Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rok 2023 w modnych kolorach

Tekst: Edyta Jabłońska

Lubimy otaczać się pięknymi barwami, niektórzy z nas chętnie też podążają za nowinkami, podyktowanymi trendami w modzie i designie. Warto więc poznać wytypowane przez różne marki najmodniejsze kolory rozpoczynającego się roku.

Kolor Viva Magenta z pewnością ma w sobie wiele energii, użyty we wnętrzu doda jej domownikom. Aby odrobinę złagodzić jego, bądź co bądź, krzykliwy charakter, można połączyć go np. ze spokojną pastelową zielenią.
Kolor Viva Magenta z pewnością ma w sobie wiele energii, użyty we wnętrzu doda jej domownikom. Aby odrobinę złagodzić jego, bądź co bądź, krzykliwy charakter, można połączyć go np. ze spokojną pastelową zielenią.
Salony Agata

Jak prognozuje się trendy kolorystyczne? Proces ten jest skomplikowany. Zaangażowanych jest w niego wielu ekspertów z różnych dziedzin, którzy na podstawie obserwacji tego, co dzieje się w modzie, designie, przemyśle, sporcie, a nawet w polityce i życiu społecznym typują kolory, które wg nich będą wiodły prym w nadchodzących miesiącach. Typy te są następnie ze sobą konfrontowane i wybierany jest ten jeden jedyny. Firmy, które ogłosiły swój Kolor Roku 2023, wskazywały najczęściej jego związek z naturą, ludzkimi emocjami oraz tym, co dzieje się na świecie. Ciekawe jest to, że większość wyborów padło na odcienie czerwieni, są jednak od tego wyjątki. Jakie więc barwy będą najmodniejsze?

Viva Magenta
Viva Magenta
pantone.com

VIVA MAGENTA

Kolorem Roku wg Instytutu Koloru Pantone jest Viva Magenta 18- 1750, odważna czerwień w lekko różowym odcieniu. Marka opisuje ją jako barwę, która „emanuje czystą radością, zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń”. W opisie padają też takie słowa jak „elektryzująca”, „bez ograniczeń” czy „potężna”. Skąd pochodzi jej siła? Kolor ten jest inspirowany barwnikiem – koszenilą, pozyskiwaną z suszonych owadów. O jego związku z naturą Leatrice Eiseman, Dyrektor Wykonawczy Instytutu Pantone, mówi tak: „W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co prawdziwe (…). Przywołując siły natury, Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę.” Jednocześnie marka pragnie, by barwa ta zaistniała w świecie wirtualnym. Już zeszłoroczny wybór fioletu Very Peri był zapowiedzią dążenia do połączenia dwóch światów – rzeczywistego i wirtualnego. Tym razem Viva Magenta zaistniał w Magentaverse, świecie wirtualnym, który chce czerpać z rzeczywistego.

ROSY MOMENT

Mglisty, przygaszony odcień różu, V413 Rosy Moment, to Kolor Roku 2023 marki Tikkurila. To emanująca ciepłem barwa, która ma przywodzić na myśl emocje towarzyszące relacjom międzyludzkim. Marta Chowańczak, manager firmy, komentuje: „ (…)Będąc razem i troszcząc się o siebie, wzajemnie dodajemy sobie kolorów w życiu. Możemy żyć pełniej, odczuwać radość i szczęście, możemy się rozwijać. Poprzez nasz kolor roku Rosy Moment V413 chcemy mówić, jak istotne jest bycie razem. Zwłaszcza po ostatnich latach wyobcowania, kiedy spędzaliśmy czas głównie w wąskim gronie, odbudowanie więzi międzyludzkich i poczucia wspólnoty w szerszym wymiarze nabiera szczególnego znaczenia, pozwala nam znów rozkwitnąć.” Ten delikatny odcień może być wykorzystany w rozmaity sposób i do wszystkich pomieszczeń. Ładnie łączy się z innymi pastelowymi odcieniami, a zwłaszcza z kolekcją Tikkurila Color Now 2023, paletą barw wybraną na ten rok przez markę.

CUDOWNY BEŻ

Pozytywny, promienny odcień beżu to Kolor Roku marki Dulux (grupa AkzoNobel). Swoje trendy kolorystyczne marka nazwała „nasionami cudu”, bo właśnie związek z przyrodą uznała za najważniejszy nurt obecnych czasów. Same nasiona mają zaś symbolizować zwrot, moc natury do odradzania się. Na stronie internetowej marki możemy przeczytać: „Cudowny Beż to promienny, naturalny odcień, który pozwala nam żyć w harmonii z przyrodą i wnosi poczucie magii natury do naszych domów.” Wraz z tym wyborem powstały cztery palety kolorów: Kolory Natchnienia, Kolory Energii, Kolory Naturalne i Kolory Rytmu. Kreując własną przestrzeń, warto wykorzystać gotowe zestawienia, wybierając te, które odpowiadają naszym upodobaniom.

RASPBERRY BLUSH

Charyzmatyczny, żywy odcień koralowca z domieszką różu to Raspberry Blush 2008-30, Kolor Roku wybrany przez markę Benjamin Moore. „Ten niezwykle optymistyczny kolor wypełnia przestrzeń radością”, czytamy na stronach marki. I tak jest rzeczywiście – Raspberry Blush emanuje pozytywną energią. Z pewnością też przyciąga uwagę i dominuje we wnętrzu. Marka Benjamin Moore, podobnie jak inne firmy, przygotowała całą paletę „Color Trends 2023”, są w niej m.in. takie barwy jak Wenge, Cinnamon, Savannah Green czy North Sea Green. O tym zestawieniu przedstawiciele firmy mówią tak: „Tutaj każdy odcień stanowi odważną deklarację kolorystyczną. Kolekcja uderza kreatywnością i zachęca do wyjścia poza tradycyjne schematy.”

TERRA ROSA

Głęboki, różowy odcień z nutą terakoty to Terra Rosa, Kolor Roku 2023 Dunn-Edwards. Kolejny, ciepły odcień czerwieni, choć nie aż tak krzykliwy jak Viva Magenta. Patrząc na niego, odczuwamy spokój. Opisując swój kolor, marka nawiązuje do pozytywnych uczuć, takich jak radość czy przyjemność. Cztery kluczowe zagadnienia miały wpływ na ten wybór, a mianowicie:

  • nasze zdrowie i dobre samopoczucie,
  • siła, intensywność i subtelność barw składowych Terra Rosy – czerwieni, pomarańczu i różu,  
  • nostalgiczne patrzenie w przeszłość, którą często idealizujemy.  
  • związek z naturą. Terra Rosa to kojący i łagodny kolor zainspirowany światem przyrody, lokalnymi materiałami i lokalnie wykonanymi przedmiotami. Kolor ten podkreśla znaczenie naszej zależności od środowiska naturalnego, z którego czerpiemy fizyczne, emocjonalne i społeczne uzdrowienie.

To, jak łączyć Kolor Roku 2023 Dunn-Edwards możemy zobaczyć w przygotowanych przez markę aż sześciu paletach barw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rok 2023 w modnych kolorach