat.
juan.pl

Wizualne wrażenie

W nowoczesnym budownictwie kuchnia całkowicie zmieniła swoje oblicze – nie jest już zamkniętym pomieszczeniem gdzieś w głębi mieszkania, ale otwarta na salon, pełni funkcję reprezentacyjną na równi z nim. Ważne więc, by oba pomieszczenia tworzyły spójną całość i ładnie wyglądały. Wybierając meble kuchenne, warto wykorzystać tę samą stylistykę i kolorystykę, która panuje w salonie. Obecnie mamy duży wybór dekorów, a wzornictwo mebli kuchennych i salonowych coraz bardziej jest do siebie podobne. Często też producenci proponują te same serie mebli do różnych wnętrz. Jeśli mamy nietypowe pomieszczenie lub poszukujemy oryginalnego wzornictwa, możemy zamówić zabudowę na wymiar i dostosować ją do własnych potrzeb oraz gustu. By dodatkowo uatrakcyjnić jej wygląd, warto zaplanować w niej dekoracyjne elementy, np. podświetlane witryny lub półki.

Wybierając poszczególne elementy zabudowy, pamiętajmy, że remont kuchni zazwyczaj przeprowadzamy co kilka, kilkanaście lat, należy więc wybrać materiały dobrej jakości, które swój ładny wygląd zachowają na długo. Kolejną kwestią jest utrzymanie porządku, który w otwartej przestrzeni powinien panować niemal przez cały czas. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy często miewa się gości, i to niezawsze zapowiedzianych. Wówczas kuchnia przejmuje funkcję salonu, dlatego dobrze jest, gdy wszystkie sprzęty o mniej atrakcyjnym wyglądzie znajdą miejsce w zamykanych szafkach, a nie na relingach, wieszakach czy blacie. W witrynach i na otwartych półkach ułóżmy tylko dekoracyjne przedmioty.

ładna kuchnia
Oświetlenie ledowe zupełnie zmieniło wygląd zabudowy kuchennej, podkreślając jej dekoracyjne elementy – witrynę i półki. To sprytny pomysł na odwrócenie uwagi od mniej estetycznych elementów wyposażenia.
hafele.pl

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Wygląd kuchni w dużej mierze zależy od utrzymania w niej porządku, co bywa trudne, zwłaszcza gdy brakuje miejsca na przechowywanie. W takiej sytuacji dobrze jest przyjrzeć się przestrzeni i meblom kuchennym. Może się okazać, że wykorzystując niestandardowe rozwiązania, zyskamy dodatkową szafkę, szufladę lub półkę. Możliwości jest całkiem sporo, np. w cokole można zamontować szufladę, w wąskim fragmencie zabudowy minicargo, a w narożniku wysuwaną półkę. Każda ta przestrzeń, choć nieduża, pomieści dodatkowe sprzęty lub zapasy.

Praktyczna i ładna kuchnia
Standardowe rozmiary szafek kuchennych często nie pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni. W takim wypadku warto zdecydować się na systemy cargo, które można montować nawet w wąskich szczelinach.
blum.com
Praktyczna i ładna kuchnia
W szufladzie cokołowej przechowywać można wiele przedmiotów, np. deski, chochle, pokrywki itp.
gtv.com.pl
ładna kuchnia
Dodatkową przestrzeń na przechowywanie zapewnią półki na ścianie nad blatem, muszą jednak być wąskie, by nie zabierały przestrzeni roboczej.
dlh.pl
ładna kuchnia
Planując górną zabudowę, warto uwzględnić dwie różne głębokości szafek – u góry (powyżej głowy) głębsze, niżej płytsze. Te drugie będą bardziej funkcjonalne, jeśli wyposażymy je w podnośniki, a nie tradycyjne zawiasy.
hafele.pl
ładna kuchnia
Wysuwana półka schowana za frontem otwieranym do góry to idealny pomysł na zagospodarowanie narożnika powyżej blatu.
Home Concept/Nolte
ładna kuchnia
Systemy wysuwanych półek przeznaczone do narożnych szafek pozwalają na optymalne wykorzystanie wnętrza, które jest bardzo pojemne, ale wyposażone w zwykłe półki – niepraktyczne.
peka.pl

Dobra organizacja

W utrzymaniu ładu pomaga też dobra organizacja wewnątrz szafek, a dzięki porządkowi zmieści się w nich więcej rzeczy. Planując zabudowę, warto wypisać na kartce, co ma być w niej przechowywane – jak dużo garnków, talerzy, kubków, jakie produkty najczęściej są kupowane itd. Mając tę wiedzę, łatwiej zaplanować, ile szuflad będzie potrzebnych, jaką powinny mieć wysokość i wielkość. Oprócz tego warto zaopatrzyć wnętrza szafek w organizery, które nie tylko posegregują akcesoria, ale też utrzymają je na miejscu.

ładna kuchnia
W zabudowie kuchennej warto zaprojektować szuflady o różnej wysokości, w których ułożyć można dopasowane wielkością akcesoria. W łatwej obsłudze natomiast pomogą takie udogodnienia jak dotykowe otwieranie – wystarczy delikatnie dotknąć szufladę, by ją otworzyć.
gtv.com.pl
ładna kuchnia
System Movix Pro pozwala na całkowite wysunięcie zawartości szafki po otwarciu. W takiej przestrzeni łatwo utrzymać porządek.
gtv.com.pl
ładna kuchnia
Nowoczesne systemy prowadnic pozwalają m.in. na pełne otwarcie (tzw. pełny wysuw), więc przedmioty ułożone z tyłu są łatwo dostępne. Natomiast w uporządkowaniu zawartości pomagają organizery.
hafele.pl
Praktyczna i ładna kuchnia
Organizer do przechowywania m.in. pojemników na żywność SpaceFlexx ma ruchome ścianki, które w łatwy sposób można dopasować do wielkości akcesoriów.
peka.pl
ładna kuchnia
Uwzględniając praktyczny aspekt zagospodarowania wnętrza szuflad, warto też zadbać o ich estetykę. Oprócz frontów meble Victoria mają drewniane wnętrza, które po otwarciu zachwycają swoim wyglądem.
hul.com.pl
    Więcej o:

Skomentuj:

Praktyczna i ładna kuchnia