Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Róża wielokwiatowa - 'Madame Ansette'

Polskie Towarzystwo Różane, Jacek Kondratowicz

Róża wielkokwiatowa 'Madame Ansette' o niezwykłych błyszczących liściach i pięknych, pełnych barokowego przepychu kwiatach to pierwsza w Nowym Roku polecaną przez nas róża do ogrodu.

Róża wielkokwiatowa 'MADAME ANISETTE'
Róża wielkokwiatowa 'MADAME ANISETTE'
Fot.PTR/Jacek Kondratowicz

Artykuł pochodzi z biuletynu Polskiego Towarzystwa Różanego. Znajdziecie tam całe mnóstwo interesujących artykułów o różach.

Róża wielokwiatowa - 'Madame Ansette'

Jej hodowcą jest Tim Hermann Kordes.To oczywiście ten ze słynnej rodziny Kordesów z Niemiec.
Jest dostępna w polskich szkółkach różanych a niektóre z nich sprzedają tę różę także w doniczkach i są to już całkiem spore krzewy.

Róże wielkokwiatowe. Pielęgnacja przez cały rok

Zapach

Ich wygląd już w pewnym stopniu zdradza co poczujemy,nachylając się nad nimi. Jest to bardzo silny,słodkawy zapach mirry,anyżu i lukrecji. Na szczęście nie należy do tych ''duszących''.

Róże w doniczkach na balkonie

Róża wielokwiatową - 'Madame Ansette' na pniu

Krzew dorasta właściwie do około 50-60 cm ale doświadczenie pokazuje, że np. prowadzony jako róża na pniu,potrafi wystrzelić pędami o długości nawet 70 i więcej cm.W takiej sytuacji albo trzeba ciąć różę bardzo krótko za każdym razem, albo...w ogóle nie okulizować tej odmiany na pniu.Tym bardziej,że pędy ma bardzo sztywne i niestety ale nie zwieszają się w dół.

Róże w ogrodzie. Najdłużej kwitnące odmiany róż

Róża wielokwiatową - 'Madame Ansette' cięcie

W przypadku formy krzewiastej sytuacja jest jednak odwrotna. Cięta krótko na wiosnę, podobnie jak inne mieszańce herbatnie - niestety odrasta bardzo opornie. Podobnie jest po pierwszym kwitnieniu,dlatego zalecamy bardziej kosmetyczne niż zwyczajowe cięcie pędów jak u innych odmian wielkokwiatowych.

Róże wielokwiatową - 'Madame Ansette' uprawa

Nie ma dużych wymagań wodnych i dobrze znosi suszę. 

Róże wielokwiatową - 'Madame Ansette' kwitnienie

Kwitnie zwykle 3 razy w sezonie. Warto chyba jeszcze dodać, że kwiaty jesienne mają zdecydowanie intensywniejsze wybarwienie niż letnie. Jednak zapach pozostaje niezmienny.

Róża wielokwiatowa - 'Madame Ansette' choroby

Zdrowe liście i to całkowicie.Nie choruje na czarną plamistość nawet późną jesienią.

 

Skomentuj:

Róża wielokwiatowa - 'Madame Ansette'