Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Praktyczny poradnik - jak kupić mieszkanie?

AS

Zakup mieszkania to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Pomimo wysokich cen lokali, chętnych do posiadania własnego lokum nie brakuje. Od pomysłu do realizacji dzieli nas jednak kilka decyzji i odpowiedzi na pytania typu: gdzie chcę kupić mieszkanie?, ile mogę na nie wydać?, jaki kredyt muszę zaciągnąć? Itd. W poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu mieszkania.

Praktyczny poradnik jak kupić mieszkanie?
Praktyczny poradnik jak kupić mieszkanie?
Mieszkanie.pl

1. Wybieramy mieszkanie

To najważniejszy i jednocześnie najtrudniejszy krok. Zazwyczaj mamy jakieś wyobrażenia co przyszłego mieszkania. Ile powinno mieć powierzchni, w jakiej znajdować się okolicy itd. Prawda jednak jest taka, iż na ostateczny wybór wpływ ma często nasz budżet. Zazwyczaj musimy posiłkować się kredytem, wspartym wkładem własnym w wysokości 20% ceny lokalu. W takiej sytuacji mamy zazwyczaj do czynienia z jedną z dwóch opcji. Część klientów wybiera mieszkanie nieco dalej od optymalnej lokalizacji, byle tylko znaleźć tańsze oferty, część zaciska pasa i rezygnuje nawet z kilku metrów metrażu, aby mieszkać dokładnie w tym miejscu gdzie od początku chcieli. Oba z tych rozwiązań mają swoje plusy i minusy.

2. Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Już tylko temu tematowi moglibyśmy poświęcić osobny artykuł. Oba rynki mają zalety i wady. Rynek pierwotny kojarzy się bez wątpienia z nowością, wyższymi cenami i oczekiwaniem na zakończenie budowy. Wtórny to duży wybór lokali w często nieco niższej cenie i z możliwością niemal natychmiastowego wprowadzenia się. Jaki widać ich atrakcyjność należy postrzegać bardzo indywidualnie. Jeśli zależy nam na konkretnej lokalizacji z pewnością większy wybór mieszkań zapewni nam rynek wtórny. Wystarczy odwiedzić dowolny portal z ofertami, aby przekonać się jak wiele mieszkań jest do sprzedania. Z kolei, jeśli chcemy mieć mieszkanie nowe do wykończenia od zera według własnych preferencji i możemy poczekać, aż deweloper je zbuduje co potrwa zwykle 1,5-2 lata możemy celować w rynek pierwotny.

3. Kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego

Na potrzeby tego tekstu skupimy się na zakupie mieszkania z rynku wtórnego. W odróżnieniu od zakupu lokalu od dewelopera, w przypadku mieszkania z drugiej ręki jest więcej kwestii wartych poruszenia. O co warto zatem pytać? Przede wszystkim o kwestie formalne. Pamiętajmy, że w grę wchodzi kilkaset tysięcy złotych, a decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z ważniejszych w życiu. Nie warto się spieszyć, warto pozostać czujnym. Poprośmy o wgląd do księgi wieczystej lokalu. Pytajmy o daty ostatnich remontów i ich zakres. Jedną z kluczowych kwestii są również opłaty stałe: czynsz, opłata za wywóz śmieci itd. Pamiętajmy, że każde 100 zł miesięcznie w skali roku daje już konkretne sumy, które możemy przeznaczyć na inne cele. Przy kupnie mieszkania nie warto z pewnością decydować się pierwsze, które obejrzeliśmy. Zawsze o ile tylko mamy taką możliwość porównajmy sobie min. 3 mieszkania. To da nam pewien obraz czego możemy się spodziewać w podobnej cenie.

4. Finansowanie mieszkania

Znajdując mieszkanie w zasięgu naszych możliwości finansowych pora przystąpić do ubiegania się o kredyt. Będą do tego potrzebne przede wszystkim dokumenty potwierdzające wysokość otrzymywanych przez nas dochodów oraz umowa przedwstępna ze sprzedającym mieszkanie. Następnie należy poczekać, aż bank wyda pozytywną decyzję o przyznaniu nam kredytu. Wówczas możemy przystąpić do podpisania ostatecznej umowy zakupu mieszkanie w formie aktu notarialnego, który zabezpiecza interesy obu stron. Po uruchomieniu kredytu otrzymujemy od sprzedającego klucze do nowego mieszkania i możemy zacząć planować przeprowadzkę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Praktyczny poradnik - jak kupić mieszkanie?