Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przedpokój boho - jego aranżacja, naturalne materiały, jasne kolory

Red./C

Wielu osobom styl boho kojarzy się z subkulturą hippisów w latach 60. i 70. XX wieku. Wprawdzie to właśnie w tym okresie styl ten zyskał największą popularność, jednak jego początki sięgają początków XVII wieku. Francuskie słowo bohémiens było używane w odniesieniu do czeskich Cyganów mieszkających w europejskim regionie Czech. Ponieważ ci byli koczownikami, ich ubrania i artykuły gospodarstwa domowego były w większości zapożyczone z różnych krajów i kultur: od Europy po Indie i Chiny.

Przedpokój boho - jego aranżacja, naturalne materiały, jasne kolory
Przedpokój boho - jego aranżacja, naturalne materiały, jasne kolory
Shutterstock

Jak wdrożyć styl boho we wnętrzu?

Pod koniec XIX wieku moda na egzotykę, a zwłaszcza na wszystko, co orientalne, dotarła do Europy. Początkowo obejmowała jedynie stroje z motywami etnicznymi. Później, począwszy od lat 50., boho-chic został przyjęty przez beatników i hipisów. Dziś styl ten wybierają ludzie swobodni kreatywni, którym artystyczny bałagan i lekkie zaniedbania nie są obce, a wnętrze jest dla nich sposobem wyrażania siebie.

Główną zasadą jest brak zasad. Cała istota tego kierunku polega na odrzuceniu kanonów wzornictwa i ścisłych restrykcji. Dlatego nie znajdziesz dwóch identycznych wnętrz boho – zawsze będą indywidualne i niepowtarzalne. A jednak ten kierunek ma swoją własną charakterystykę. Ponieważ ten styl jest bardzo różnorodny i niejednorodny, wyłoniło się tu kilka kierunków:

• Boho-chic to przemyślana frywolność i afiszowany luksus. Jeśli lubisz kicz, to ten kierunek jest dla ciebie. Kluczowe elementy: złoto i kryształy, zwierzęce printy, ciężkie tkaniny, bogaty wystrój, meble tapicerowane i luksusowa zastawa stołowa.

• Ekologiczne boho jest odpowiednie dla tych, którzy kochają podróże, interesują się innymi kulturami i dbają o przyrodę. Z reguły ten styl opiera się na kojących kolorach i naturalnych materiałach.

• Wschodnie Boho - w tej wersji wnętrze oparte jest na orientalnych motywach, dużych ornamentach, jasnych wykończeniach, fototapetach z dużymi nadrukami, frędzlami, haftowanymi dywanami.

Przedpokój boho
Przedpokój boho
Shutterstock

Aranżacja przedpokoju w stylu boho - kolory

Nie ma tu ograniczeń co do koloru. Możesz wybrać dowolne kolory, w tym jasne, i łączyć je w dowolnych wariantach. Ani zasada trzech kolorów podstawowych, ani zasady wizualnego postrzegania przestrzeni nie obowiązują w stylu Boho. Jeśli chcesz pomalować ściany na ciemnozielony lub czarny kolor - możesz to zrobić. Lubisz jasne, niemal kwaśne odcienie – to też w porządku.

Jednocześnie dla szczególnie popularnego dziś ekologicznego boho obowiązuje charakterystyczna paleta zbliżona do stylu skandynawskiego: jasne tło i naturalna kolorystyka (odcienie beżu, szarości i zieleni, terakota, granat, cegła - taka paleta nawiązuje do stylu vintage).

Przedpokój boho
1. Dywan Frame, bawełna, śr. 120 cm, 339,90 zł. westwingnow.pl 2. Regał Vilto, brzoza, 46 x 150 cm, 249 zł. Ikea
Fot. producenci

Jak urządzić przedpokój w stylu boho - łączymy elementy i odważne wzory

Głównym atrybutem boho-chic we wnętrzu, jest połączenie pozornie niepasujących do siebie faktur, ozdób i przedmiotów. W jednym przedpokoju mogą współistnieć meble z różnych epok, a także różnorodne tkaniny (na przykład aksamit, skóra i koronki), kilka materiałów wykończeniowych - paski, kropki, kratka, wzór kwiatowy lub geometryczny. Mogą to też być elementy charakterystyczne dla różnych kultur. Istotą stylu jest odzwierciedlenie indywidualności właściciela, dlatego ważne jest nie tylko wybieranie zestawu przypadkowych przedmiotów, ale stopniowe kolekcjonowanie tych, które są dla nas ważne.

Siedzisko z drewna lub rattanu

W przedpokoju powinno być jakieś siedzisko. Dla stylu boho ważna jest naturalność i faktura, dlatego jako materiał wybierz drewno o szorstkiej fakturze lub rattan. Ławki lub małe sofy idealnie wpasują się w duże i przestronne pomieszczenia. W małych przedpokojach wskazane są mini ławeczki, taboret czy wiklinowy rattanowy fotel.

Koszyk wiklinowy

Temat faktury nie może kończyć się na jednym siedzisku - obejmuje również dekorację i przechowywanie. Wiklinowe kosze spełnią funkcję wygodnych organizerów na przydatne drobiazgi. Mogą być duże i stać na podłodze lub bardzo małe i postawione na półkach. W dużych można przechowywać kapcie, suche parasole, czapki, w małych - klucze, okulary, drobne monety.

Poduszki - nie tylko z roślinnymi motywami

Upewnij się, że masz przynajmniej jedną poduszkę w przedpokoju. Przytulne detale (nawet w obszarach przejściowych, takich jak korytarze) są bardzo w stylu boho. Dodatkowo poduszki pełnią funkcję jasnej plamy kolorystycznej w przedpokoju i mogą być sposobem na wprowadzenie ciekawego nadruku do wnętrza.

Lustro w stylu boho

Chcesz podkreślić eklektyczne wnętrze? Wybierz lustro w złotej ramie. Na tle naturalnych i przetartych faktur brokat złota będzie prezentował się bardzo efektownie. Można je uzupełnić złotymi figurkami, detalami lamp czy świecznikami na stoliku, aby już w przedpokoju stworzyć wrażenie przytulnego salonu. Wolisz naturalność i powściągliwość? W takim razie twoim wyborem powinno być lustro w drewnianej ramie.

Wprowadź rośliny

Zielona roślina w doniczce z rozłożystymi soczystymi liśćmi to doskonały sposób na ożywienie wnętrza przedpokoju i upodobnienie go do wnętrza salonu. Ponadto rośliny o szerokich błyszczących liściach lub palmy będą nam przypominać tropikalne kurorty. Jeśli nie ma czasu na pielęgnację rośliny lub przedpokój jest zbyt ciemny, niech rośliny zagoszczą na obrazie, na poduszce, plakacie czy tapecie z wyrazistym motywem tropikalnego nadruk.

Przedpokój boho
Przedpokój boho
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Przedpokój boho - jego aranżacja, naturalne materiały, jasne kolory