Salon w stylu Art Déco – co powinno do niego trafić?
Salony powinny być eleganckie i wygodne, by spełniać zarówno wszystkie powierzane im funkcje praktyczne, jak i stawać się efektowną przestrzenią do wypoczynku oraz przyjemnej rekreacji dla domowników i gości. Dlatego podczas aranżowania pokojów dziennych coraz częściej stawia się po klasyczne style, odnoszące się do kanonów mody wnętrzarskiej. Jednym z nich jest nurt art déco – synonim luksusu, elegancji i komfortu.Co go wyróżnia i jak zbudować wygodny salon w tym stylu? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.
Styl art déco – krótki rys historyczny
Art déco to jeden z ważniejszych kompleksowych stylów XX wieku, który objął nie tylko aranżację wnętrz, ale też sztuki plastyczne.
Narodził się w latach 20. XX wieku jako reakcja na traumy Wielkiej Wojny. Ludzie po trudnych doświadczeniach ostatnich lat pragnęli zagłębić się w świecie pełnym zabawy, piękna, elegancji w nowoczesnym wydaniu, by zapomnieć o smutku i bólu.
Nowy styl całkowicie zrywał z przedwojenną estetyką, w której dominowały bogate nurty secesyjne. Postawiono na nowoczesność. Międzywojnie zrezygnowało całkiem z płynnych linii art nouveau, z licznymi motywami ozdobnymi, na rzecz prostoty, nie pozbawionej jednak wyrafinowanej elegancji. Tak narodził się styl art déco – odmienny i wyrażający sprzeciw wobec wojny i wcześniejszej estetyki.
Art déco – co go wyróżnia?
Art déco z czasem stał się prawdziwym wyrazem eleganckiego stylu w aranżacji wnętrz, który tak naprawdę nigdy nie wychodzi z kanonów mody. Dzięki niemu powstają przestrzenie, odznaczające się olbrzymią elegancją i luksusowością, idealnie nadające się do przyjemnego wypoczynku w gronie domowników lub zabawy z zaproszonymi gośćmi.
Czym się wyróżnia ta tendencja? Podstawą nurtu jest oparcie się na prostych, geometrycznych formach i całkowitej symetrii. W każdym wnętrzu art déco panuje porządek i ład. Fotele mają minimalistyczną formę, bez ozdobnie giętych nóżek lub wielobarwnych tkanin na obiciach. Na ścianach montuje się parzystą liczbę kinkietów, zawieszonych symetrycznie względem lustra lub dzieła sztuki.
W przestrzeni dominują podstawowe, stonowane kolory, występujące jednak w kontrastowych zestawieniach. Znakiem rozpoznawczym art déco jest połączenie czerni i bieli, przełamywanej zielenią, żółcieniem lub bordo. Nie stroni się od ornamentów dekoracyjnych, mających jednak uproszczoną, zgeometryzowaną formę, na przykład plecionek lub meandrów. Wrażenie luksusu uzyskuje się dzięki wprowadzeniu do przestrzeni efektu błysku – idealnie nadają się do tego chromowane powierzchnie metalu, wypolerowanego na wysoki połysk.
Co jeszcze może świadczyć o luksusowości przestrzeni? Zdecydowanie zastosowanie wysokiej jakości materiałów, w tym oczywiście szkła i metalu, tekstyliów, skóry, lakierowanego drewna (gatunki rodzime lub egzotyczne) oraz naturalnego kamienia, w tym marmuru i granitu.
Wyposażenie w stylu art déco – jak dobrać meble i oświetlenie?
Wszystkie opisane powyżej cechy można równie dobrze odnieść do całego pomieszczenia, jak i znajdujących się w nim elementów wyposażenia, w tym mebli i opraw oświetleniowych.
Każdy przedmiot, oprócz tego, że ma zapewniać pełen komfort korzystania z przestrzeni, ma się wyróżniać uproszczonym wzornictwem i mocno zgeometryzowaną formą. Chętnie produkuje się meble z wysokiej jakości drewna o pięknym, intensywnym kolorze, które łączy się z mocno wypolerowanym chromem, szkłem lub marmurem. Tak powstają eleganckie drewniane stoliki kawowe z kamiennym blatem lub efektowne lampy z metalu i mlecznobiałego szkła, które można znaleźć na stronie Lampy.it.
Efektowne dodatki – dekoracyjny minimalizm we wnętrzu
W pomieszczeniach art déco nie może zabraknąć ciekawych dekoracji. Dopełniają wnętrze i sprawiają, że aranżacja staje się jeszcze bardziej elegancka.
Jakie akcesoria bywają przydatne? Na ścianach zawiesza się piękne lustra lub obrazy w szerokich, prostych ramach. Na półkach ustawia się elegancką porcelaną lub efektowne figurki porcelanowe i brązowe, które sprawiają, że salon staje się znacznie przytulniejszy.
Nie można też zapominać o tekstyliach. W oknach zawiesza się grube zasłony i firanki, na podłogach układa się miękkie dywany, a na kanapy trafiają ozdobne poduszki, dekorowane na przykład opisywanymi wcześniej wzorami geometrycznymi w kolorze czarno-białym.
Art déco – styl eleganckich salonów
Styl art déco w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody. To fenomenalna przestrzeń do spokojnego wypoczynku albo organizowania domowych przyjęć. Zapewnia komfort i zachwyca gości, stając się prawdziwym wzorem funkcjonalnego i efektownego salonu, po który sięgają kolejne pokolenia użytkowników, by stworzyć pomieszczenie idealne.
- Więcej o:
Bombki choinkowe od polskich producentów
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Czy komody sprawdzą się w salonie?
Tradycyjny i elegancki wigilijny stół - o tym musisz pamiętać
Anioły na choinkę: tradycja i inspiracje na święta
Nieustawny salon – jak urządzić przestrzeń trudną do zaaranżowania?
Miejsce do pracy w małym mieszkaniu
Wianki świąteczne: tradycja, symbolika i radosne oczekiwanie