Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozmiary telewizorów a komfort oglądania – jak dobrać?

artykuł zewnętrzny

Telewizor nadal pozostaje w czołówce rzeczy, które pozwalają miło spędzić wolny czas w domu. Tym bardziej iż współcześnie nie służy on tylko do odbioru kanałów telewizyjnych. By jednak w pełni cieszyć się komfortem korzystania z tego sprzętu, kupując telewizor, musimy być czujni co do tego, jakie są wymiary telewizora i dopasować je do rozmiaru pomieszczenia.

Rozmiary telewizorów a komfort oglądania – jak dobrać
Rozmiary telewizorów a komfort oglądania – jak dobrać
Euro

Komfort powinien towarzyszyć każdemu rodzajowi rozrywki – wtedy to daje ona nam to, czego oczekujemy: relaks i pełne rozluźnienie. Dotyczy to także oglądania TV czy innych aktywności, które zapewnia nowoczesny telewizor. Jednym z czynników mających duży wpływ na pełen komfort w tym przypadku są rozmiary telewizorów. To one oddziałują na to, jakie wybrać umieszczenie telewizora i czy rozmiar pasuje do metrażu. Dlatego też przed zakupem odbiornika powinniśmy rozważyć wszystkie „za i przeciw" i zdecydować, czy będzie nam służył większy ekran, czy też ze względów praktycznych lepiej zdecydować się na mniejsze wymiary telewizora. Dziś wymiary telewizorów to szeroka oferta, dlatego by nie zbłądzić w poszukiwaniu tych najlepszych parametrów, warto wiedzieć, czym się kierować. Jakie są więc najpopularniejsze rozmiary telewizorów? Jak dobrać odpowiedni rozmiar TV? O tym w dalszej części tekstu.

Rozmiar telewizorów – przekątna ekranu

Podstawowym parametrem określającym wymiary telewizorów jest przekątna ekranu. To odległość, która jest mierzona od lewego górnego rogu ekranu do prawego dolnego rogu. Dziś tabela rozmiarów telewizorów kończy się na tych, których przekątna ekranu może wynosić ponad 80 cali. A skoro wiadomo, że cal to 2,54 cm, w związku z tym telewizory o największej liczbie cali nadają się do naprawdę dużych pomieszczeń. Nie znaczy to, że mniejszy ekran wyklucza perfekcyjny odbiór. Podstawą komfortu jest to, by wybrać właściwy rozmiar TV, do którego będzie pasował rozmiar pomieszczenia. Jaki rozmiar telewizora będzie więc optymalny? O tym w dalszej części tekstu.

Jak dobrać rozmiar telewizora do pokoju

Jeśli dysponujemy naprawdę małym pomieszczeniem, to odpowiednie będą telewizory o wymiarach ekranu do 32 cale. W ofercie producentów znajdziemy telewizory zapewniające dobrą jakość obrazu, które mają przekątną 24 cale (one to idealnie nadają się np. do pokoju dziecka). W trochę większych pomieszczeniach, jednak nadal o małym metrażu, będzie idealny telewizor od 40 do 49 cali. Jeśli dysponujemy przeciętnej wielkości salonem czy też dużym pokojem, warto celować w zakup telewizora od 50 do 58 cali. Warto też wiedzieć, że telewizory 60 i 65 cali są zdecydowanie za duże do kawalerki, a te od 70 do 77 cali wymagają dużego salonu i dużej ściany. Jak już wcześniej wspomniano, telewizory powyżej 80 cali to konieczność posiadania dużej przestrzeni.

Jaki rozmiar telewizora do pokoju – gdzie ustawić telewizor

Aby odczuwać komfort przy oglądaniu telewizora, bardzo istotna jest odległość widza od odbiornika TV. Ważny jest też kąt, pod którym będziemy oglądać telewizor. Przeciętnie ekran powinien się znajdować od 30 do 40 stopni powyżej linii wzroku, jeśli lubimy z odbiornika TV korzystać tuż przed snem w pozycji leżącej. Z kolei ekran telewizora powinien się znajdować na linii wzroku, jeśli lubimy oglądać telewizor na siedząco. Należy wziąć ten parametr pod uwagę, wybierając odpowiednią szafkę RTV lub też wieszając telewizor na ścianie na specjalnym uchwycie. A jaka powinna być odległość telewizora od widza? Tutaj oprócz wielkości ekranu należy także wziąć pod uwagę rozdzielczość ekranu. 

Rozmiary telewizorów to nie wszystko

Jak już wcześniej wspomniano, aby wybrać odpowiedni telewizor do danego pomieszczenia, musimy wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar przekątnej, ale i rozdzielczość telewizora. Im większa rozdzielczość telewizora, tym więcej pikseli jest wyświetlanych. Co to oznacza? Że im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów obraz zawiera. Ogólnie zakłada się, że im większy ekran, tym większa powinna być jego rozdzielczość. Dziś najpopularniejsze w użytku domowym są telewizory o rozdzielczość Full HD. Jak dobrać odpowiednią odległość do oglądania w różnych opcjach przekątnej? Otóż zasada jest taka, że na każdy cal ekranu przypada 4 cm odległości, np.:

  • 46 cali to wymagana odległość ok. 184 cm;
  • 48 cali – 192 cm;
  • 70 cali – 280 cm, itd.

W przypadku obrazu Ultra HD 4K na każdy cal ekranu przypadają 2 cm odległości i tak przykładowo:

  • 43 cale to wymagana odległość ok. 90 cm;
  • 55 cali – 110 cm;
  • 70 cali – 140 cm.

Dla rozdzielczości Ultra HD 8K na jeden cal ekranu przypada 1 cm odległości. 

Odpowiadając sobie na pytanie: jak dobrać rozmiar telewizora i odległość korzystania z niego, należy też mieć na względzie to, by podczas oglądania różnych obrazów nasz wzrok nie męczył się. A to już kwestia bardzo indywidualna. 

Szeroka oferta telewizorów w atrakcyjnych cenach i formie zakupu https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe.bhtml pozwoli wybrać model, z którego korzystanie będzie prawdziwą przyjemnością i pozwoli oderwać się od codzienności. 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Rozmiary telewizorów a komfort oglądania – jak dobrać?