Przy kuchennym blacie
Blat w kuchni to jeden z ważniejszych elementów wykończeniowych. To na nim zwykle przygotowujemy posiłki, tu odstawiamy naczynia, stawiamy sprzęty i produkty, po które często sięgamy. Jeśli blat jest na wyspie kuchennej, to często staje się miejscem, gdzie siadamy i rozmawiamy z rodziną czy znajomymi. Dlatego też powinien być trwały, odporny na uszkodzenia i łatwy do utrzymania w czystości.
Do najczęściej wybieranych blatów kuchennych zaliczamy blaty laminowane, z kamienia naturalnego, z drewna naturalnego, z konglomeratu, kompozytowe oraz ze spieku. Wybór materiału uzależniony jest przede wszystkim od stylistyki wnętrza, budżetu przeznaczonego na realizację, a także od tego, jak intensywnie użytkowana będzie kuchnia.
Dla wielbicieli kamieni naturalnych
Cechy blatów kuchennych wykonanych z materiału, jakim jest kamień naturalny, wynikają z budowy i właściwości danego kamienia. Najczęściej wykonuje się je z granitu. Blat z tego kamienia będzie najpiękniejszą ozdobą kuchni, zwłaszcza że jest oferowany w wielu kolorach – znajdziemy tu różnorodne odcienie beżu, szarości, zieleni, błękitów, różu oraz czerni. Nie wymaga impregnacji, jest też niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i stłuczenia. A jeśli już ulegnie zarysowaniu, można go zeszlifować, aby odzyskał gładkość i blask. Blaty z granitu są nienasiąkliwe, a więc higieniczne i bezpieczne w użytkowaniu pod względem mikrobiologicznym. Są jednak ciężkie, szafki mogą więc wymagać dodatkowego wzmocnienia. Równie elegancki i reprezentacyjny jest blat z marmuru. Blat z tego kamienia jest odporny na wysokie temperatury, a także na wilgoć i przebarwienia, pod warunkiem jednak, że go zaimpregnujemy. Trzeba bowiem wiedzieć, że marmur z natury jest raczej nasiąkliwy i łatwo przyjmuje plamy z kawy czy herbaty.
Zamienniki kamienia naturalnego
Pochodnymi kamienia i częstymi jego zamiennikami są konglomerat i kompozyt. Konglomerat to mieszanka tłucznia kamiennego (czasem z dodatkiem innych materiałów) i żywicy. Natomiast kompozyt wykonuje się ze sproszkowanego kamienia i spoiwa (np. żywicy akrylowej). Oba materiały są bardzo wytrzymałe, odporne na wilgoć i zarysowania. Gorzej znoszą wysokie temperatury. Za to można myć je większością dostępnych detergentów, ponieważ dużo lepiej od kamienia znoszą kontakt ze środkami chemicznymi. Są też lżejsze od naturalnego materiału, odporniejsze na zaplamienie i zazwyczaj tańsze. Kolejnym materiałem, który w swym składzie ma naturalne minerały, są spieki kwarcowe. Jest to granulat składający się z kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych, który poddawany jest sprasowaniu i działaniu wysokiej temperatury. W wyniku tego powstaje wytrzymały, gładki blat, odporny na większość czynników.
Efektowne laminaty
Blaty laminowane dają duże możliwości aranżacyjne. Dostępna na rynku kolorystyka z pewnością nie zawiedzie w przypadku tego materiału. Znajdziemy tu odwzorowania tkanin, skał, betonu, metalu, imitację naturalnego drewna, co umożliwi aranżację w praktycznie każdym stylu. Można zamówić też blaty gładkie, białe, czarne, we wzory. Mogą mieć one wykończenie matowe lub z połyskiem. Są wytrzymałe i odporne na ścieranie, działanie środków chemicznych oraz niewielkich ilości wody. Ich zaletą jest również stosunkowo duża odporność na wysokie temperatury. Można na nich postawić ciepłe garnki bez obaw, że zostawią nieestetyczne ślady. Zwykle wykonywane są z płyty wiórowej o grubości 38 mm. Łatwo utrzymać je w czystości – wystarczy przetrzeć je szmatką z płynem do naczyń.
BLAT MOŻE BYĆ W ZBLIŻONYM KOLORZE DO FRONTÓW, DZIĘKI CZEMU UZYSKAMY EFEKT JEDNOLITEGO WNĘTRZA. ODWAŻNI Z KOLEI MOGĄ ZDECYDOWAĆ SIĘ NA BLAT W KONTRASTUJĄCYM KOLORZE, KTÓRY WYDOBĘDZIE BARWY FRONTÓW I BĘDZIE CIEKAWYM ELEMENTEM WYRÓŻNIAJĄCYM SIĘ W KUCHNI.
Szlachetny wygląd drewna
Drewniane blaty kuchenne doskonale wkomponują się w różne style aranżacyjne, takie jak boho czy skandynawski. Pomieszczenia z drewnianym akcentem mają niepowtarzalny urok, są pełne ciepła i przytulności. Drewno na blaty – tradycyjnie np. sosna, dąb, buk lub egzotycznie: mahoń, badi, sapella, merbau – to rozwiązanie ekologiczne, solidne i eleganckie. Do wyboru mamy blaty z drewna litego lub drewna klejonego. Te z drewna klejonego są trwalsze i bardziej odporne na kuchenne warunki, dodatkowo nie pękają i nie ulegają wypaczeniom. Natomiast niepodważalną zaletą blatów z litego drewna jest ich naturalny wygląd – widoczna struktura drewna jest nie do zastąpienia. Drewniane blaty, odpowiednio zadbane, posłużą nam przez lata. By dokonać renowacji, wystarczy zeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym lub szlifierką i nałożyć warstwę lakieru, oleju bądź bejcy.
W loftowym klimacie
Beton to symbol trwałości i solidności. Co prawda kojarzy się z konstrukcjami budowlanymi, takimi jak ławy fundamentowe, nadproża lub słupy, ale ma też swój odpowiednik doceniony przez architektów wnętrz. Mowa o betonie architektonicznym GRC. Blaty betonowe są zbrojone włóknem szklanym, co zdecydowanie uodparnia je na złamanie lub pęknięcie. Polerowana lub zaimpregnowana powierzchnia jest gładka i łatwa do czyszczenia. Kolor blatu z betonu zapewniają barwniki dodawane w procesie produkcji do mieszanki wody, cementu i kruszywa kamiennego. Powierzchnię blatu betonowego można pomalować przezroczystą żywicą albo zaimpregnować środkiem hydrofobizującym.
Ergonomia przede wszystkim
Jaka jest uśredniona wysokość blatu kuchennego? Najlepiej umiejscowić go na wysokości 85 cm, licząc od podłogi. Takie wymiary sprawdzą się szczególnie w małych, wąskich kuchniach. Często zaleca się jednak zróżnicować wysokość blatu i dostosować ją do czynności wykonywanych w kuchni. W myśl tej zasady zlew umieść 90–100 cm nad ziemią, kuchenkę 80–90 cm, a przestrzeń do obierania warzyw najwyżej, na wysokości około 100–110 cm. Po czym poznamy odpowiednio dobrany blat? Twoje łokcie nie mogą się o niego opierać, ale znajdować się kilka cm nad nim. Jeśli przestrzeń robocza w obecnej kuchni jest za nisko, można ją nieco wyregulować bez konieczność kupowania nowych szafek. W tym celu wyregulujmy nóżki lub użyjmy grubszego materiału na blat. Ergonomia wnętrza określa także wygodną szerokość powierzchni do przygotowywania posiłków. Jeśli chcesz wygodnie wypakowywać zakupy i swobodnie obrabiać produkty, zadbaj o to, żeby blat roboczy miał szer. od 40 do 60 cm.
- Więcej o:
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Franke K-Link - technologia w służbie inteligentnego gotowania
Wyposażenie kuchni. Jak wybrać meble i sprzęt AGD na lata?
Meble modułowe do kuchni – nowoczesne rozwiązanie na miarę potrzeb
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Czarne AGD – elegancja i nowoczesność w aranżacji kuchni
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem
Kawa na wiele sposobów - parzenie i podawanie