Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Prasowanie: nowoczesne żelazka, deski i steamery

Tekst: Ewa Stroik

Prasowanie może być dziś łatwe, wygodne i bardzo dokładne. Zadbają o to już nie tylko tradycyjne żelazka, ale modele z rozbudowanymi funkcjami, a także generatory i stacje pary oraz systemy prasowania. Jeśli do tego zaopatrzymy się w komfortową deskę, żadne zagniecenia nam niestraszne!

prasowanie
Prasowanie z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń
Alexander_Safonov/Shutterstock

Aby prasowanie nie kojarzyło się tylko z uciążliwym obowiązkiem, trzeba postawić na nowoczesny sprzęt z wygodnymi funkcjami. Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń wartych uwagi. Dodatkowo producenci wciąż ulepszają je poprzez wprowadzanie innowacyjnych technologii. Żelazka nie tracą na popularności – zwłaszcza że mają coraz więcej funkcji, są łatwe w konserwacji i zapewniają świetny efekt pracy. Ale coraz więcej zwolenników mają też najnowocześniejsze urządzenia, dzięki którym możemy już nie tylko wyprasować ubrania, a dodatkowo zdezynfekować tkaniny.

Prasowanie: nowoczesne żelazka

Tradycyjne żelazko najlepiej wybrać wtedy, gdy prasujemy niezbyt często i niedużo. Stopa podgrzewana jest tu za pomocą energii elektrycznej, co wymaga sporo czasu. Natomiast w trakcie pracy urządzenie musi cały czas dotykać prasowanego materiału. Większość takich modeli wyróżniają prosta obsługa i brak dodatkowych funkcji. Jeśli prasowanie to w naszym przypadku częsta czynność, zdecydujmy się na żelazko parowe. Jest lekkie i możemy prasować nim ubrania w sposób tradycyjny lub poprzez wykorzystanie pary wodnej. Ta funkcja zmiękcza i rozluźnia tkaniny, dzięki czemu nawet najtrudniejsze zagniecenia łatwo rozprostować. Za sprawą pary wodnej nie musimy używać siły, przyciskać stopy żelazka do ubrania. Wystarczy niewielki wyrzut pary, aby włókna tkaniny poddały się rozprostowaniu.

Ważnym elementem żelazka jest stopa. Możemy zdecydować się na model ze stopą: ceramiczną, stalową, szafirową, eloksalową, ceramiczno-tytanową, ceramiczno-turmalinową (nowość na rynku; wykorzystana tu płytka turmalinowa odpowiada za błyskawiczne nagrzewanie się). Wybierając żelazko, warto zwrócić uwagę na budowę stopy: jaki kształt ma koniec stopy, bo odpowiednio wyprofilowany ułatwi prasowanie trudno dostępnych miejsc. Ponadto wybierzmy żelazko, które ma funkcję samooczyszczenia i automatyczny wyłącznik. W niektórych żelazkach zastosowana jest technologia tzw. bezpiecznej temperatury. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które polega na tym, że nie trzeba regulować temperatury stopy, bo jest ona utrzymywana na stałym poziomie – bezpiecznym dla wszystkich tkanin.

prasowanie
Nowoczesne żelazka
mat. producentów

Prasowanie: z użyciem pary wodnej

Sprawne i dokładne prasowanie nawet bardzo pogniecionych tkanin za pomocą pary wodnej umożliwiają generatory pary i stacje parowe.

Generator pary. Przypomina żelazko, które podłączone jest do pojemnika z wodą. Podczas prasowania pojemnik z wodą pozostaje w niezmiennej pozycji, a prasujemy żelazkiem, które jest mniejsze i lżejsze od żelazka klasycznego. Generator pary pozwala też na prasowanie ubrań pionowo, a więc bez zdejmowania ich z wieszaka. Jest to bardzo przydatne w przypadku płaszczy, długich sukienek czy firan lub zasłon. Cechą charakterystyczną generatorów pary (oraz żelazek parowych) jest to, że prasując nimi, nie przypalimy tkaniny. Wysokiej klasy generatory mają funkcje dodatkowe – ochronę przed przypaleniem tkanin, a także tryb Turbo, dzięki któremu możliwe jest prasowanie grubych tkanin. Ponadto para wodna ma właściwości bakteriobójcze, co sprawdza się przy dezynfekcji tkanin w mieszkaniu alergika.

Stacja parowa. Stacja parowa oprócz generatora pary i stopy żelazka wyposażona jest w specjalną deskę, którą można ustawiać pod różnymi kątami, w tym w pionie. To sprawia, że prasowanie jest jeszcze łatwiejsze i mniej uciążliwe. Stacja upraszcza proces prasowania narzut, odświeżania kołder (bo gorącą parą można nie tylko prasować). Wielopoziomowa deska to także nieoceniona pomoc przy odświeżaniu odzieży wierzchniej. Stacja parowa sprawdza się zarówno przy dużej liczbie nagromadzonych rzeczy, jak i przy ostatnich poprawkach przed wyjściem z domu. Pamiętajmy jednak, że ma dość spore rozmiary, więc trzeba znaleźć dla niej miejsce.

prasowanie
Generator pary z wbudowaną kamerą i sztuczną inteligencją automatycznie dopasowuje ustawienia temperatury oraz ilości pary; możliwe prasowanie w pionie, Perfect Care 9000 PSG9050/20
Philips
prasowanie
Prasowanie z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń
fot. producentów

Deski do prasowania

Deskę do prasowania można znaleźć prawie w każdym domu. W zależności od rozmiaru konkretnego modelu można wyprasować nie tylko spodnie czy koszule, ale także długie sukienki, a nawet zasłony. Kompaktowe modele mają 100-110 cm długości i 30-32 cm szerokości, a duże deski do 145 cm długości i 45 cm szerokości. Podstawa może być wykonana z płyty wiórowej, tworzywa termoplastycznego lub metalu. Model z płytą wiórową najlepiej nadaje się do prasowania na sucho bez pary, opcje z metalowej siatki lub metalu perforowanego nadają się do żelazek parowych i wytwornic pary. Jako materiał na podłoże wykorzystywana jest pianka gumowa, syntetyki lub filc. Podkładki piankowe mają krótszą żywotność. Ważna jest też możliwość regulacji wysokości deski, co sprawia, że prasowanie jest komfortowe oraz podstawka na żelazko, która pozwala na jego wygodne ustawienie. Dostępne są też małe deski bez stojaka, które kładziemy na stole – to całkiem wygodne rozwiązanie, jeśli mamy mało prasowania.

prasowanie
Nowoczesna deska do prasowania
Vileda
Deski do prasowania
Deski do prasowania
Fot. producentów

Prasowanie: bez żelazka i deski

Jeśli mamy żelazko, to potrzebujemy też deski do prasowania. Ale jest jeszcze inna opcja. Oba te sprzęty z powodzeniem zastąpi parownica do ubrań. Z pomocą steamera bardzo szybko wyprasujemy nawet najbardziej wymagającą odzież, również tę z aplikacjami, guzikami i falbanami czy marszczeniami. Dodatkowo urządzenie odświeży ubrania wierzchnie, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą, takie jak marynarka czy płaszcz. Z użyciem parownicy zadbamy także o przestrzeń domową – odświeżymy poduszki, wyprasujemy obrus lub zasłony. Możemy też wybrać urządzenie, które jednocześnie suszy i prasuje odzież – ubrania są suche i wyprasowane w kilka minut.

prasowanie
Prasowanie bez żelazka i deski
Fot. producentów

Jak prasować krócej, ale efektywniej?

    Więcej o:

Skomentuj:

Prasowanie: nowoczesne żelazka, deski i steamery